Yabancılara 'ihtisas serbest bölgeleri'ne yatırım daveti!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Yenilikçilik, özgün tasarım ve inovasyon kabiliyetlerimiz hızla yükselmektedir. Yabancı yatırımcıların Türkiye'nin bu özelliklerini iyi okuyabilmesi kendileri açısından faydalı olacaktır" dedi.

EKONOMİ, 07 Şubat 2021 Pazar, 11:40
Yabancılara 'ihtisas serbest bölgeleri'ne yatırım daveti!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihtisas serbest bölgelerinde inovasyon ve teknoloji odaklı yatırımlara geniş imkanlar ve teşvikler sağladıklarını belirterek, "İlk olarak yazılım ve bilişim sektörü için uygulamaya geçirdiğimiz ihtisas serbest bölgeleri modelini ilerleyen dönemlerde diğer yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek sektörler için genişletmeyi planlıyoruz. Tüm yatırımcıları ihtisas serbest bölgelerimizde yatırım yapmaya davet ediyorum." dedi.

Pekcan, AA muhabirine, Türkiye'nin dışa dönük dinamik yapısıyla yatırımlar açısından oldukça cazip bir ülke konumunda olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği (AB) ile Gümrük Birliği Anlaşması, lojistik açıdan avantajlı konumu, nitelikli ve genç nüfusu, AB standartlarındaki üretim ve kalite altyapısı ile rekabetçiliği gibi avantajların Türkiye'yi yatırımlar açısından ön plana çıkardığını ifade eden Pekcan, "Gelişmekte olan pek çok ülkenin yatırım çekme potansiyeli olmakla birlikte, Türkiye bu özellikleriyle diğer gelişmekte olan ülkelerden oldukça pozitif bir biçimde ayrışmaktadır." diye konuştu.

Türkiye'nin daha fazla doğrudan yatırımcı çekerek, dünyanın stratejik tedarikçilerinden birisi olmasını amaçladıklarını vurgulayan Pekcan, ülkedeki yatırım ortamını iyileştirme çalışmalarının en başta Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) koordinasyonunda yürütüldüğünü bildirdi. Pekcan, yapılan çalışmalar çerçevesinde Türkiye'nin Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde 27 basamak yükselerek 33'üncü ülke konumuna geldiğine dikkati çekerek, "Ticaret Bakanlığı olarak, geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de YOİKK koordinasyonunda yapılacak tüm çalışmalara etkin katkı sunmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Pekcan, Bakanlık olarak Türkiye'nin yatırım ortamına en önemli katkılardan birini veren serbest bölgeleri daha da güçlendirebilmek amacıyla Yeni Nesil İhtisas Serbest Bölgeleri Projesi'ni 20 Şubat'ta yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında İstanbul İhtisas Serbest Bölgesi'nin ilan edilmesiyle uygulamaya geçirdiklerine dikkati çekerek şöyle konuştu:

"İhtisas Serbest Bölgelerinde Sağlanacak Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı ile de yazılım ve bilişim sektöründe olgunlaşmış ve ihracata yönelmek isteyen Ar-Ge yoğun, yüksek katma değerli, inovasyon ve teknoloji odaklı yatırımlara daha geniş imkanlar ve teşvikler sağlıyoruz. Söz konusu karar çerçevesinde, mevcut serbest bölge desteklerine ek olarak bu firmalara istihdam ve kira desteği veriyoruz. İlk olarak yazılım ve bilişim sektörü için uygulamaya geçirdiğimiz ihtisas serbest bölgeleri modelini ilerleyen dönemlerde diğer yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek sektörler için genişletmeyi planlıyoruz. Tüm yatırımcıları ihtisas serbest bölgelerimizde yatırım yapmaya davet ediyorum."

Şirket kuruluşları tamamen elektronik ortamda gerçekleştirilecek

Bakan Pekcan, geçmiş yıllarda Türkiye'de şirket kuruluş işlemlerinin kolaylaştırılması ve kuruluş maliyetinin düşürülmesi amacıyla önemli çalışmalar yürüttüklerini hatırlatarak, yapılan düzenlemelerle ticaret sicili müdürlüklerini şirket kuruluş işlemlerinde tek temas noktası haline getirdiklerini söyledi.

Şirket kuruluş masraflarında önemli indirimler sağladıklarına işaret eden Pekcan, kuruluş işlemlerinin tamamıyla elektronik ortamda gerçekleşmesini temin edecek bazı kanun değişiklik tekliflerinin de Meclis gündeminde olduğunu dile getirdi.

