URTEB, 'Özenalp'le yola devam' dedi

URTEB 17.Olağan Genel kurulu BTSO'da gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Ahmet Özenalp'in güven tazelediği genel kurula, iş adamları, sivil toplum örgütleri, sanayi odası başkanları, akedemisyenler ve çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı.

TÜRKİYE, 20 Şubat 2020 Perşembe, 10:43
URTEB, 'Özenalp'le yola devam' dedi

12 Mart 2002'de faaliyetlerine başlayan, dünyada rekabet alanında kurulan ilk ve tek birlik olan URTEB (Uluslararası rekabet ve teknoloji birliği)'in 17. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. URTEB üyelerinin oybirliği ile yeni yönetim belirlenirken, mevcut Başkan Ahmet özenalp yeniden başkan seçildi.

BTSO (Bursa Ticaret ve Sanayi Odası) Çok Amaçlı Salon'da düzenlenen Genel Kurul, mevcut Başkan Ahmet Özenalp'in açış konuşmasıyla başladı. Birliğin, bakanlar kurulu kararı ile kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu olduğuna vurgu yapan Özenalp,"URTEB'in temel amacı bireylerin ve toplulukların rekabet gücünü arttırmak, toplumu rekabet alanında aydınlatmak ve adil rekabet kültürünün her alanda yayılmasını sağlamaktır" dedi.

Haksız rekabet ortamı 

"Piyasadaki birçok işletme para kazanmak uğruna rakiplerinin önüne geçmek için hukuka uygun olmayan, haksız rekabet içeren uygulamalara baş vuruyor, hatta bunu ihtiyat haline getirmiş" ifadelerini kullanan Özenalp,"iş şartlarına uygun rekabet etmenin bir mecburiyet olduğu unutulmamalıdır" dedi.

Rekabet ihlallerinin değişik örneklerine organize sanayi bölgelerinde rastlanıldığına dikkat çeken Özenalp, "organize sanayi bölgelerinin   birçoğunda hala işletme ruhsatı olmayan tesisler olduğunu biliyoruz. Ama işletme ruhsatı var olan gibi üretiyor, satıyor. Yangın yeterlilik belgesi yok, inşaat ruhsatı yok, yapı yapıyor. İşletmesine getirmiş Suriyeli, Hintli çalıştırıyor. Bunların hepsinde haksız rekabet var. Kiminde kömür yakmak serbest kiminde yasak. Kimi iyi arıtma yapmadan atıklarını hala derelerimize deşarj ediyor. Bu örnekleri onlarca çoğaltabiliriz" şeklinde konuştu.

Türkiye 141 ülke arasında...

Dünya ile rekabet edebilmenin şartının değişim hızına ayak uydurmakta olduğunu kaydeden, Özenalp sözlerine şöyle devam etti, "URTEB olarak işte bu değişimin ve beraberinde gelen rekabet rüzgârının etkilerini, önemini anlatmak için çalışıyoruz. 2019 yılında açıklanan Global Rekabet Endeksi sonuçlarında Türkiye 141 ülke arasında 61'inci sırada bulunuyor. İşte amacımız bu sıranın içinde ülkemizi hak ettiği yere taşıyabilmektir. URTEB'in kuruluş itibariyle misyonu da bunu öngörüyor."

Odak Noktamız Gençler

URTEB'in çalışmalarının merkezinde gençlerin olduğunu kaydeden Özenalp, başlattığımız Rekabet Merkezi Projesi ile birlikte; gençliğin bilimi ve teknolojiyi kendine rehber edinerek, ülkemizin hem bugününü hem de yarınlarını daha müreffeh hale getirmesinin yolunu açıyoruz. Bunun için de onlara yürüttüğümüz proje kapsamında ihtiyaç duyabilecekleri birçok desteği sağlamaktayız" dedi.

Özenalp güven tazeledi

Gündem yoklamalarının ardından yapılan seçimde oy birliği ile Ahmet Özenalp bir kez daha başkan seçildi. Özenalp'in başkanlığındaki yönetim kurulunda ise şu isimler yer aldı; İhsan İpeker (İpeker Tekstil), Av. Handan Özcebe, Özgür Şahin (Şahince Otomotiv), Av. Alp Kesercioğlu, Enes Uçak ve Aydan Biltekin Gökdağ (Orhan Holding).

Öğrencilerden Teşekkür

Ardından URTEB faaliyetlerinden yararlanan, yurt içi ve dışı staj yapma hakkını elde eden öğrenciler Başkan Özenalp ve ekibine teşekkür etti. Öğrencilerin konuşmalarının ardından URTEB Rekabet Merkezi Koordinatörü Enes Uçak Özenalp'a plaket takdim etti.

