Uludağ'da arama kurtarma ekipleri, zorlu 17 günü anlattı: 'Ayıyla karşılaştık'

Bursa Uludağ'da zirveye doğru yürüyüşe çıktıktan sonra kaybolan Mert Alpaslan (31) ve Efe Sarp'ı (37) arama çalışmalarına katılan ekipler, 17 gün boyunca zorlu koşullarda gerçekleştirilen çalışmaları paylaştı. Cesetlerin bulunduğu Küreklidere Vadisi'nin zorluğuyla ilgili konuşan ANDA Arama Kurtarma Saha Sorumlusu Murat Çalışkan, "3 makara sistemi kurduk, 5 saate yakın bir uğraş verdik" dedi. Çalışkan, arama sırasında ayıyla karşılaştıklarını da söyledi. Bursa'nın en zorlu vadilerinden biri olduğunu söyleyen İHH Arama Kurtarma Operasyon Sorumlusu Altıntaş, "O vadiyi takip ederek Bursa'ya inmeye çalışmışlar. Doğru bir mantık ama girdikleri vadi çok sıkıntılı" dedi. Nilüfer Arama Kurtarma Başkanı Fatih Işık ise çok zorlu şartlarda arama yaptıklarını ifade etti.

GÜNCEL, 19 Aralık 2019 Perşembe, 17:40
Uludağ'da arama kurtarma ekipleri, zorlu 17 günü anlattı: 'Ayıyla karşılaştık'

İstanbul'dan Bursa'ya 1 Aralık Pazar günü gelen ve araçlarını Uludağ Jandarma Karakolunun yanına park ettikten sonra zirve istikametine yürümeye başlayan arkadaşlar Alpaslan ve Sarp, bir süre sonra yoğun sis nedeniyle kayboldu. Ailelerin ihbarı üzerine 2 Aralık gecesi arama çalışmaları başlatıldı. Çalışmalara hava araçları da destek verdi.

Çalışmaların yedinci gününde Küreklidere mevkisinde Efe Sarp'a ait mont, bere ve anahtarlar, daha sonra ise 2 baton (dağcıların kullandığı yürüyüş sopası) bulununca, arama kurtarma ekipleri bölgede yoğunlaştı.

Aramaların 17'nci gününde ise Küreklidere Vadisi'nde Sarp ve Alpaslan'n cansız bedenleri bulundu.

Arama kurtarma ekipleri 2 Aralık'ta başlayan, 18 Aralık'ta cesetlerin bulunmasıyla sona eren arama çalışmalarında yaşananları aktardı.

5 SAATE YAKIN UĞRAŞTIK

ANDA Arama Kurtarma Saha Sorumlusu Murat Çalışkan, cesetlerin bulunduğu bölgenin zorluğuyla ilgili, "Çok zorlu bir coğrafya, sarp kayalıklar var. Cesetleri çıkarmak için 3 adet 3'e 1 makara sistemi kurduk, 5 saate yakın bir uğraş verdik. Normal şartlarda inilmesi mümkün değil. Hayatını kaybeden dağcıların,  dere yatağına inerek, en yakın yerleşim alanına ulaşmaya çalıştıklarını tahmin ediyoruz" dedi.

HİPOTERMİ...

İlk gözlemlerinde cesetlerde herhangi bir yabani hayvan saldırısı izi, darbe ve yara görmediklerini belirten Çalışkan, "Yüksek ihtimalle, kalp hızında yavaşlama, solunumda yavaşlama, bilinç kaybı gibi etkileri olan hipotermi nedeniyle hayatlarını kaybettiklerini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

3 METRE YAKINIMIZDAN AYI GEÇTİ

Arama çalışmalarının ilk iki gününde ANDA olarak tüm personelin sahada olduğunu ifade eden Çalışkan, cesetlerin bulunduğu bölgenin üst tarafındaki ormanlık arazide ayıyla karşılaştıklarını söyledi Çalışkan, "Bölgedeki yabani hayvanların varlığı çalışmalarımızı olumsuz etkiledi. Arama faaliyeti sırasında 3 metre arkamızdan ayı geçti. Bize saldırabilirdi, neyse ki olumsuz bir durum yaşamadık" dedi.

