Verfelli'nin ölümü Bingazi'de ve tüm Libya'da dengeleri değiştirebilir!

Libya'da işlediği savaş suçları nedeniyle UCM'nin yakalama kararı çıkardığı, Halife Hafter'e bağlı milis komutanı Mahmud el-Verfelli'nin öldürülmesinin ardından Hafter cephesinden bir soruşturma ya da adli tıp sürecinin duyurulmaması dikkati çekti.

DÜNYA, 31 Mart 2021 Çarşamba, 14:19
Verfelli'nin ölümü Bingazi'de ve tüm Libya'da dengeleri değiştirebilir!

Libya'da savaş suçları işlediği için Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından hakkında yakalama kararı bulunan, Halife Hafter'e bağlı milis komutanı Mahmud el-Verfelli'nin Bingazi'de silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin Bingazi'ye ve tüm ülke güvenliğine olumsuz yansımaları olacağı düşünülüyor.

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter milislerinin Özel Kuvvetler Sözcüsü Meylud Ez-Zevi, 24 Mart'ta yaptığı açıklamada, Özel Kuvvetlerin sembol isimlerinden Yarbay Mahmud El-Verfelli'nin (42) öldürüldüğü duyurdu.

Verfelli'nin Bingazi'deki El-Hevari Mezarlığına herhangi bir askeri tören düzenlenmeden gömülmesi dikkati çekerken, ölümüne ilişkin soruşturma ya da adli tıp sürecinin duyurulmaması da bu suikast dosyasının alelacele kapatılmaya çalışıldığı izlenimi yarattı.

Halife Hafter cephesinden Verfelli'nin ölümüne dair yapılan yazılı açıklamalar taziye mesajlarıyla sınırlı kalırken, saflarındaki en öncü isimlerden birine karşı düzenlenen bu saldırının arkasında kimler olduğuna veya faillerinden hesap sorulacağına ilişkin somut bir duruş gösterilmemesi de dikkati çekti.

Libya basını ve kamuoyunda çok sayıda yorumcu ve siyasi analist Verfelli suikastının "içeriden bir iş" olduğu değerlendirmesinde bulundu. Savaş suçlusu Verfelli'yi uluslararası baskıları bertaraf etmek için Hafter'in öldürttüğü yorumları yapıldı. Zira Verfelli, askeri olarak Bingazi'de üstlendiği önemli rollere rağmen aynı zamanda tartışmaların odağında bir isim olarak biliniyordu.

Buna göre Hafter, Mahmud Verfelli'nin ölümü ile saflarındaki önde gelen isimlerinden birini kaybetse de işlediği katliamlar ve savaş suçlarıyla uluslararası toplum ve bölgedeki bazı kabilelere karşı başını ağrıtan büyük bir yükten kurtulmuş oldu.

Libya'da ulusal birlik hükümeti kurulması, parlamentodan ezici çoğunlukla güvenoyu alması, daha önce görülmemiş bir uluslararası destek görmesi gibi gelişmeler Hafter'in ülkede bölünmüşlüğün sona ermesi, uzlaşının sağlanması, ordunun tek çatı altında toplanması, yasalara uygun tek başlı devlet kurumları oluşturulması için Libya arenasından çekilmesini zorunlu hale getirdi.

Verfelli'ye bağlı milislerden meydan okuma

Hafter milisleri, Verfelli'nin ölümünün ardından ona bağlı güçlerin ve destekçilerinin tepkilerinden endişe duyuyor.

Zira Verfelli'nin ölümünü duyan milisleri, haberi alır almaz Bingazi'deki hastane önünde havaya ateş açmış, öfkelerini ifade etmişlerdi. Cenazesinde de benzer sahneler ortaya çıkmış, sosyal medyada yayımlanan bazı görüntülerde yüzleri maskeli milisler Verfelli'nin ölümüyle ilgili intikam sözleri etmişti.

Verfelli'ye bağlı güçler, doğrudan Hafter'i suçlu bulmasa bile ona bağlı milislerin ve bazı komutanların bunun arkasında olduğunu düşünüyor.

Verfelli yanlıları daha önce Hafter'e karşı güçlerini göstermişti. Hafter'e yapılan uluslararası baskılar sonucunda toplu katliamlarla anılan savaş suçlusu Verfelli, 2018 yılında ülkenin doğusundaki Merc kentinde bir karakola teslim olmuştu.