Zorlu; "gençler mutlaka okuyun"

Zorlu Grubu Eş Başkanı Zeki zorlu seçimlerin ardından söz aldı. 68 yıllık iş deneyimlerini aktaran Zorlu, Türkiye'nin gelişmesinde en büyük eşiğin eğitim olduğunu vurguladı. Zorlu: "Bizim kuşağımızda eğitim fırsatları zayıftı. Eksiklerimizi çok çalışarak kapatmaya çalıştık. Hala da çalışıyoruz. Teknolojiyi yakalayabilmemiz için gençlerimizin çok iyi eğitim alması gerekiyor. Millet gezegenlere gidebiliyorsa biz neden gidemeyelim? Sanayisi, teknolojisi olmayan bir ülke köhnedir. Topraklarımızı kıyamete kadar korumak zorundayız" dedi.

Yoğun Katılım

URTEB 17. Olağan Genel Kurulu'na ilgi de çok fazlaydı. Genel kurula, Zorlu Grubu Eş Başkanı Zeki Zorlu, Sinta Yönetim Kurulu Başkanı İlker Oral, Sun Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sühendam Urbay, İpeker Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İhsan İpeker, MASTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fikri Ünal, Taşdelen Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Taşdelen, Bosen Enerji Genel Müdürü Şahin Cengiz, Korteks Genel Müdürü Barış Mert, Emekli Gümrükler Başmüdürü Mehmet Kut, Prof. Dr Ali Ceylan, URTEB kurucularından Tuğrul Karasarlıoğlu, Nurullah Altınsoy, Işık Uğurtuğ, BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay, BOSİAD Başkanı Rasim Çağan, BOSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mefküre Zümbülova, TSE Bursa Koordinatörü Mustafa Karaman, Bursa Çimento Genel Müdür Yardımcısı Ferruh Şentepe, SİAD yöneticileri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. 

Genel kurul toplu fotoğraf çekilmesinin ardından son buldu.

DÜNYA
İspanya'dan AB'ye sert uyarı!
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından İtalya'nın ardından en fazla etkilenen ülke olan İspa...
DÜNYA
ABD'deki korona virüs salgınında korkunç tablo!
ABD'de korona virüs (Covid-19) salgınında vaka sayısı 104 bin 839'a yükselirken, ülke genelinde v...
GÜNCEL
Karantinadaki öğrenciden Türkiye'ye küfür! Vatandaşlar yurdun önünde toplandı
Bolu'da, yurt dışından gelerek öğrenci yurdunda karantina altında tutulan 2 öğrencinin sosyal med...
YAŞAM
Bursa'da trafik polisinden örnek davranış
Bursa'da trafik polisi aracından "Evde kal" çağrısı yapan trafik polisi, asfalt üzerindeki ölü fa...
GÜNCEL
Türkiye, KKTC ve İran'a maske ve tulum hibe ediyor
Türkiye, korona virüs seferberliği döneminde yavru vatan KKTC ve komşu ülke İran'a tıbbi hibede b...
GÜNCEL
Bursa'da toplu taşıma araçlarına sıkı denetim!
Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından toplu taşıma ara...
59 yıllık sinemadan üzen haber
Halk kütüphanelerinden en çok ödünç alınan kitaplar açıklandı!
Netflix'in tartışmalı dizisi 'Messiah' hakkında dikkat çeken karar!
Bilinen en etkili antioksidan!

En Çok Okunan Haberler

Bursalı ünlü iş insanından kötü haber! Koron...

Bursa Teleferik A.Ş., Yönetim Kurulu Başkanı İlker C...

Karantinadaki öğrenciden Türkiye'ye küfür! V...

Bolu'da, yurt dışından gelerek öğrenci yurdunda kara...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan görevden ...

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Ulaştırma ve Altyapı Bak...

İkisi emniyet müdürü 15 poliste corona pozit...

Emniyet Teşkilatı'nda şu ana kadar ülke genelinde ar...

Seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Corona virüsü sebebiyle şehirler arası otobüs taşıma...

Ece Üner patladı! 'Bu toplum adam olamıyor'

Rize'de sokak ortasında eski kocası tarafından sosya...

Demet Sağıroğlu'ndan korkutan açıklama: Kims...

Şarkıcı Demet Sağıroğlu, Instagram'dan yaptığı payla...

Fransa'nın en genç kurbanı! 16 yaşındaydı...

Başlangıçta koronavirüsün sadece belli bir yaşın üst...

Kredi kartı faizleri düştü!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kredi kartlarında...

İsrail ordusundan Gazze'ye hava saldırısı

İsrail savaş uçakları, abluka altındaki Gazze Şeridi...

Rektör ve ailesine corona virüsü teşhisi koy...

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Duru...

Yüksek Hızlı Trenler için önemli karar!

Corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında şehirler...

Bursa'da trafik polisinden örnek davranış

Bursa'da trafik polisi aracından "Evde kal" çağrısı ...

Bursa'da toplu taşıma araçlarına sıkı denetim!

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğ...

Kuzey Irak'ta 8 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki Metina ...