Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı, Türkiye-Ukrayna ilişkilerini değerlendirdi!

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Bodnar, savunma sektörünün iki ülke ilişkilerinde itici güç olduğunu belirterek "Bir NATO ülkesiyle iş birliği yapıyoruz. NATO standartları, bizim için yakın bir gelecekte üyelik almak açısından çok önemli" dedi.

DÜNYA, 29 Mart 2021 Pazartesi, 12:36
Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı, Türkiye-Ukrayna ilişkilerini değerlendirdi!

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasıl Bodnar, Türkiye ile Ukrayna ilişkilerini ve Kırım Platformunu, değerlendirdi.

Türkiye'nin Ukrayna için sadece iyi bir komşu değil aynı zamanda bölgede güvenilir ve önemli bir stratejik partner olduğunu belirten Bodnar, "Bu sene, stratejik partnerliğimizin 10. senesini kutluyoruz ve iki ülke liderleri arasında iyi bir diyaloğun olması çok önemli. Umuyorum ki bu sene Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey gerçekleşecek ve orada iki ülke ilişkileri için önemli spesifik kararlar alınacak." ifadesini kullandı.

Bodnar, geçen sene yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen ülkeler arasındaki resmi ziyaretlerin 2019'dan bile daha fazla olduğunu vurgulayarak, "Bu da iki ülkenin birbirlerine ne kadar ilgi gösterdiğini ve beraber neler yapabileceğimizi gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Savunma sektörünün iki ülke ilişkilerinde itici güçlerden birisi olduğuna işaret eden Bodnar, "Biz, karşılıklı menfaatlerimizi ve bölgedeki riskleri anlıyoruz. En önemlisi aramızda teknoloji ve üretim alanlarında tamamlayıcılık var ki bu da iki taraf için faydalı ortak projeleri mümkün kılıyor." diye konuştu.

"Bir NATO ülkesiyle iş birliği yapıyoruz"

Bodnar, iki ülke arasında savunma sektöründeki ticaretin yanı sıra Ar-Ge alanında da iş birliğinin bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Mesela, Ukrayna üretimi motorların kullanıldığı Akıncı gibi. Bununla birlikte karadan denize, gökyüzünden uzaya kadar pek çok projemiz var. İnanıyorum ki şirketlerimiz iş birliğini daha kuvvetlendirecek ve bu da sonuç getirecektir. Ayrıca bizim açımızdan bir NATO ülkesiyle iş birliği yapıyoruz. NATO standartları, bizim için yakın bir gelecekte üyelik almak açısından çok önemli."

Geçen sene, ülkesinin "NATO Genişletilmiş Fırsat Ortağı" statüsü aldığını hatırlatan Bodnar, "Askeri sanayi alanında uyumluluk kabiliyetimizi güçlendiriyoruz. Bu, Türkiye ve Ukrayna'yla birlikte NATO için de iyi çünkü NATO kabiliyetlerimizi kuvvetlendiriyoruz." dedi.

Bodnar, yakın gelecekte havacılık sanayisinde iki ülke arasında fırsat olabileceğinin altını çizerek, "Uçak üreten Antonov şirketimiz var. Böylece hem Türkiye havacılık olasılıklarını artırabilir hem bizim için de bir ortak girişim fırsatı. Umuyorum ki yakında Türkiye'de Antonov uçaklarının üretimini göreceğiz ve bu uçaklar, Türkiye semalarında uçacak. Bu sadece içlerinden bir örnek, daha fazla olabilir." diye konuştu.

"Biraz esneklik gösterilmesiyle yakın zamanda anlaşmayı imzalayacağız"

Türkiye ve Ukrayna gibi iki büyük ülke için 5 milyar dolar ticaret hacminin yeterli olmadığına dikkati çeken Bodnar, "Küresel anlamda ticaret, salgın döneminde azaldı ancak rakamlara bakınca biz 2019'daki hacmimizi koruduk, diğer ülkelere kıyasla bu bir başarı." ifadesini kullandı.

Bodnar, serbest ticaret anlaşması (STA) müzakerelerinin de devam ettiğine değinerek, şunları söyledi:

"Bu, iki büyük ülke arasında bir süreç. Her ülkenin ve iş dünyasının kendi çıkarları var. Bu çıkarları bir araya getirmek kolay bir görev değil. İnanıyorum ki iki ülkenin müzakere ekipleri arasında dengeyi bulmasına çok yakınız. İnanıyorum, Türk tarafı da dahil, biraz esneklik gösterilmesiyle yakın zamanda anlaşmayı imzalayacağız. Birbirimizi suçlamıyoruz sadece ülkelerin milli ekonomilerine zarar vermeden katkı yapmasını sağlayacak tavizler arıyoruz. İnanıyorum ki ticaret hacmi 10 milyar dolar değil 15-20 milyar olabilir. Ortak projeler, yatırımlar, ulaşım yolları da önemli, bu daha geniş kapsamlı bir konu, sadece STA değil."

Türkiye'de 600'den fazla Ukraynalı işletme var

Ukrayna'daki dolaylı Türk yatırımlarının 3 milyar dolardan fazla olduğu bilgisini veren Bodnar, Türk girişimcilerin Ukrayna'da kar sağladığını belirtti.

Bodnar, iki ülke sanayi odaları ve ekonomi bakanlıkları arasında iyi iş birliği bulunduğuna dikkati çekti.

Ukrayna'nın son yasalarla yabancı yatırımcıları koruduğunu ve daha çok yatırımcı çekmeyi amaçladığını kaydeden Bodnar, ülkede yabancı yatırımcılar için özelleştirme ve toprak alanlarında fırsatlar olduğunu belirtti.