Küresel tedarik zincirine katılım için destekler sağlanıyor

Pekcan, ihracatta devlet desteklerinin de ticaret ve yatırımlar açısından önemli olduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti:

"İhracat potansiyeli olan, ihracat odaklı çalışan şirketler yurt dışından daha kolay yatırım çekebilmektedir. Ticaret Bakanlığı olarak firmalarımızın yetkinlik düzeylerine göre farklılaşan çok farklı destek enstrümanımız söz konusu. Bakanlığımız tarafından pazara giriş, markalaşma ve küresel tedarik zincirlerinden tasarıma kadar katma değeri yüksek ürün ihracatının artırılması hedefiyle ihracatçılarımızın desteklenmesine devam edilmektedir. Bu desteklerin en önemlilerinden olan Küresel Tedarik Zinciri Yetkinlik Projesi Desteği ile uzay, havacılık, elektrik-elektronik, makine, otomotiv, maden ve metaller ile kimya sektörlerinde faaliyet gösteren üretici firmalarımızın, küresel ölçekteki yabancı firmaların tedarik zincirlerinde yer alabilmeleri için üretimlerinde ihtiyaç duydukları makine, ekipman ve donanım alımlarına destek sağlanmaktadır."

Bakanlık olarak ayrıca Türkiye Tanıtım Grubunun yurt dışında etkin tanıtımlar yapmasını, ülke ve ürün imajını geliştirerek sağlamlaştırmasını desteklediklerini belirten Pekcan, grubun farklı sektörlerle ve genel anlamda Türkiye ile ilgili yaptığı bu çalışmaların yatırım çekme noktasında olumlu yansımaları ve dolaylı katkıları olduğunu ifade etti.

Yatırım ortamının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için uluslararası iş birlikleri

Bakan Pekcan, Bakanlığın ikili ve çok taraflı anlaşmalar için ülkeler ve bölgelerle sürekli müzakere halinde olduğunu vurgulayarak, bu müzakereler kapsamında AB Yeşil Mutabakatı Stratejisi, AB Tedarik Zinciri yasal düzenlemelerini yakından takip ettiklerini ve gerekli çalışmaları yaptıklarını bildirdi.

Türkiye'nin, Dünya Ticaret Örgütünün "Yatırımın Kolaylaştırılması Çalışma Grubu"nda yer aldığına dikkati çeken Pekcan, şunları kaydetti:

"Burada yatırımcının hukuki öngörülebilirliği, şeffaflığı ve kamu hizmetlerine kolay ulaşımı anlamında yapılacak çalışmalarda etkin olarak yer alınmakta ayrıca yatırım ortamının iyileştirilmesine özen ve önem gösterilmektedir. Her ne kadar Kovid-19 nedeniyle 2020 yılında uluslararası doğrudan yatırımlarda belirgin bir durgunlaşma yaşansa da Türkiye'nin kaydettiği etkileyici büyüme performansı ve uygulamaya aldığı yapısal reformların pandemi sonrası dönemde pek çok uluslararası yatırımcının dikkatini çekeceği öngörülmektedir."

Yatırımcılar nezdinde Türkiye'yi cazip kılan sektörler

Pekcan, özellikle son dönemde Türkiye'nin dijitalleşme süreçlerini yakından takip eden bir ekonomi olduğunu belirterek, "Dijital teknolojilere yatkınlığımız oldukça ileri bir noktadadır. Bununla birlikte yenilikçilik, özgün tasarım ve inovasyon kabiliyetlerimiz hızla yükselmektedir. Yabancı yatırımcıların Türkiye'nin bu özelliklerini iyi okuyabilmesi kendileri açısından faydalı olacaktır." dedi.

Sahip olduğu birçok unsurun yatırımcılar nezdinde Türkiye'yi ayrıcalıklı bir noktaya getirdiğini söyleyen Pekcan, şunları ifade etti:

"Özellikle stratejik konumu, pazara yakınlığı, tüketimi yüksek geniş bir iç pazara sahip olması, yatırım ortamının elverişliliği, kapsayıcı ve alternatifli bir teşvik mekanizmasına sahip olması, tarihsel bağları sebebiyle çevre ülkelere ihracat kolaylığı ve maliyeti düşük verimli iş gücü anlamında kalifiye iş gücüne sahip olunması yatırımcılar nezdinde ülkemizi cazibeli kılan başlıca unsurlardır. Geleceğe yönelik yapılan birçok analizde de ülkemizin potansiyelinin ilerleyen zamanlarda daha da gelişeceği öngörülmektedir."

