Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale Hierapolis Antik Kenti'nde 2013'te gün yüzüne çıkarılan ve antik kaynaklarda "ölüler ülkesine geçiş kapısı" olarak adlandırılan "Plütonyum"un (cehennem kapısı) binlerce yıldır sakladığı sır ortaya çıktı. Günümüzde de hala ölümcül düzeylerde karbondioksit seviyelerine sahip olan bölgenin, volkanik bir havalandırma olduğu keşfedildi. Kapıyı incelemeye giden ve binlerce canlı ölüsü bulan araştırmacılar, Romalı rahiplerin zarar görmeden buradan nasıl geçtiğini modern bilim sayesinde açıkladı.

GÜNCEL, 29 Haziran 2021 Salı, 15:07
Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi

BBC'den Bella Fark'ın haberine göre, Hierapolis antik kenti, gizemli "Cehennem Kapısı"nda binlerce yıldır gizemli bir sır saklıyor. Modern bilim sonunda, Roma mitlerinin ardındaki gerçeği ortaya çıkardı.

Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi - 2

Türkiye'nin batısındaki Pamukkale'de, çevredeki ovanın üzerinde muazzam bir beyaz kaya oluşumu yükseliyor. Taşlaşmış kireçtaşından oluşan parıldayan dağ, donmuş sarkıtlarla buruşmuş ve yüzlerce köpüklü turkuaz su havuzuyla mozaiklenmiş olarak vadi tabanına iniyor.

Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi - 3

400 BİN YIL BOYUNCA OLUŞTU

Bu parlak oluşumlar traverten olarak adlandırılıyor. 400 bin yıl boyunca mineral kaynakların köpürmesiyle yavaş yavaş oluşan kireçtaşı kayalıkları, su yamaçtan aşağı akarken gazdan arınıyor ve arkasında neredeyse 3 kilometre uzunluğunda ve 160 metre yüksekliğinde parlak beyaz kalsiyum karbonat tortusu bırakıyor. 

Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi - 4

Bununla birlikte, travertenlerin meydana geldiği tek yer burası değil. Çin'deki Huanglong ve ABD'deki Yellowstone Milli Parkı'ndaki Mamut Kaplıcaları traverterlerin dünyadaki  diğer ünlü örnekleri... Ancak Pamukkale'dekiler dünyanın en büyük ve tartışmasız en muhteşemleri...

Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi - 5

1988 YILINDA UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ'NE ALINDI

Türkiye'nin en popüler turistik yerlerinden biri olan Pamukkale travertenleri ve o kadar muhteşem ki 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alındı.

Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi - 6

PANDEMİDEN ÖNCE HER YIL ORTALAMA 2,5 MİLYON TURİST ZİYARET ETTİ

Pandemi vurana kadar, yılda 2,5 milyondan fazla insan, İzmir veya İstanbul'dan buraya seyahat etti, göz kamaştırıcı platonun tepesinde tur otobüslerinden döküldü ve devasa bir şeker yığınının üzerinde karıncalar gibi akın etti ve ardından geri yığıldı.

Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi - 7

Ancak, canlı mineral havuzlarına parmaklarını daldıran ve devam etmeden önce damlayan doğal sütunların önünde bir selfie çeken ziyaretçiler, özel bir yeri kaçırıyorlar. Çünkü Pamukkale'nin beyaz kayalıklarının en tepesinde tünemiş antik Hierapolis kentinin kalıntıları bulunuyor.

Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi - 8

KAPLICA KENTİ OLARAK KURULDU

Hierapolis, milattan sonra 133 yılında Romalılar tarafından ele geçirilmeden önce milattan  2. yüzyılın sonlarında Bergama'nın Attalid kralları tarafından kuruldu. Roma yönetimi altında gelişen bir kaplıca kenti oldu; 3. yüzyıla gelindiğinde, İmparatorluğun her yerinden ziyaretçiler manzarayı hayranlıkla seyretmek ve  şifalı sularda yıkanmak için geliyordu. 

Şehrin başarısı, etkileyici kemerli giriş kapısında, sütunlu ana caddesinde ve güzel bir şekilde restore edilmiş amfi tiyatrosunda hala görülebiliyor.

Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi - 9

Güney California Üniversitesi'nden Roma İmparatorluğu'nda uzman bir arkeolog olan Drç Sarah Yeomans, "Termal sular muhtemelen şehrin kuruluşunun başlıca nedenlerinden biri. 2. yüzyılın ortalarında Hierapolis, bu tür yerlerin ziyaretçileri arasındaki popülaritesi göz önüne alındığında, güzel ve hareketli bir kaplıca kasabasıydı" dedi.

Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi - 10

'CEHENNEM TANRISI'NA KURBAN VERMEK İÇİN TÜRBE İNŞA EDİLDİ

Ancak Hierapolis, Roma İmparatorluğu'nda daha başka bir nedenle de biliniyordu. Üç başlı cehennem köpeği Cerberus'un zehirli nefesinin yerden aktığı ve efendisi tanrı Pluto adına masum kurbanlar talep ettiği yeraltı dünyasına açılan bir portal olan "Cehenneme Kapısı"nın yeri olduğu düşünüldü.  Bölgede  "Plütonyum" adlı bir türbe  inşa edildi ve hacılar, tapınağın rahiplerine onlar adına Pluto'ya fedakarlık yapmaları için bölgenin dört bir yanından seyahat etti.

Yunan coğrafyacı Strabo da dahil olmak üzere zamanın yazarları bu fedakarlıkları tüyler ürpertici bir gösteri olarak nitelendirdi. Bir rahip, bir hayvanı, belki bir koyunu veya bir boğayı tapınağa götürürdü. Sanki Tanrı'nın eli ile, hayvan anında ölecek, rahip ise canlı çıkacaktı. Strabo , Coğrafya Ansiklopedi'sinin 13. Kitabında, az önce tanık olduklarına açıkça şaşırarak, "Serçeleri attım ve hemen son nefeslerini verdiler ve düştüler" diye yazdı.

Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi - 11

HAYVANLAR ÖLÜRKEN, RAHİPLER NASIL HAYATTA KALDI?

Bugün Plütonyum'u ziyaret ettiğinizde bu dramatik sahnelerin gerçek olduğunu hayal etmek zor. Şimdi kazılmış ve restore edilmiş, sakin bir yer: yaklaşık 25 santimetre köpüklü berrak su ile doldurulmuş dikdörtgen bir mahfaza, hafifçe sürüklenen mineral köpük ve bir tarafta küçük kemerli bir giriş... Üstünde seyirciler için basamaklı oturma yerleri ve Plüton'un bir heykeli  mutlu bir şekilde arenaya bakıyor.Ancak, hayvanlar ölürken rahipler nasıl hayatta kalabilirdi?

Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi - 12

'CEHENNEM KAPISI'NIN VOLKANİK BİR HAVALANDIRMA OLDUĞU KEŞFEDİLDİ

Tüm bunlar,  Almanya'nın Duisburg-Essen Üniversitesi'nden jeojenik gazlar ve  jeolojik süreçler sırasında açığa çıkan gazlar üzerine çalışan bir yanardağ biyoloğu olan Hardy Pfanz'ın da ilgisini çekti:

"Antik yazarların açıklamalarını okuduğumda, bilimsel bir açıklaması olup olmadığını merak etmeye başladım. Merak ettim, bu Cehennem Kapısı volkanik bir havalandırma olabilir mi?"

Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi - 13

Teorisini test etmeye hevesli olan Pfanz, 2013'te Hierapolis'e gitti. 

Pfanz, "Ne bulacağımızdan emin değildik. Uydurulmuş efsaneler olabilirdi. Kesinlikle bu kadar çabuk bir cevap almayı beklemiyorduk. Girişin çevresinde onlarca ölü hayvan gördük: fareler, serçeler, karatavuklar, birçok böcek, eşekarısı ve diğer böcekler. Böylece hikayelerin doğru olduğunu hemen anladık" dedi.

Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi - 14

ÖLÜMCÜL KARBONDİOKSİT SEVİYESİNE SAHİP

Pfanz, portatif bir gaz analizörü ile menfezin etrafındaki havayı test ettiğinde sebebini keşfetti: zehirli karbondioksit seviyeleri. Normalde hava sadece yüzde 0,04 karbondioksit içeriyor, ancak Pfanz, türbe etrafındaki konsantrasyonun şaşırtıcı bir şekilde yüzde 80'e ulaştığını keşfedince şok oldu.

"Sadece birkaç dakika yüzde 10'luk karbondioksite maruz kalmak sizi öldürebilir Buradaki seviyeler gerçekten ölümcül" diyen Pfanz, bu ultra yüksek karbondioksit seviyelerine, bölgenin kaplıcalarını ve traverten teraslarını yaratan aynı jeolojik sistemin neden olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi - 15

Hierapolis, yerkabuğundaki çatlakların mineral bakımından zengin su ve ölümcül gazların yüzeye çıkmasına izin verdiği 35 kilometre  uzunluğundaki aktif tektonik bir fay zonu olan Pamukkale fayı üzerine inşa edildi. Bunlardan biri doğrudan şehir merkezinin altından ve Plütonyum'a doğru uzanıyor.
Yeomans, "Neredeyse kesinlikle Plütonyum'un konumunun seçimi, burada bulunan sismik gaz delikleriyle doğrudan ilgiliydi.Y eraltı dünyası ve onunla ilişkili tanrılar ve mitlerin dini değerlerinin önemli bir parçası olduğu göz önüne alındığında, ayaklarının altında olduğuna inandıkları dünyayı en çok çağrıştıran yerlerde tapınaklar ve türbeler inşa etmeleri mantıklı" açıklamasını yaptı.

Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi - 16

ART ARDA MEYDANA GELEN DEPREMLERİN ARDINDAN KENT TERK EDİLDİ

Ancak doğa güçlerine bu kadar yakın olmanın bir bedeli vardı: Aktif bir fay zonu, Milattan sonra 17, millattan sonra 60 ve yine 17. ve 14. yüzyıllarda şehri yerle bir eden depremlere de neden oldu. Sonunda Hierapolis terk edildi.

Ancak Pfanz için hala bir olay gizemini koruyordu: "Bu bölge bu kadar ölümcülse, neden Plütonyum'daki rahipler de ölmedi?"

Türkiye'nin 'cehenneme' açılan kapısının binlerce yıllık sırrı keşfedildi - 17

Pfranz, ertesi yıl Hierapolis'e döndü ve bu sefer günün farklı saatlerinde gazın konsantrasyonlarını inceledi. 

"Gün boyunca, hava sıcak ve güneşli olduğunda, karbondioksitin hızla dağıldığını fark ettik. Fakat karbondioksit havadan daha ağır olduğu için geceleri hava daha soğuk olduğunda arenada birikiyor ve yer seviyesinde ölümcül bir gaz gölü oluşturuyor" diyen Pfanz'ın vardığı sonuç ise şu şekilde:

Burunları yere yakın olan hayvanlar bu zehirli bulutta çabucak boğuldu, ancak atölyede duran rahipler çok daha düşük karbondioksit seviyeleri soludular ve hayatta kalmayı başardılar.

KÜLTÜR-SANAT
Ünlü yönetmen Melvin Van Peebles yaşamını yitirdi
'Siyah sinemanın babası' olarak anılan yönetmen Melvin Van Peebles 89 yaşında yaşamını yitirdi.
MAGAZİN
Bursalı ünlülerin kim olduğunu biliyor musunuz?
Sanat dünyasının oyunculukları ve renkli yaşamlarıyla dikkat çeken birçok ünlü Bursa doğumlu. İşt...
MAGAZİN
Serdar Ortaç, Beşiktaş camiasından özür diledi!
Sahne aldığı mekanda Beşiktaş - Adana Demirspor maçı hakkında konuşurken, Beşiktaş için hakaret i...
GÜNCEL
Bursa'da tepki çeken görüntüler... Nilüfer Belediyesi'nden açıklama geldi!
Bursa'da Nilüfer Belediyesi'ne ait araçla alkol şişelerinin taşındığı görüntüler tartışmaya neden...
GÜNCEL
Bursa'da Büyükşehir'den öğrencilere büyük destek!
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, üniversite öğrencilerinin konaklama sorununun çöz...
ASAYİŞ
Bursa'da Orman Köşkü bünyesindeki tarihi bina alevlere teslim oldu
Türkiye'nin ilk ve tek ormancılık müzesi olan Çekirge Caddesi'ndeki Orman Köşkü'nün bünyesindeki ...
Bursa'da tepki çeken görüntüler... Nilüfer Belediyesi'nden açıklama geldi!
Gençler Bursa'yı adımladı
 'Destekli İstihdam Modeli' Yıldırım'da hayat buluyor
MHP'de 7 isim parti üyeliğinden çıkarıldı

En Çok Okunan Haberler

Bursa Mudanya yolunda feci kaza! Ölü ve yara...

Mudanya yolunda direksiyon hakimiyetini kaybeden ara...

Yer Bursa Fomara... 'Japonya ve Amerika'dan ...

Bursa'da bir kişi, "Hesabıma Amerika ve Japonya'dan ...

Doğal gaza yüzde 30-35 zam gelebilir!

CHP'nin hazırladığı MYK Raporu'nda artan petrol fiya...

Meteoroloji'den Bursa uyarısı: Önleminizi alın!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 3'üncü Bölge Müdürlüğü, ...

Uludağ'a yılın ilk karı düştü

Kış turizminin gözde merkezlerinden Uludağ'a ilk kar...

Yürek burkan olay! Bursa'da bütün birikimi b...

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde, bir vatandaşın, yılla...

İki boksörün basın toplantısındaki yumruklu ...

ABD'deki boks maçı öncesi düzenlenen basın toplantıs...

Bursa'da akıl olmaz dolandırıcılık! 'Telefon...

Bursa'da 2 yıl önce müteahhit tarafından 60 bin lira...

Kritik faiz kararı sonrası dolar 8,80'i aştı

Merkez Bankası'nın kritik faiz kararı sonrası döviz ...

Bursa'da Büyükşehir'den öğrencilere büyük de...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, üniv...

Bursa'da 14 yaşındaki kayıp kız her yerde ar...

Aydın Nazilli'den otobüse binen 14 yaşındaki kız kay...

Bursa'da Orman Köşkü bünyesindeki tarihi bin...

Türkiye'nin ilk ve tek ormancılık müzesi olan Çekirg...

Bursa'da korkunç anlar... Palayla yolcu mini...

Bursa'da eli palalı bir kişi yol kenarında duran yol...

Bursa'da sahte içki faciası! Ölü sayısı 8'e ...

Bursa'da, sahte içkiden komaya giren Fatih Demir Yağ...

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açık...