Velhasıl 'Yeşil' huzurdan ibaret!

Bursa'nın tarih kokan en eski mahallelerinden olan Yeşil, turizm potansiyeli açısından önemli bir yere sahip ve UNESCO koruması altındaki semtte 'sorun' bulmak ise adeta bir lüks niteliğinde...

GÜNCEL, 03 Aralık 2015 Perşembe, 09:42
Velhasıl 'Yeşil' huzurdan ibaret!

Hülya SAATÇİ - Özel Haber

Bursa denilince akla Ulucami ile birlikte Yeşil Cami ve Türbesi gelir. Yeşil,  Bursa'da tarih boyunca gelip geçenlerin zümrüt parlaklığını gözlemlediği özel bir mekân... Yeşil Mahallesi adını Yeşil Türbe, Yeşil Cami ve imaretlerinden almış. Yeşil Cami, Çelebi Mehmet Han tarafından yaptırılmış. Mimarı Hacı İvaz Paşa... Erken dönem Osmanlı mimarisinin ilk örneklerinden olan cami ve ters 'T' planında yapılmış. Yüksek binalar yapılmadan önce Bursa'nın her yerinden görülebilecek bir mevkide imar edilmiş.

Yeşil'de evler dip dibe, kucak kucağa... Sokak aralıklarında dolaşırken, Osmanlı sivil mimarisinin güzel örneklerini, hayatın cami, türbe, imaret ve medresenin etrafında ince ince şekillenişini gözlemlersiniz. Eski yollar, kaldırım taşları yok artık, ama tek tek keşfedilmeye değer dar sokak aralıkları, yokuşları kolaylıkla çıkmaya yardımcı olan zarif merdivenleri ve merdivenlerden çıkarken evlerin değişen şekilleri keşfedilmeye değer doğrusu... Bir anlamda huzuru, yeniden dirilişi ve hayatı da simgeleyen Yeşil'de bir rengin gizemini çözebilir, uzun uzun oturup, keşfe çıkabilir, gözlerinizi kapatıp etrafı dolduran kalabalığın seslerini dinleyerek, insan arayışlarını anlamaya çalışabilir ya da kulaklarınızı her şeye kapatıp kendinizi yalnızca caminin içindeki eşsiz huzura bırakabilirsiniz.

17 YILLIK MUHTAR

Yıldırım'a bağlı Yeşil Mahallesi'nde muhtarlık görevini, 49 yıl boyunca bu görevi yürüten İsmail Akpınar'dan 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde devralan Hasan Basri Yekin üstleniyor. Bugün 4 bin 250 kişinin yaşadığı tarihi mahalle, Bursa'nın en eski sakinlerini ağırlıyor. 1960 yılından bu yana Yeşil'de yaşayan ve 17 yıldır muhtarlık görevini yapan Yekin, 5 vali, 3 büyükşehir belediye başkanı ve 4 ilçe belediye başkanı ile birlikte çalışmış. Yekin, aynı zamanda Muhtarlar Birliği Derneği Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi...  5 caddenin, 32 sokağın bulunduğu tarihi mahallede 3 özel anaokulu dışında okul yok, ama hemen yanı başında bulunan Kız İmam Hatip Lisesi'ne adını vermiş Yeşil... Şimdilerde ise külliyenin yanı başında yer alan Bursa Ticaret Borsası'nın satın aldığı tahminen 230 yıllık olduğu ifade edilen eski bir Bursa evi Büyükşehir Belediye tarafından restore edilerek geleceğe taşınacak. Bina, kentin simgelerinden  'ipek böcekçiliği'nin anlatılacağı bir müze ya da bir butik otel olarak hizmete açılacak. 

DİNGİNLİĞİN ADRESİ...

Mahalle sakinlerinin büyük bir çoğunluğunu eski Bursalılar'ın oluşturduğunu, Kamberler Mahallesi'nin dönüşümüyle birlikte mahalle sakinleri arasına Roman vatandaşların katıldığını, son günlerde sayıları az da olsa Suriyeli sığınmacıların eklendiğini belirten muhtar Yekin, "Yeşil Mahallesi, ruhani bir mahalle. İnsanlar, Yeşil'e gelerek huzur bulup, dinleniyor. Adını 'Yeşil Bursa'dan alan mahallemiz sakinlerinin yarısı çalışan, yarısı da emekli bir kesim" diyor.

