Türkiye onları konuşmuştu! Palu ailesi davasında flaş gelişme...

Kocaeli'de Meryem Tahnal'ın öldürülmesi olayı ile ilgili yargılanan Palu ailesi ve ailenin damadı Tuncer Ustael hakkında Cumhuriyet Savcısı mütalaasını açıkladı. Savcı mütalaasında Tuncer Ustael'in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

GÜNCEL, 23 Ocak 2020 Perşembe, 14:26
Türkiye onları konuşmuştu! Palu ailesi davasında flaş gelişme...

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde 2008 yılında Meryem Tahnal ve küçük kızı Melike Tahnal'ın kaybolması ile ilgili takipsizlik kararıyla kapatılan dosyanın tekrar açılmasıyla tutuklanan 6 kişilik Palu ailesinin yargılanmasına Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Olayla ilgili süren soruşturmada kayıp Meryem Tahnal'ın babası Harun Palu, annesi Havva Palu, ağabeyi İsa Palu, kardeşleri Fatih Palu ve Ayşe Palu polis tarafından gözaltına alınırken, Palu ailesinin eniştesi Tuncer Ustael ve Tuncer Ustael'in eşi Emine Ustael ise yaşanan olayla ilgili İstanbul'da katıldıkları bir televizyon programında canlı yayındayken gözaltına alındı.

Adliyede işlemleri tamamlanan 7 kişiden baba Harun Palu mahkemece serbest bırakılırken, diğer 6 kişi ise tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Tutuklu olarak yargılanan 'Palu ailesinin 6 üyesi Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden davanın 5'inci celsesi için geniş güvenlik önlemleri arasında Kocaeli Adliyesine getirildi.

DURUŞMADA PALU AİLESİNİN BABASI DİNLENDİ

Duruşma, Meryem kaybolduğu dönemde cezaevinde bulunan babası Harun Palu'nun tanık olarak dinlenmesi ile başladı. Yaşlılığı ve psikolojik problemleri olan Harun Palu, atanan kayyum eşliğinde salona alındı.

Kayyumun tanık olarak dinlenebileceğini ifade etmesi sonrasında söz verilen Harun Palu, kızının öldürülmesi olayı ile ilgili bildiklerini anlatarak, "Ben cezaevindeydim. O yüzden gözüm görmedi. Oğlum Fatih cezaevine geldi. Meryem'i sorduğumda Fatih, 'Baba Meryem eşinin ailesi olan Tahnallar'a gitti' dedi.  Bu süreçte diğer sanıklara sorduğumda Meryem'in gittiğini söylüyorlardı. Geri gelme imkanın yok mu diye sorduğumda ağlayarak 'bilmiyorum' dedi. Ben de bir şey yapmadım.

2010 yılı da tahliye olduğumda Havva'ya Meryem'i sordum. Havva, 'Meryem 95 evlerde öldü' dedi. Nasıl öldü dedim, damadım Tuncer'in 25 ün yemek yedirmediğini ve olaydan bir gün önce dövdüğünü söyledi. Daha sonra kızımın öldüğünü ve cenazeyi 95 Evler sahiline gömdüklerini söyledi.

Havva'nın anlattığına göre kızıma Tuncer'den başka vuran olmamış. Kim gömmüş bilmiyorum. Havva'yı da alarak polis merkezine giderek polise şikayet ettim. O dönemde gömdüğünü söyledikleri yeri kazdılar ama kızımı bulamadılar. Kızım bulunamayınca dosya kapandı. Fatih Meryem'in gittiğini söylemeden önce Havva bana Meryem'in çok zayıfladığını ve gardiyanların içeri almamasından dolayı yanıma gelemediğini söylüyordu" dedi.

'CEZAEVİNDEN ÇIKTIKTAN SONRA AİLEMİ BATAKLIK BİR YERDE BULDUM'

Tuncer Usteil'in Palu ailesi üzerinde kurduğu üstünlük ile ilgili sorulan soruları yanıtlayan Harun Palu, "Ben cezaevindeyken eşim ve çocuklarım sürekli ziyaretime geliyorlardı. Bir süre sonra tanınmayacak şekilde zayıflamaya başladıklarını fark ettim. Akıl sağlıklarında da sorun olduğunu anlıyordum. Cin ve perilerden bahsediyorlardı ve eve giremediklerini söylüyorlardı.

Cezaevinden çıktıktan sonra ailemi bataklık gibi bir yerde, harabe bir evde yaşarken buldum. Tuncer o dönemde huzur evinde yatıyordu. Eşim ve çocuklarım harabe bir yerde yaşıyorlardı. Kızımın gömüldüğü söylenen yere gittim ama bir değişiklik bulamadım. Damadım Tuncer bir görüşmemizde, 'Dikkat et silahlar patlayacak. Tahnallar seni vurabilir' dedi" diye konuştu.

TUNCER USTAEL HAKKINDA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET CEZASI İSTENDİ

Tanık Harun Palu'nun dinlenmesinin ardımdan Cumhuriyet Savcısı mütalaasını açıkladı. Cumhuriyet Savcısı, sanık Tuncer Ustael'in, Meryem Tanhal'ı, 'nitelikli öldürme', ve 'tasarlayarak canavarca hisle, eziyet çektirerek öldürmek', suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, 'kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak' suçundan 5 yıl, 'Meryem Tahnal'a ait banka veya kredi kartını izinsiz kullanmak suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Diğer sanıklardan Hava Palu, İsa Palu, Ayşe Palu, Emine Ustael ve Fatih Palu hakkında ise Meryem Tanhal'a yönelik öldürme suçuna yardım etmek, 'kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak', suçlarından üst sınırdan cezalandırılmaları talep edildi. Ayrıca İsa Palu hakkında 'Meryem Tahnal'a ait banka veya kredi kartını izinsiz kullanmak suçundan cezalandırılması talep edildi.