Bodnar, Türkiye'de 600'den fazla Ukraynalı büyük ve küçük işletmenin bulunduğunu, Ukrayna yatırımlarının Türkiye'de daha yüksek seviyeye gelmesi için bunun iyi bir başlangıç olduğunu kaydetti.

"Türkiye, Ukraynalılar arasında en sevilen turizm destinasyonu"

Salgının gidişatına bağlı olarak bu sene turizmde yeni bir rekor görmeyi umduklarını vurgulayan Bodnar, "Türkiye, Ukraynalılar arasında en sevilen turizm destinasyonu. İmkanı olan her Ukraynalı, Türkiye'yi memnuniyetle ziyaret ediyor. Bu, sektörde çalışan Türk ve Ukraynalı şirketler için iyi bir şey. Salgının gidişatına bağlı olarak bence bu sene rakamlar artacak." diye konuştu.

Bodnar, Türk misafirperverliği, doğası, iklimi ve otelleri dolayısıyla Ukraynalı turist sayısının artacağına inandığını belirterek, "Ayrıca Türkleri de Ukrayna'ya bekliyoruz." dedi.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım platformundaki en önemli liderlerden birisi olacak"

Türkiye'ye Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımama politikasından dolayı minnettar olduklarını vurgulayan Bodnar, şunları kaydetti:

"Gerçekleşecek Kırım Platformu ile amacımız, uluslararası toplumun dikkatini bu yöne, Rusya'nın işgali altındaki topraklarımıza çekmek. Ve başarılı olacağız. Türkiye, platforma katılacağı için minnettarız ve inanıyorum ki Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, platformdaki en önemli liderlerden birisi olacak."

Bodnar, Kırım'ın eskiden geleneksel olarak turizmin, güvenliğin ve istikrarın merkezi olduğunu ancak şimdi kapalı ve askeri bir bölge haline geldiğini belirterek, "Bu, sadece bizi değil bölgeyi de tehdit ediyor, özellikle NATO üyelerini çünkü Rusya'nın ilk hedefi NATO, Ukrayna değil." dedi.

Donbas bölgesindeki krizde, Rusya'nın taraf değil aracı olmaya çalıştığını ve bunun yanlış olduğunu dile getiren Bodnar, "Çözüm, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in elinde. Eğer askeri güçlerini çekerse, yerellerle anlaşmak kolay. Zaten 2014'te anlaşılmıştı ama sonra Rusya işgal etti." ifadesini kullandı.

ASAYİŞ
İnegöl'de genç adam önce ateş, sonra intihar etti
Bursa'nın İnegöl ilçesinde evinin 3. katındaki balkona çıkarak etrafa rastgele ateş eden genç, 2 ...
GÜNCEL
Hüseyin Avni Coş hayatını kaybetti
2015-2017 yılları arasında Sakarya Valiliği görevinde bulunan Hüseyin Avni Coş, evine giderken ge...
ASAYİŞ
Bursa'da akılalmaz olay! Evini ateşe verdi sonra da bankta oturup izledi
Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir kişi, oturduğu apartman dairesini ateşe verdi ardından bir bankta ...
GÜNCEL
Günlük koronavirüs vaka sayısı açıklandı! Tablo tedirgin edici
Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 256 bin 460 Kovid-19 ...
GÜNCEL
Özel Harekat sınırda görevde!
İçişleri Bakanlığınca, yasa dışı geçişlerin önlenmesi ve kaçakçılık faaliyetlerinin durdurulması ...
GÜNCEL
Bakan Akar, Afganistan Savunma Bakanı ile görüştü
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan Savunma Bakanı Bismillah Khan Mohammadi ile telefon ...
MSB açıkladı! 'Sarıklı amiral' görevden alındı
Binance kullanıcıları dikkat! Tasfiye kararı alındı
Şifa kaynağı yaban mersini İnegöl'de depolanıyor
RTÜK'ten orman yangınlarına ilişkin yayıncı kuruluşlara uyarı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kahreden ölüm... Minik Kuzey balkon...

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde, 3. kattaki evin balkonu...

Bursa'daki gizli cennet... 7 tane tabelası o...

Bursa'nın turkuaz renkli eşsiz deniziyle ön palana ç...

Bursa'da feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti...

Bursa'da meydana gelen kazada bir kişi hayatını kayb...

Bir yangın da Bursa'da! Yürekler ağza geldi

Türkiye'nin birçok bölgesinden yangın haberlerinin g...

Bursa'da damada görülmemiş eziyet! Kadın atl...

Bursa'da bir düğünde damada arkadaşları tayt giydiri...

Bursa'da hırsızlık şüphelisi baba ve kızları...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 12 ayrı hırsızlık olayına...

Bursa'da gaz pedalı takılı kalan TIR dehşet ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada gaz ...

Plastik alışveriş poşetleri için yeni kurall...

Plastik atıkların ithal edilmesine getirilen yasağın...

Bursa'da kahreden olay! 3 çocuğunu kurtarmak...

Bursa'da 3 çocuğunu kurtarmak için suya giren baba, ...

Bursa'da hırsızın güldüren kazası...Nereye k...

Bursa'da hırsızlık için girdiği demirci dükkanında a...

Bursa'da kayıp çobandan acı haber geldi! Orm...

Bursa'nın Keles ilçesinde sabah hayvanlarını otlatma...

Görüntüler Bursa'dan! Alev alev yanan araç d...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen olayda park...

28 yaşındaki oğlunu Covid'den kaybetti! 'Aşı...

Ülkemizde ve tüm dünyada aşı karşıtları ile aşı kara...

Marmara'da alarm! Kritik rapor ortaya çıktı...

Depremle ilgili kurulan araştırma komisyonun TBMM Ba...

'Allah'u Ekber' diyerek denize giren Suriyel...

Antalya Alanya'da tatil yapan Suriyeli mültecilerin ...