UNESCO KORUMASINDA

Şehrin en eski yerleşim birimlerinden biri olan mahallenin turizm değerinin her dönemde öne çıktığını söyleyen Hasan Basri Yekin;  Sultan Külliyeleri'nin  (Yeşil, Hüdavendigâr, Yıldırım ve Muradiye) UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dâhil edilmesiyle birlikte daha da dikkat çeker hale geldiğini, küçük bir hatanın ya da sorunun bile göz ardı edilemeyecek kadar önem taşıdığını dile getiriyor. Bu nedenle gerek merkezi hükümetin gerek yerel yönetimlerin gözünün sürekli mahallenin üzerinde olduğunu dile getiren Yekin, "Şu anda dünyanın tanıdığı, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren bir mahalleyiz. Mahallemizde birçok tarihi yapı olduğu için kentsel dönüşümün yapılması pek mümkün değil. Eski Bursa evleri ile betonarme binaların iç içe geçtiği mahallemizde restorasyon çalışmaları yoğunluk kazanıyor" diyor.

İLK DİLEKÇE TEDAŞ'A

Görev süresi içinde ilk başvurusunu, elektrik kablolarının yer altına alınması konusunda yaptığını belirten Yekin, "Eylül 1999'da TEDAŞ'a bugünkü adıyla UEDAŞ'a yaptım. Mahallemizde evler birbirine çok yakın, dar sokaklarda kalan evlerde olası bir lodosta çıkacak yangında itfaiyenin bölgeye girişinin mümkün olamayacağını dile getirdim. Sonra da her gün 'dua ettim, aman bir şey olmasın' diye. Çok şükür bu sorun 3 yıl önce çözüme kavuştu. Sonra doğal gaz hattının döşenmesi için çalışmaya başlandı" diyor. Yekin sözlerine, bin 300 hanenin bulunduğu mahallede doğalgaz kullanımının yaygın olduğunu sadece 15 hanede katı yakıt kullanıldığını, bu evlerin de Yeşil Tüneli'nin geçtiği hat üzerinde yer aldığını da eklemeyi ihmal etmiyor.

 

OTOPARK SORUNU...

Bursa'nın en eski yerleşim birimi olması nedeniyle fazla sorunlarının olmadığına işaret eden Muhtar Hasan Basri Yekin, "Şanslı bir mahalleyiz. Çok fazla alt ya da üstyapı sorunu yaşamıyoruz.  Cami ve türbe civarının fazla olmasından dolayı park sorunumuz pek fazla göze çarpmıyor. Çünkü insanların gezinebileceği, nefes alacağı bir alanımız var" dese de tarihi aks üzerinde bulunan tüm semtlerde yaşanan otopark sorunu Yeşil'de de kendini gösteriyor. Turizm açısından önem arz eden mahallenin başta gelen sorununun otopark ve trafik olduğuna vurgu yapan Yekin, "Bursa'nın hızlı gelişiminden dolayı trafikten mahallemizin etkilenmemesi mümkün değil. Özellikle turizm açısından yerli ve yabancı ziyaretçilerin geldiği mahallemizde trafik yoğunluğu her geçen gün artıyor ve otopark sorununu birinci derece sorun haline getiriyor. Katlı otoparkımız var ama o da talebe yetmiyor" diyor.

PAZAR YERİ TAŞINMALI

Sorunsuz bir mahalle özelliği taşıyan Yeşil'in çözüm bekleyen bir diğer gündem maddesi de pazar yeri... Bu konuda bölgedeki 6 muhtarın bir araya gelerek Yeşil ve Namazgâh mahallelerinin sınırında çarşamba günleri kurulan semt pazarının taşınması için harekete geçtiklerini söyleyen Muhtar Hasan Basri Yekin, bu konuda Yıldırım Belediyesi'ne öneri sunduklarını dile getiriyor. Yeşil, Namazgâh, Karamazak, Hocataşkın, Emirsultan, Yenimahalle ve Umurbey'in ortak kullandığı semt pazarının Karamazak Mahallesi'ne taşınmasını önerdiklerini söyleyen Yekin, "Karınca Deresi üzerinde yapılacak çok katlı pazar yeri ile bu sorun çözüme kavuşacaktır" diyor.

