Uzmanlar YKS öncesi uyardı: Kaygı yüksekse hatırlamak güçleşir

Milyonlarca adayın iyi bir üniversiteye girmek için ter dökeceği 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılır günler kala heyecan ve kaygı artmaya başladı.

SAĞLIK, 18 Haziran 2021 Cuma, 13:02
Uzmanlar YKS öncesi uyardı: Kaygı yüksekse hatırlamak güçleşir

Bu yıl da pandemi gölgesinde geçecek olan YKS sınavı, Temel Yeterlilik Test (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç oturumda tamamlanacak.TYT sınavı 26 Haziranda, AYT ve YDT sınavı da 27 Haziran'da yapılacak. İmtihan için geri sayımın başladığı bugünlerde uzmanlardan tavsiyeler geldi.
Bu son günlerin önemli olduğunu ifade eden Özel Hayat Hastanesi Klinik Psikoloğu Nida Biçen, "Sınava az bir zaman kala uyku ve beslenme düzenini kurmak önemlidir. Bu kısa süreçte normalden farklı bir beslenme düzeninden ve uykusuz kalmaktan mutlaka kaçınılmalıdır" dedi.

Yüksek kaygı performansı düşürür

Sınav kaygısının öğrenciler için her zaman ciddi bir problem teşkil ettiğini ifade eden Nida Biçen, "Bilhassa girilen sınavlar kişinin kariyer seçimini ve gelecek fırsatlarını etkiliyorsa daha stresli olabilmektedir. Normal imtihan kaygısı akademik başarıyı olumlu yönde etkilerken, yüksek seviyedeki kaygı kişinin performansı üzerinde olumsuz etki yapar. Ergenlerde en sık rastlanan kaygı türlerinden biri olan sınav kaygısı, imtihandan önce kendini göstermeye başlayan çeşitli fizyolojik ve psikolojik değişikliklerle ortaya çıkan, kişinin sınav sırasında performansını olumsuz yönde etkileyebilen yoğun bir duygudur" diye konuştu.

Sınav kaygısının belirtileri

Sınav kaygısının belirtilerinden de bahseden Biçen, "Muhtemel belirtileri 3 grupta inceleyebiliriz. Fizyolojik emâreler; kalp çarpıntısı, yüz kızarması, nefes darlığı, boğazda düğümlenme hissi, kaslarda gerginlik, uyku bozuklukları, iştah azalması. Bilişsel belirtile; aklın bulanık olması, aşırı uyanıklık hâli, çevrenin olduğundan farklı algılanması, düşünce duraklamaları, dikkat dağınıklığı, anlama güçlüğüdür. Duygusal belirtiler; korku, endişe, alarm durumuna geçme, gerginlik ve çaresizlik olarak sıralanabilir. Bu ve benzer belirtiler varsa mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir" dedi.

Sınav kaygısının sebepleri nelerdir?

Öğrencilerin yaşadıkları bu belirtilerin gerek sınav öncesi çalışma sırasında gerekse sınav anındaki performansta düşüşlere sebep olduğunu ifade eden Biçen şöyle devam etti: "Sınav kaygısının sebeplerini, önceki olumsuz sayılabilecek sınav tecrübeleri, ebeveyn tutumları, zaman plânlama ve yönetme konusundaki zorlanmalar, çevreden gelen yüksek başarı beklentisi gibi konuları sınav kaygısını tetikleyen durumlar olarak gösterebiliriz. Ebeveynlerin ve öğretmenlerin motivasyon amaçlı sıklıkla tekrarladığı teşvik cümleleri bazı durumlarda öğrencilerde beklentiyi karşılayamayacağına dair korkuya kapılmasına sebep olduğundan sınav kaygısında da artışa sebebiyet verebilir. Yüksek seviyede akademik başarı beklentisi öğrenciler üzerinde ilköğretimden itibaren baskı oluşturmakta ve böylelikle sınav kaygısı birçok öğrenci için eğitim-öğretim yaşantısında problem hâline gelmektedir".

Kaygı yüksekse hatırlamak güçleşir

Ebeveynlere de seslenen Biçen, "Çok kaygılı anne baba yaklaşımı sınav döneminde çocuklarda olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bu kaygılı ebeveyn tutumu sadece çocuğun gündelik sorunlarında değil çocuğun akademik yaşantısı, meslek seçimi gibi birçok konuda da yaşanılan sıkıntılarda rol oynamaktadır. Sınav kaygısı yaşayan öğrenciler sınava çalışırken kendi yetersizlikleri hakkında endişelenme eğilimi gösterebilirler. Yapılan araştırmalara göre sınav kaygısı yüksek olan öğrenciler için en ciddi meselenin daha önce öğrenilenleri sınav ânında hatırlamamak olduğu görülmüştür. Ayrıca bu araştırmalarda kaygısı yüksek olan öğrencilerin, kaygısı düşük olanlara nazaran ders çalışmaya daha çok vakit ayırdıkları ortaya çıkmıştır. Bunlara göre; sınav sonucundaki başarısızlık sebebi ders çalışma sürelerindeki eksikliğe değil, olumsuz düşüncelerin kendilerinde yol açtığı başa çıkılmaz derecedeki kaygıya dayandırılabilir" ifadelerini kullandı.