SON GÜNE KADAR ÜMİTLİYDİK

Çalışkan, arama çalışmalarında son güne kadar umutlarını yitirmediklerini belirterek, "AFAD, özellikle bu konuda sahadaki tüm ekibi motive etti, hiçbir zaman olumsuz düşünmedik. Hep yaşayabilme ihtimallerini göz önünde bulundurduk. Ancak dağcıların cansız bedenleriyle karşılaştık. Yakınlarına baş sağlığı diliyorum" diye konuştu.

"Yırtıcılarla karşılaşma ihtimali yüksekti"

Nilüfer Arama Kurtarma Başkanı Fatih Işık, uzunluğu 40, genişliği 20 kilometre olan, yaklaşık 2 bin 543 rakımlı Uludağ'ın Marmara Bölgesi'nin en yüksek dağı olduğuna dikkati çekti.

Dağcıların sıkça yürüyüş ve tırmanış gerçekleştirdiği dağda düz alanların yanı sıra vadi, dere, şelale gibi yapıların da olduğunu aktaran Işık, bu nedenle sis ve karlı havalarda yürüyüşün çok riskli olduğunu dile getirdi.

Işık, bölgede yürüyüş yapanların teknik ekipmanları ve uygun kıyafetlerinin bulunmasının hayati önem taşıdığını belirterek, bölgenin coğrafi durumunu iyi bilen kişilerin bile olumsuz hava koşullarının etkisiyle tehlikeler yaşadığını vurguladı.Sarp ve Alpaslan'ın cansız bedenlerinin bulunduğu Küreklidere Vadisi'nin de Bursa'daki en zorlu vadilerden biri olduğunu ifade eden Işık, iyi bir havada, iyi tempoyla yürüyen birinin bile burayı aşmasının saatler süreceğini söyledi.

Işık, arama kurtarma ekiplerinin 17 gün boyunca özveriyle çalıştığını dile getirerek, "Çalışmalar süresince hava çok soğuktu. Neredeyse birkaç gün hariç kar yağışı hep devam etti. Bunlar da çalışmaların daha zorlu hale gelmesine sebebiyet verdi." dedi.Bölgede yoğun bir yaban hayvanı varlığı bulunduğunu da belirten Işık, şöyle devam etti:

"Arkadaşlarımızın bölgede her an yırtıcılarla karşılaşma ihtimali yüksekti. Zaman zaman uzak noktalardan karşılaşmalar da yaşandı. Bölgedeki yırtıcıların en tehlikelisi ayı. Ayıların, özellikle bu mevsimde yoğun olarak kullandığı bir bölgeden bahsediyoruz. Bu da operasyonun daha zorlu bir hale gelmesine sebebiyet verdi."

Yürüyüş ya da tırmanış için dağa çıkacak kişilere de tavsiyelerde bulunan Fatih Işık, şunları söyledi:

"Milli parklarda yapılan faaliyetlerde, mutlaka yetkililere bölgeye gelmeden 48 saat önce, ad, soyad, iletişim bilgilerinin bildirilmesi gerekiyor. Faaliyet esnasında, yanımızda mevsim şartlarına uygun kıyafet ve ekipman bulunması zorunlu. Milli parklar için alan kılavuzlarından destek alınması da gerekiyor."

"En büyük arama çalışmasıydı"

İHH Arama Kurtarma Operasyon Sorumlusu Erdal Altıntaş da süre, ekip, yer ve hava araçları anlamında Uludağ tarihinin en büyük arama kurtarma çalışmasını tamamladıklarını ifade etti.

Kış şartlarından ötürü ciddi zorluklarla karşılaştıklarını dile getiren Altıntaş, "Gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkları, havanın bozması sürecin uzamasına sebep oldu. Sürecin uzamasının sebeplerinden birisi de alanın çok büyük olması." diye konuştu.Altıntaş, Alpaslan ve Sarp'ın dereyi takip ederek Bursa'ya inmeyi amaçladıklarını değerlendirdiklerini ifade ederek, "Küreklidere Vadisi, Bursa'nın en sıkıntılı vadilerinden biri. İçinde 10'a yakın şelalenin bulunduğu, ip inişleri gerektiren bir vadi. O vadiyi takip ederek Bursa'ya inmeye çalışmışlar. Doğru bir mantık yürütmüşler. Ama girdikleri vadi çok sıkıntılı."