Verfelli'nin teslim olmasının ardından ona bağlı güçler Bingazi'de kaos çıkarmış, kentteki birçok ana yolu kapatmış, serbest bırakılması için Hafter'e baskı yapmıştı. Bunların sonucunda Verfelli serbest kalmış, milislerinin de gücü ve etkisi ortaya konulmuştu.

Verfelli'nin Bingazi'deki El-Hevari Mezarlığına herhangi bir askeri tören düzenlenmeden gömülmesi dikkati çekerken, ölümüne ilişkin soruşturma ya da adli tıp sürecinin duyurulmaması da bu suikast dosyasının alelacele kapatılmaya çalışıldığı izlenimi yarattı.

Verfelli destekçilerinin önündeki senaryolar

Mahmud el-Verfelli'nin öldürülmesi Bingazi'de ve tüm Libya'da dengeleri değiştirecek gibi görünüyor. Halihazırda Verfelli'ye bağlı milislerin önünde iki senaryo bulunuyor.

Birincisi; kendilerini bir düzene koyup Hafter'in oğulları Saddam ve Halid'e bağlı güçlerle açıkça çatışmalara girerek Bingazi'yi ele geçirmek ki bu da nihayetinde Hafter'le çatışmak olur. Bu senaryo Bingazi'deki güvenlik durumunu daha karmaşık hale getirir. Bu durumda bölgedeki silahlı çatımalar ve suikastlar artabilir.

İkinci senaryoda Hafter, daha önce otoritesinden sapan bazı komutanlara yaptığı gibi Verfelli güçlerinin bağlı olduğu Yıldırım Tugayı'nı diğer askeri birimler arasında dağıtabilir, önde gelen aşırıcıları gözaltına alabilir ve bu şekilde güçlerini kırabilir.

Bu durumda sahadaki bir rakipleri kenara çekilen Hafter'in oğulları, kontrollerini güçlendirmiş olur. Ayrıca yalnızca batıdaki kabileler arasında değil doğudaki kabileler arasında da tartışmalı bir isim olan ve bölgede çok da kabul görmeyen Verfelli'nin sahneden çıkması ordunun bütünleşmesine, uzlaşıya çıkar sağlar.

Savaş suçlusu Verfelli'yi uluslararası baskıları bertaraf etmek için Hafter'in öldürttüğü yorumları yapıldı. Zira Verfelli, askeri olarak Bingazi'de üstlendiği önemli rollere rağmen aynı zamanda tartışmaların odağında bir isim olarak biliniyordu.

Hafter'in Libya sahnesinden çekilmesi gerekiyor

Verfelli'nin öldürülmesinin ardından Hafter sıkıntıya düşebilir. Daha önce belli dönemlerde Hafter'in yanında duran önde gelen komutanlar, ona rakip olmaya, muhalif olmaya, özellikle de oğullarının yaptıklarını eleştirmeye başladı. Bu komutanlar gözaltına alınabilir ya da tasfiye edilebilir.

Hafter'e bağlı güçlerin sözde Genelkurmay Başkanı Abdurrezzak Nazuri, Hafter'e ve oğullarına muhalefet eden önde gelen komutanlardan. Nazuri, ordunun birleşmesi halinde üst düzey bir makam elde edebilecek adaylar arasında yer alıyor. Bu durum da onu hedef tahtasına oturtuyor.

Hafter'in başkent Trablus saldırısının başarısızlığa uğramasının ardından Bingazi'de güvenlik durumları gittikçe kötüleşti. Kent daha fazla şiddet eylemleri ve ölümlere sahne olmaya başladı.

Bingazi'de tehlikeli bir şekilde şiddetin artması, her gün suikastlar, faili meçhul cinayetler yaşanması, yol kenarlarında cesetler bulunması, Hafter'in 2014'te ortaya attığı kenti faili meçhullerden kurtarma vaatlerini de yok ediyor.

Libya'da ulusal birlik hükümeti kurulması, parlamentodan ezici çoğunlukla güvenoyu alması, daha önce görülmemiş bir uluslararası destek görmesi gibi gelişmeler Hafter'in ülkede bölünmüşlüğün sona ermesi, uzlaşının sağlanması, ordunun tek çatı altında toplanması, yasalara uygun tek başlı devlet kurumları oluşturulması için Libya arenasından çekilmesini zorunlu hale getirdi.

Libya meselesiyle alakalı aktif birçok ülkede de bu kanaat oluştu. Hafter'in 2014'te başlattığı "Onur Operasyonu"nun doğu bölgelerinde ve tüm ülkede güvenlik, istikrar ve onurlu bir yaşamı tesis etmede başarısız olmasının ardından doğudaki kabilelerde de bu kanı yaygınlaştı. Tüm bunlar da Hafter'in herkesin yararına artık sahneden çekilmesini gerektiriyor.

SAĞLIK
Üçüncü doz BioNTech kimler için gerekli?
BioNTech/Pfizer üçüncü doz aşının gerekli olabileceğini ifade ederken, ABD'deki sağlık kurumları ...
TÜRKİYE
Kuşadası'nda patlayan kanalizasyonun suyu denize döküldü
Aydın'ın Kuşadası ilçesinde kanalizasyon borusunun patlamasıyla yağmur suyu tahliye hattından den...
TÜRKİYE
Nikahtan 2 ay sonra doğurunca mahkeme boşamıştı! Yargıtay'dan emsal karar!
Evlendikten 2 ay sonra doğum yapan karısından 'çocuk benden değil' diyerek boşanmak isteyen koca ...
GÜNCEL
Bursa Kumla'da günlük 100 ton çöp!
Gemlik'in yanı sıra bölgenin önemli turizm alanı olan Küçük Kumla'da günlük 100 ton çöp toplanıyor.
TÜRKİYE
Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yangın çıktı!
Atatürk Orman Çiftliği arazisinde bulunan hatıra ormanı üzerinde öğle saatlerinde yangın çıktı.
DÜNYA
Vatikan sahip olduğu mülkleri ilk kez açıkladı
Vatikan'da, Londra'da lüks bir bina satın almak için bir finansman olayına karışan başta Kardinal...
UNESCO, Ayasofya ve Kariye raporu için Türkiye'ye süre verdi
iPhone kullanıcılarını korkutan bildirim
Azerbaycan ile Ermenistan arasında çatışma
Uludağ'da kaybolmuştu! Arama çalışmaları devam ediyor

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti...

Bursa'da meydana gelen kazada bir kişi hayatını kayb...

Plastik alışveriş poşetleri için yeni kurall...

Plastik atıkların ithal edilmesine getirilen yasağın...

Bakan Koca duyurdu: Aşıda çok çarpıcı o raka...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından...

Bursa'da akılalmaz olay! Arama kurtarma dern...

Bursa'da bir kişi, gece geldiği Arama Kurtarma Derne...

Bursa'da duyarsız vatandaşlar sahilleri bu h...

Mudanya'ya yüzmeye gelen tatilciler, sahilleri çöplü...

Ölümden döndü! Bursa'da motosikletle park ha...

Bursa'da park halindeki araca arkadan çarpan motosik...

Tarihin en iyi buluşlarından... Bursa İznik ...

Bursa'nın İznik ilçesinde 2014 yılında bulunan ve 10...

Türkiye'de ilk... Bursa'da leylek yavruların...

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, geçtiğimi...

Dev fay hattı kırıldı! Bu kez 6.1'lik deprem

Yeni Zelanda'ya bağlı Kermadec Adaları'nda meydana g...

Avukattan hakime dayak! Çağlayan Adliyesi'nd...

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Saray'ında görevli hak...

MSB acı haberi duyurdu: 2 asker şehit oldu

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Fırat Kalkanı Harekat...

Milli Savunma Bakanlığı duyurdu: Misliyle ka...

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açık...

Memurlara güzel haber! Çalışmadan emeklilik ...

Kamu hizmetinde en az 10 yıl çalışma süresini doldur...

Yer: İzmir... 25 metrelik boşluğa düştü!

İzmir'in Balçova ilçesinde otomobilin metro inşaatın...

Vurgun zincirinin son halkası: SAS

Titan, Jet Fadıl, Thodex ve Çiftlikbank'la devam ede...