Bakan Pekcan, Türkiye'nin mevcut durumda veya gelecekte ortaya çıkabilecek kritik ihtiyaçları karşılayabilecek, arz güvenliğini sağlayabilecek, dışa bağımlılığı azaltabilecek, teknolojik dönüşümü gerçekleştirecek, Ar-Ge yoğun ve katma değeri yüksek yatırımlar için birçok fırsat sunduğunu vurgulayarak, "Bu kapsamda öne çıkan alanlar, enerji teknolojileri, medikal teknolojiler, elektrik-elektronik, lojistik, petrokimya, otomotiv, demir yolu taşımacılığı, bilgi ile iletişim teknolojileri, tarımsal sanayi teknolojileri ve diğer tüm Ar-Ge yoğun sektörlerdir." dedi.

TEKNOLOJİ
SİHA ile ateşlenen MAM-L füzesi hedefi tam isabetle vurdu!
Milli Savunma Bakanlığı'nın resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda Mavi Vatan 2021 Tatb...
GÜNCEL
Orhangazi Halk Dansları Topluluğu'ndan Kadınlar Günü'ne özel klip!
Bursa'nın Orhangazi ilçesinde ev hanımından öğretmene, mühendisten esnafa kadar birçok kadının ha...
YAŞAM
Parayla bile sayılı insanın girebildiği, dünyanın en korunaklı 13 bölgesi!
Hapishaneden otele, mağaradan altın deposuna... Şu ya da bu sebeple dünyanın en korunaklı yerleri...
DÜNYA
ABD'de Trump destekçisi ve karşıtı gruplar arasında arbede!
ABD'nin New York eyaletinde, eski başkan Donald Trump destekçileri ile itfaiye birimine asılan "ı...
GÜNCEL
Tıklım tıklım! Bursa'da mangalını alan Uludağ'a çıktı
Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan bölgeler arasında sarı grupta yer alan Bursa'da hafta kısıt...
ASAYİŞ
Bursa'da ikinci kattan düşen adam yaralandı!
Bursa'nın Orhangazi ilçesinde bir evin 2.katındaki çatıda çalışırken dengesini kaybedip beton zem...
Mesleğinde istihdam garantili kurs açılıyor
Başörtülü öğrenciyi okula almayan öğretmene soruşturma
Bursa'da iki araç çarpıştı! Yaralılar var
Paranın ilk defa kullanıldığı şehir Sardes!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kayıp alarmı! İşten çıktı evine dön...

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde ailesinin kayıp başvurus...

Normalleşme bekleyenlere kötü haber! Üçüncü ...

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede başlayan normall...

Bursa'da kadın şoförü gören inmek istedi, yo...

Bursa'da kadın otobüs şoförünü görenler ilk başta ot...

Eski kocadan kan donduran dayak! Öldüresiye ...

Kadına şiddet haberi bu kez Samsun'dan geldi. Bir ka...

Bursa'da 148 erkek içindeki tek kadın vatman!

Bursa'da rayların üzerinde her gün binlerce vatandaş...

Bursa'da iyilik yapmak istedi, alevlerin ara...

Bursa'da çevredeki çöpleri toplayan vatandaş, yakmak...

Bursa'daki ikinci el oto pazarı aylar sonra ...

Bursa'da korona virüs salgını sebebiyle aylardır kap...

Bursa'daki kazıda insan kemikleri bulundu, ç...

Bursa'nın tarihi kenti İznik'te bir yol çalışmasında...

Tıklım tıklım! Bursa'da mangalını alan Uluda...

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan bölgeler arası...

Dehşet anları: Tartıştığı esnafı 12. kattan ...

Şişli'de bir ticaret merkezinde, tartıştığı esnafı 1...

Bursa'daki tarihi camilerde bayram havası!

Bursa'da uzun bir aranın ardından hafta sonu kısıtla...

Fenerbahçe'de istifa depremi: Emre Belözoğlu...

Fenerbahçe'de dün hareketli saatler yaşandı, Başkan ...

Gıdada korkutan tablo: Türkiye dünyada 3. sı...

Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından yapıla...

Çanakkale'de iki köy karantinaya alındı

Çanakkale'nin Çan ilçesine bağlı iki köyde yeni tip ...

Aldatanla bıçaklayan eşler ortak kusurlu say...

Bir boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendir...