Türkiye'nin Taarruz, Taktik, Keşif helikopteri ve isimleri!

RAYTHEON firması ile ortaklaşa geliştirdiği ASELFLIR-200'den sonra özgün elektro optik kamera (flır) çalışmalarına başlayan ASELSAN, ilk özgün yüksek performanslı ürününü ASELFLIR-300T ismiyle üretti.

TEKNOLOJİ, 29 Aralık 2020 Salı, 14:32
Türkiye'nin Taarruz, Taktik, Keşif helikopteri ve isimleri!

2003 yılında çalışmalara başlayan ASELSAN, 2008 yılında ASELFLIR-300T'yi seri üretime hazır hale getirildi.

Foto - ASELFLIR-300T halihazırda T129 ATAK FAZ-1/FAZ-2 helikopterlerinde, Türk Hava kuvvetleri envanterindeki HERON İnsansız Hava Araçlarında ve TUSAŞ ve ASELSAN ortaklığıyla modernize edilen Bahreyn'e ait AH-1 COBRA taarruz helikopterlerinde kullanılıyor.

ASELFLIR-300T halihazırda T129 ATAK FAZ-1/FAZ-2 helikopterlerinde, Türk Hava kuvvetleri envanterindeki HERON İnsansız Hava Araçlarında ve TUSAŞ ve ASELSAN ortaklığıyla modernize edilen Bahreyn'e ait AH-1 COBRA taarruz helikopterlerinde kullanılıyor.

Foto - Ayrıca ASELFLIR-300T'den deniz platformlarında kullanılması için türetilen ASELFLIR-300D'de ilk iki ADA sınıfı korvet olan TCG HEYBELİADA ve TCG BÜYÜKADA'da ile TCG BAYRAKTAR ve TCG SANCAKTAR LST'de kullanılıyor.

Ayrıca ASELFLIR-300T'den deniz platformlarında kullanılması için türetilen ASELFLIR-300D'de ilk iki ADA sınıfı korvet olan TCG HEYBELİADA ve TCG BÜYÜKADA'da ile TCG BAYRAKTAR ve TCG SANCAKTAR LST'de kullanılıyor.

Foto - ASELFLIR-300T yüksek çözünürlüklü (1440×576) kızılötesi kamera, uzaktan teşhis kabiliyetli gündüz kameraları, lazer hedef işaretleyici ve lazer mesafe ölçücünün birleşmesinden meydana geliyor.

ASELFLIR-300T yüksek çözünürlüklü (1440×576) kızılötesi kamera, uzaktan teşhis kabiliyetli gündüz kameraları, lazer hedef işaretleyici ve lazer mesafe ölçücünün birleşmesinden meydana geliyor.

Foto - Gündüz Kameraları diye belirtiyoruz zira hem kırmızı hem yeşil hem de mavi renkler için ayrı ayrı gündüz kamerası mevcut. Bu kameralardan biri kullanıcı isteğine göre lazer hedef noktalıyıcı ile de değiştirilebilme opsiyonuna sahip.

Gündüz Kameraları diye belirtiyoruz zira hem kırmızı hem yeşil hem de mavi renkler için ayrı ayrı gündüz kamerası mevcut. Bu kameralardan biri kullanıcı isteğine göre lazer hedef noktalıyıcı ile de değiştirilebilme opsiyonuna sahip.

Foto - Kızılötesi kamera seçilen moduna göre yatayda 1.75, 6.4 ve 30 derecelik görüş açıları sunabiliyor. Günüz Kameraları ise 2 ve 40 derece arasında değişen görüş açılarına sahip. . Ayrıca gündüz kamerasında sürekli büyütme özelliği mevcut.​​​​​​​

Kızılötesi kamera seçilen moduna göre yatayda 1.75, 6.4 ve 30 derecelik görüş açıları sunabiliyor. Günüz Kameraları ise 2 ve 40 derece arasında değişen görüş açılarına sahip. . Ayrıca gündüz kamerasında sürekli büyütme özelliği mevcut.

Foto - Gelişmiş görüntü işleme birimine sahip ASELFLIR-300T, çoklu hedef takibi, videoları üzerinde eş zamanlı hedef takibi, hassas hedef konumu belirleme ve hareketli hedefin yönünü ve hızını belirleme özelliklerine sahip.​​​​​​​

Gelişmiş görüntü işleme birimine sahip ASELFLIR-300T, çoklu hedef takibi, videoları üzerinde eş zamanlı hedef takibi, hassas hedef konumu belirleme ve hareketli hedefin yönünü ve hızını belirleme özelliklerine sahip.

Foto - Ataletsel ölçüm birimi ile desteklenen ASELFLIR-300T'de hassas dört eksen stabilizasyon mevcut. Ayrıca ürün de üç adet analog PAL/CCIR video ara yüzü bulunmakta. Yine kullanıcı isteğine bağlı olarak sisteme sayısal video ara yüzü de eklenebilmekte.​​​​​​​

Ataletsel ölçüm birimi ile desteklenen ASELFLIR-300T'de hassas dört eksen stabilizasyon mevcut. Ayrıca ürün de üç adet analog PAL/CCIR video ara yüzü bulunmakta. Yine kullanıcı isteğine bağlı olarak sisteme sayısal video ara yüzü de eklenebilmekte.

Foto - ASELFLIR-300T'nin en büyük problemi şüphesiz ağırlığı. 95 kilogramlık taret birim ağırlığı ve 23 kilogramlık elektronik birim ağırlığıyla sistemin toplam kütlesi 118 kilograma ulaşmakta.​​​​​​​

ASELFLIR-300T'nin en büyük problemi şüphesiz ağırlığı. 95 kilogramlık taret birim ağırlığı ve 23 kilogramlık elektronik birim ağırlığıyla sistemin toplam kütlesi 118 kilograma ulaşmakta.

Foto - Bu ağırlık helikopterler için büyük bir problem olmasa da taktik+ ve male sınıfındaki insansız hava araçları için önemli performans kaybına sebebiyet vermekte.​​​​​​​

Bu ağırlık helikopterler için büyük bir problem olmasa da taktik+ ve male sınıfındaki insansız hava araçları için önemli performans kaybına sebebiyet vermekte.

Foto - Elektronik birim uzunluğu 470mm, elektronik birim genişliği 315mm olan ASELFLIR-300T, 7.6 - 10.5 μm aralığındaki kızılötesi tespit bandına sahip.​​​​​​​

Elektronik birim uzunluğu 470mm, elektronik birim genişliği 315mm olan ASELFLIR-300T, 7.6 - 10.5 μm aralığındaki kızılötesi tespit bandına sahip.

Foto - ASELFLIR-300T görüntü kalitesinde de artık CMX-15D, STAR SAFIRE-380 HD gibi flırların gerisinde kalmakta. Bu sebeple ASELSAN hem çok daha iyi görüntü alabilecek hem de çok daha hafif olacak CATS adlı flır geliştirdi.​​​​​​​

ASELFLIR-300T görüntü kalitesinde de artık CMX-15D, STAR SAFIRE-380 HD gibi flırların gerisinde kalmakta. Bu sebeple ASELSAN hem çok daha iyi görüntü alabilecek hem de çok daha hafif olacak CATS adlı flır geliştirdi.

Foto - Seri üretime geçen CATS, yakında BAYRAKTAR TB2 ve ANKA-B/S SİHA'larda kullanılacak. ASELSAN ayrıca CATS'in de daha gelişmişi olacak ASELFLIR-400 ve DASS adlı ürünler üzerine çalışmalarını sürdürüyor. ​​​​​​​​​​​​​​

Seri üretime geçen CATS, yakında BAYRAKTAR TB2 ve ANKA-B/S SİHA'larda kullanılacak. ASELSAN ayrıca CATS'in de daha gelişmişi olacak ASELFLIR-400 ve DASS adlı ürünler üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

ASAYİŞ
Bursa'da köydeki kabloları çalmışlardı: 245 saatlik kamera görüntüsü izlenerek yakalandı!
Bursa'da jandarma 5 ayrı enerji kablosu hırsızlığına karışan şüpheliyi, 245 saatlik güvenlik kame...
EKONOMİ
Bursagaz, 2020 yılı doğal gaz tüketim verilerini açıkladı!
Bir milyonu aşkın abonesi bulunan Bursagaz, pandeminin etkisinde geçen 2020 yılına dair doğal gaz...
GÜNCEL
Gürsu Belediyesi'nden istihdama destek!
Gürsu Belediyesi'nin istihdama yönelik hayata geçirdiği Kollektif Kariyer Merkezi, iş bulma ihtiy...
DÜNYA
15 Türk denizciyi kaçıran korsanlarla ilk temas!
Gine Körfezi'nde 15 Türk denizciyi kaçıran korsanlarla ilk temas kuruldu. Korsanlar şirketin Alma...
GÜNCEL
Yüz yüze eğitim için yeni tarih verildi! Canlı yayında flaş açıklamalar
Koronavirüs vakalarında yaşanan düşüş sonrası normalleşme adımlarının ne zaman atılacağı merak ed...
GÜNCEL
Bursa Nilüfer'de icradan daire arayanlar dikkat!
Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr'de yer alan ilana göre, Bursa 4. İcra Dairesi, Nilüfer...
'Türk saçı' dünyada üne kavuştu: 200 gramı 2 bin lira!
Apple'dan korkutan uyarı: iPhone'unuzu uzakta tutun
Yılbaşında yakalanan 12 DEAŞ'lı teröristten birinin kırmızı bültenle arandığı belirlendi!
Almanya'da yeni zorunluluğa uymayanlara 30 bin Euro ceza!

En Çok Okunan Haberler

Son rakamlar endişe verici! Vaka sayısı nede...

Koronavirüs yeni vaka sayısında son günlerde artış y...

Bursa'da kar manzaraları! Çok sayıda araç ma...

Bursa'da Mudanya ilçesi ile tek bağlantı noktası ola...

Bursa Ülkü Ocakları'nın geliştirdiği mesajla...

Bursa Ülkü Ocakları tarafından geliştirilen sesli ve...

Merkez Bankası Başkanı enflasyon tahminini a...

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, 2021 yılının ilk ...

Bursa'da evsiz kadın donmak üzereyken bulundu!

Bursa'da devriye gezen bekçi ve polis ekipleri, yoğu...

Meyve lüks oldu: Yüksek fiyatlar piyasanın '...

Pazarda kilosu 5 liradan, markette kilosu 7 liradan ...

Bursa'da yoğun kar yağışı, yolu trafiğe kapa...

Bursa'da sabah saatlerinde yağan şiddetli kar Bursa'...

MHP'li Büyükataman: 'Biz bu tuzağa düşmeyiz,...

MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büy...

AK Parti'den flaş ittifak ve oy oranı açıkla...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, katıldı...

Bursa'da panik anları! İki katlı kağıt depos...

Bursa'da bir kağıt deposunda çıkan yangın korkuya se...

Askerlikle ilgili önemli düzenleme! Meclis't...

TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda, Milli Savunma Baka...

Türkiye'nin en büyük çetesi çökertildi!

Türkiye'nin en büyük göçmen kaçakçılık çetesi balıkç...

Bursa'da jandarma ekipleri göl ortasında bul...

Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki Ulubat Gölünde gecenin...

Yunanistan Ege'yi silahlandırıyor: 30 ABD he...

Yunanistan'ın Ege Denizi'nde büyük bir hızla silahla...

Türk-İş açıkladı! İşte açlık ve yoksulluk sı...

Türk-İş'in araştırmasına göre, ocak ayında dört kişi...