SANIKLAR SAVUNMA YAPTI

Mütalaanın açıklanmasının ardından katılan vekilleri mütalaaya katıldıklarını belirterek, sanıkların üst sınırdan yargılanmasını talep etti. Sanık avukatları ise müvekkillerinin kaçma olasılıklarının olmadığını belirterek tahliyelerini ve yazılı olarak savunma yapmak için süre istediler.

Avukat savunmalarının ardından sanıklara söz verildi. Savunma yapan Tuncer Ustael, Tahnal ailesinin suçlu olduğunu ifade ederek, "Ben bu suçlamaları kabul etmiyorum. Harun Palu'nun ifadeleri de yanlıştır. Tahnallar'ın çok sayıda cinayetleri ortaya çıkmaması için Meryem'i öldürdüler" şeklinde konuştu.

'MERYEM BENİM İLK GÖZ AĞRIMDI ONU ÖLMEDEN GÖMER MİYİM?'

Tuncer Ustael'in savunmasının ardından söz verilen Havva Palu ise kendilerinin suçsuz olduğunu belirterek, "Ben Tuncer'e yardım etmedim. Meryem benim ilk göz ağrım. Onu ölmeden mezara koyar mıyım, ona kıyar mıyım? Bu Tuncer'in dedikleri hep yalan.

Buna inanmayın. Eşimin dedikleri de doğrudur. Bunun yalanlarına inanmayın. Meryem ve Melike'yi biz öldürmedik. Ben yavrularımı öldürmek istemedim. Kızımı da kendisi gibi yalancı etti. Ben onların yüzünden cezaevinde yatıyorum. Cezaevinde çok mağdurum, tahliyemi istiyorum" ifadelerini kullandı.

MAHKEME HEYETİ DURUŞMAYI ERTELEDİ

Söz alan diğer sanıklar ise suçsuz olduklarını iddia ederek tahliyelerini talep etti. Savunmaların ardından mahkeme heyeti, sanık avukatlarının yazılı savunmalarını yapmaları için duruşmayı ileri bir tarihe erteleyerek, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Ayrıca, mahkeme heyeti Meryem Tahnal'ın adli emanetteki kimliğinin, İl Nüfus Müdürlüğü'ne gönderilerek ölüm ilanının verilmesine karar verdi. 

GÜNCEL
Nilüfer'de 23 Nisan gururla kutlandı! 'Hep kalbimizde...'
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Nilüfer'de pandemi önlemleri altında kutlandı. Sınırl...
GÜNCEL
Bursa'da çocukların büyük mutluluğu... Resimleri billboardlarda yayınlandı
Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen 23 Nisan Resim Yarışması'na katılan tüm öğrencilerin e...
TÜRKİYE
TBMM Başkanı Şentop ve Bakan Selçuk, Bursa'da çocuklarla online buluştu
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 23...
GÜNCEL
Gaziantep'te 2+1 daire icradan satılıktır
Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde bulunan 2+1 daire icradan satılığa çıkarılıyor.
GÜNCEL
Uşak'ta mahkemeden satılık arsa!
Uşak Fevziçakmak Mahallesi'nde 620 m2 arsa mahkemeden satılıktır.
GÜNCEL
Eskişehir'de 75 adet "S Plaka" ihale usulü tahsis edilecek
Eskişehir il sınırları içerisinde 75 adet "S Plaka" ihale usulü tahsis edilecek
Balıkesir'de 24 adet taşınmaz satılacak
Türkiye Ulusal Ajansı sözleşmeli 80 personel alacak
T-Rex dinozorlarıyla ilgili şaşırtıcı keşif!
Beykoz Belediyesi 55 Zabıta Memuru alıyor

En Çok Okunan Haberler

Kripto parada her şeyini kaybeden emlakçı ca...

İstanbul, Kağıthane'de evini satıp tüm parasını krip...

Bursa'da denizin ortasında can pazarı!

Marmara Denizi'nde motordan kaynaklı su alan teknede...

Neden Bitcoin 2021'in en düşük seviyesinde? ...

Geçtiğimiz hafta 2 trilyon dolarlık işlem hacmini ge...

Bursa'daki tarihi türbede isyan ettiren olay!

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 600 yıl önce İshak Paşa'n...

Thodex'in kurucusu için kırmızı bülten talebi

Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında Dışişle...

8 ilde Thodex operasyonu: Çok sayıda gözaltı

Thodex Kripto Para Borsası şirketiyle ilişkili olduğ...

Gazi Meclis 101 yaşında! 23 Nisan kutlu olsun!

Bugün 23 Nisan... Millet egemenliğine adım attığımız...

4 ilde FETÖ operasyonu: Fetullah Gülen imzal...

İstanbul merkezli 4 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik düzenle...

Bursa'da korona gölgesinde 23 Nisan!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamala...

Statü değişiyor: 51 il daha büyükşehir beled...

2024'te yapılacak olan yerel seçimler öncesi dikkat ...

Bursa'da evsiz kadınla ilgili sevindiren gel...

Bursa'da kalacak yeri olmadığı için kapalı pazar yer...

Mudanya'da 23 Nisan coşkusu

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm dünya çocukla...

AK Parti Bursa İl Başkanı'ndan Kılıçdaroğlu'...

AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, CHP Genel Ba...

Thodex'in sahibi Faruk Fatih Özer'in ağabeyi...

Kripto para alım satımı yapılan Thodex'in sahibi Far...

Bursa'da hafta sonuna dikkat! Uyarı geldi...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü beş günlük hava durumunu...