Tırmanışa gelen kişilerin eğitim ve teknik yönden donanımlı olması gerektiğini anlatan Erdal Altıntaş, "Dağcının tırmanış yapmadan önce bir hazırlık yapması gerekiyor. Hava durumunu takip etmesi gerekiyor. O gün hava bozuksa çıkılmaması lazım." dedi.Öte yandan uzmanlar, yaşanabilecek kaybolma olaylarına ilişkin, doğa sporları yapanlara yerlerinin kolay tespit edilebilmesi için büyük, renkli yazılar, taşlardan şekiller, ateş ya da ışık yakmak gibi basit işaretler oluşturması uyarısında bulundu.

Yürüyüş programındaki toplam zamanın üçte birinin gidişe, üçte ikisinin de dönüşe ayrılması gerektiğini anlatan uzmanlar, bir doğa sporcusunun sırt çantasında uygun yedek kıyafetler, yağmurluk, fener, yedek pil ile termal battaniyeli kişisel ilk yardım çantası, en az bir litre su, kış şartları için termosta sıcak su olması gerektiğini ifade etti.
 

ASAYİŞ
Bursa'da balkondan düşen 3 yaşındaki çocuk yaralandı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde 1. kattaki balkondan düşen çocuk yaralandı.
GÜNCEL
Bursa'da hayatını kaybeden paraşütçü gözyaşlarıyla uğurlandı!
Bursa'nın Orhangazi ilçesinde yamaç paraşütü kazasında yaşamını yitiren 37 yaşındaki paraşütçü, g...
GÜNCEL
Türkiye'de 223 kişi daha hayatını kaybetti
Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu'nu paylaştı. Türkiye'de son 24 saatte 10...
GÜNCEL
PKK'nın en üst düzey yöneticisi Sofi Nurettin etkisiz hale getirildi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası esnaf, çiftçi ve tüccara destek paketleri...
GÜNCEL
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan müjde! Esnafa 5 bin liralık destek paketi!
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine Toplantısı sona erdi. Esnafa destek paketini ...
GÜNCEL
Osmangazi Belediyesi'nden İsrail'e kınama! 'En güçlü tepkiyi Türkiye gösteriyor'
Osmangazi Belediyesi'nin Mayıs ayı olağan meclis toplantısında İsrail'in Doğu Kudüs ve Mescid-i A...
TFF 1. Lig'de play-off ilk maçları yönetecek hakemler belli oldu
Başkan Aktaş'a doğum günü sürprizi
Karacabey'de spor kompleksi inşaatı tam gaz
Merak edilen soruya yanıt: Günde kaç adım atmak yeterli?

En Çok Okunan Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kontrollü normalle...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti teşkilat...

Bursa'da hareketli gece... Taraftarlar tekme...

Bursa'da Beşiktaş'ın şampiyonluğunu kutlamak için so...

İşte 3 aşamalı normalleşme planı! Kabine'den...

Türkiye'de koronavirüs vaka sayılarının artmasıyla a...

Altın fiyatları 3 ayın zirvesinde

Altın, ABD tahvil faizlerindeki düşüş ve perakende s...

Meteoroloji'den Bursa için dolu uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıkl...

Bursa'da dün geceden beri aranıyordu! Kayıp ...

Bursa'da kayıp olarak aranan 43 yaşındaki şahsın can...

Bursa'da köprüdeki inşaat çöktü! Yaralılar v...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde bir köprünün üzerinde yap...

Bursa'dan kahreden haber... 7 saattir aranan...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde Gürle Dağından paraşüt...

İçişleri Bakanlığı'ndan 'normalleşme' genelg...

İçişleri Bakanlığı, valiliklere "Kademeli Normalleşm...

Bursa'ya ceviz büyüklüğünde dolu yağdı

Bursa'nın merkez Kestel ile dağ ilçesi olan Keles'e ...

Bursa'da alarm! Dağdan paraşütle atladı, bir...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde Gürle Dağından paraşüt...

Gündem oldu! Bursa'da 'ceza rekoru bende' di...

Bursa'nın İznik ilçesinde salgı sürecinden bu yana 6...

Mide bulandıran görüntü! Turizm Bakanı Mehme...

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un eşi Pervin Ersoy,...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan müjde! Esnafa 5 bi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine ...

17 gün sonra... Bursa'da 'eyvah eyvah' dedir...

Türkiye genelinde olduğu gibi Bursa'da da yaşan...