Özel Hayat Hastanesi Klinik Psikoloğu Nida Biçen, sınava saygılı günler kala YKS'ye girecek adaylara şu tavsiyelerde bulundu: "İmtihana kadar olan süreçte nefes gevşeme egzersizlerinin ve kas gevşeme egzersizlerinin düzenli olarak uygulanması kaygı belirtilerini azaltmada etkili olmaktadır. Günlük işlere 30-45 dakika hafif egzersizler sıkıştırabilirsiniz. Ailelerin bu süreçte destekleyici tutumu oldukça önemlidir. İlk önceliğin her zaman çocuk olduğunu hissettirmek, hissettikleriyle ilgili konuşmak kaygının azalmasında yardımcı olacaktır. Sınava az bir zaman kala uyku ve beslenme düzeni çok mühimdir. Bu kısa süreçte normalden farklı bir beslenme düzeninden ve uykusuz kalmaktan mutlaka kaçınılmalıdır."

GÜNCEL
Kamu taşınmazları girişimcilere tahsis edilecek
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik...
GÜNCEL
Ege Üniversitesi 96 öğretim üyesi alacak
Ege Üniversitesi çeşitli fakülte ve yüksekokullarında 96 öğretim üyesi istihdam edeceğini duyurdu.
GÜNCEL
Bursa Halitpaşa'da icradan satılık
Bursa Mudanya İcra Dairesi Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruya göre; Mudanya Halitpaşa'da bulun...
GÜNCEL
Ankara Üniveristesi'ne özel yetenek sınavı ile öğrenci alınacak
Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında özel yetenek sınavı ile Dil ve T...
GÜNCEL
4 ilde 9 noktada yangınlar devam ediyor
Yangınla mücadele 4 ilde 9 noktada devam ediyor: Antalya, Muğla, Isparta ve Denizli... Antalya'd...
ASAYİŞ
Azra Gülendam Haytaoğlu'nun cansız bedeni ormanlık alanda bulundu
Antalya'da 5 gün önce kaybolan 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu'nun cesedi, ormanlık alanda t...
İstifa ettiği iddia edilen Ziya Selçuk'tan yeni paylaşım
'Yangınların faillerini de azmettirenleri de biliyoruz'
Bursa'da Süper Enduro Şampiyonası heyecanı
MSB: Denizden tahliyeye destek için 2 gemi sevk edildi

En Çok Okunan Haberler

Oyak Renault'un Bursa fabrikasında üretilmey...

Renault Megane sedan markalı araçların Karsan tarafı...

Bursa'da sıcaklık rekoru bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 5 günlük hava tahmin rap...

Bursa'da felaketten dönüldü! Buğday biçerken...

Bursa'da buğday biçerken alev alan biçerdöver küle d...

Bursa'da elektrik kesintisi! UEDAŞ'tan açıkl...

Bursa'da geniş çaplı elektrik kesintisi yaşanıyor.

Bursa'da oğluyla beraber metrelerce sürüklendi

Bursa'nın İnegöl ilçesinde kontrolden çıkan motosikl...

Bursa'da mesire alanlarında da mangal yakmak...

Bursa Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, 2 Ağu...

Bursa'da otoparka dalan minibüs araçları biçti

Bursa'da otoparka dalan minibüs 5 arabaya çarparak z...

Bursa'da korkutan çalılık yangını

Yurdun dört bir yanında yangın söndürme çalışmaları ...

Bursa itfaiyesi canla başla...

Türkiye'yi günlerdir etkisi altına alan orman yangın...

Filenin Sultanları maçta kafa kafaya çarpıştı

Filenin Sultanlar B Grubu son maçında Rusya ile karş...

Bursa'da 'Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi' T...

Bursa Uludağ Üniversitesi ve Mustafakemalpaşa Beledi...

Rıza Kayaalp Olimpiyatlardan madalyayla döndü

2020 Tokyo Olimpiyatları'nda grekoromen stil 130 kil...

Bursa'da elektrik kesilince dükkanda zehirle...

Bursa'nın Kestel İlçesinde Peynirci Baba isimli şark...

Milli gururumuz Mete Gazoz yurda döndü

Tokyo Olimpiyatları'nda kazandığı altın madalyayla t...

Bursa'da insanlık ölmemiş dedirten haber

Bursa'nın İznik ilçesinde bir vatandaş tarladan topl...