TÜNELE 'ÇİNİLİ' MAKYAJ

Büyükşehir Belediyesi, Yeşil Türbe'nin yanından geçen ve kötü görüntüsüyle vatandaşların tepkisini çeken tünelin yenilenmesi konusunda çalışma başlatmış.  İznik çinisi kullanılarak bölge mimarisine uygun düzenlenecek olan tünelin yenileme çalışmaları kapsamında gece ve gündüz aydınlatmalarıyla donatılacak yapı kente ve bölgeye değer katacak.

Kaynak: Yenidonem

ASAYİŞ
Bursa'da kahreden olay! Yaşlı çifti ölüm ayırdı...
Bursa'da sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 83 yaşındaki adam hayatını kaybederken,...
GÜNCEL
Bakan Soylu'ya hakaret soruşturması şüphelisi, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret'ten tutuklandı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan ve serbest bı...
GÜNCEL
Mutasyonlu koronayla ilgili korkutan sözler: 'Daha ölümcül olabilir'
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede tespit edilen koronavirüs mutasyonunun daha ölümcül ola...
GÜNCEL
Sokağa çıkma yasağı başladı!
Yeni tip corona virüsle (Covid-19) mücadeleye yönelik alınan önlemler kapsamında yeni bir karara ...
GÜNCEL
Bakan Koca açıkladı! Bir ülkeyle daha uçuşlar durduruldu...
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Mutasyon sebebi ile İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika'dan ülkem...
GÜNCEL
İçişleri Bakanlığı'ndan kısıtlama öncesi açıklama
İçişleri Bakanlığı bu akşam 21.00'de başlayıp pazartesi 05.00'e kadar sürecek hafta sonu kısıtlam...
Muğla'da deniz 20 metre çekildi!
Türkiye'den büyük başarı! Suya indirildi!
Jason Statham'ın Antalya'daki film çekimi başladı!
Daha eskisi bulunamadı! 480 milyon yıllık

En Çok Okunan Haberler

Meteoroloji tarih verdi! Bursa'ya yine kar g...

Meteoroloji'nin orta ve uzun vadeli hava durumu tahm...

Bursa'daki dev fabrikada işçiler ayaklandı: ...

Bursa dahil 3 ilde faaliyet gösteren ve 800'ü aşkın ...

Dikkat! Meteoroloji Bursa'yı turuncuya boyad...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Bursa'da 3 gün boyunca...

Bursa'da cinayet! Kardeş kardeşi öldürdü...

Bursa'nın İznik ilçesinde ağabeyi tarafından bıçakla...

Sokağa çıkma yasağı saatleri de değişecek! İ...

Koronavirüs vakalarının gerilemesi ve aşı çalışmalar...

Bursa ulaşımı için önemli uyarı! Geç kalmada...

Türkiye genelinde koronavirüs tedbirleri kapsamında ...

Bursalılar dikkat! Meteoroloji harita paylaş...

Bursa'da hissedilen hava sıcaklıkları hissedilir der...

Meteoroloji ve Valilik' ten Bursa'ya peş peş...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bursa ve çevre...

TOKİ'den Bursa'ya 150 konut! Yeri belli oldu...

Toplu Konut İdaresi'nin yurt genelinde başlattığı 10...

Yetkili isim yasakların biteceği tarihi açık...

Koronavirüs önlemleri kapsamında alınan yasak kararl...

Survivor yarışmacılarının haftalık ücreti or...

Yeni platformu Exxen ile çok konuşulan ünlü televizy...

Hazır döner işletmesinde tepki çeken görüntü...

Sosyal medya hesapları üzerinden hazır döner paketle...

Bursa Valiliği'nden 'Uludağ' açıklaması! Ote...

Bursa Uludağ'da bir otelin terasında pandemi kuralla...

Bursa'da yoğun kar yağışı, yolu trafiğe kapa...

Bursa-İzmir otobanı bağlantı noktası yoğun kar yağış...

Bursa'da 2 katlı evde yangın! Alevler geceyi...

Bursa'da 2 katlı bir evde çıkan yangın, itfaiye ekip...