Yakın gelecekte hayatımıza girecek 10 heyecan verici teknoloji!

Küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle mücadele ettiğimiz bu çağda sürdürülebilir bir gelecek hiç bugünkü kadar önemli olmamıştı. Bu mücadeleyi kazanmada büyük rol oynayacak en heyecan verici teknolojileri derledik.

TEKNOLOJİ, 21 Haziran 2021 Pazartesi, 13:42
Yakın gelecekte hayatımıza girecek 10 heyecan verici teknoloji!

Her gün dünyanın dört bir yanından insan geleceğini daha parlak hale getirecek inanılmaz fikirler bulunuyor. Geleceği değiştirme ve dönüştürme iddiasındaki bu gelecek teknolojilerinin düşüncesi bile heyecan veriyor. Kimisi sağlık sistemini, kimisi yiyecek kıtlığını kimisi ise sanal gerçeklik teknolojisini iyileştirecek nitelikteki bu teknolojileri sizler için derledik.

Yakın Gelecekte Hayatımıza Girecek 10 Teknoloji:

  • Yapay gözler
  • Gücünü vücuttan alan giyilebilir teknolojiler
  • Drone'lar ve uçan taksiler için havaalanı
  • Enfeksiyonu tespit edebilen akıllı dikişler
  • Enerji depolayabilen tuğlalar
  • Robotik rehber köpekler
  • Kendi kendini onarabilen canlı çimento
  • Kalbi takip eden tişört
  • Akıllı gıda etiketleri
  • Yüzen çiftlikler

Yapay gözler

yapaygöz

Biyonik gözler uzun yıllardır bilim-kurgu kitaplarında ya da filmlerinde kullanılan gözde unsurlarından biriydi. Ancak bu hayal yakında gerçeğe dönüşecek. Farklı türlerde görme engeli olan kişilere görme yetisini kazandıracak teknolojiler kapıda.

Bu yılın Ocak ayında bir grup İsrailli doktor dünyanın ilk yapay korneasını 78 yaşındaki görme engelli bir adama yerleştirdi. Bandajlar çıkarıldığı anda hastanın bir şeyler okuyabildiği ve aile üyelerini tanıyabildiği görüldü. Bu teknolojide implant hastanın dokularına doğal olarak tutunduğu için vücut implantı reddetmiyor. Benzer şekilde 2020'de Belçikalı bilimciler çeşitli görme bozukluklarını düzelten, akıllı kontakt lenslere yerleştirilen yapay iris geliştirdi.

Görünen o ki yakın gelecekte görme bozuklukları veya görme engeli kolayca tedavi edilebilir hale gelecek.

Gücünü vücuttan alan giyilebilir teknolojiler

saat

Bildiğiniz üzere giyilebilir teknolojilere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Sürdürülebilirliğin de aynı hızla önem kazandığı bir çağda, gücünü insan vücudundan alan teknolojiler hayatın vazgeçilmez bir parçası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 

Pek o gözle bakmasak da vücutlarımız aslında zengin birer enerji kaynağı. Artık pil yerine vücutla çalışan cihazlar/teknolojiler üretme konusunda adeta bir yarış söz konusu. Bu yüzden bilimciler de egzersiz yaparken harcanan enerjinin bir kısmını elektriğe dönüştürebilen teknoloji geliştirdi. Mesela Colorado Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, vücut ısısını biyolojik bir pile dönüştürebilen giyilebilir bir cihaz geliştirdi. Ayrıca terden enerji elde etmeye çalışan çok sayıda girişim var. Mesela Glasgow Üniversitesi'nde çalışan araştırmacılar, pil yerine terle çalışan bir cihaz prototipi geliştirdi.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle mücadele ettiğimiz bugünlerde elektriğe olan bağımlılığımızı azaltıp ihtiyacın bir miktarını da olsa kendi vücudumuzdan karşılayabilir hale gelirsek dünyamız için çok büyük bir iş yapmış olacağız.

Drone'lar ve uçan taksiler için havaalanı

drone

Kalabalık kentlerimizin ve yollarımızın biraz nefes almaya ihtiyacı var. Bu da modern çağda ancak başka türlü bir ulaşım sistemiyle mümkün olur. O yüzden gelecekte drone'lar ve uçan taksiler için havaalanları yapıldığını göreceğiz. Hatta bunun ilk örneği yakın zamanda İngiltere'nin Coventry kentinde yapılmaya başlandı. Drone havaalanının bu yılın sonlarına doğru açılması bekleniyor. Tamamen hidrojen jeneratörüyle çalışan havaalanının amacı, teslimat kamyonlarının ve araçların yerini alarak trafiği rahatlatmak. Trafiğin yükünü alarak doğa için daha temiz bir alternatif oluşturacak bu havaalanları da yakında günlük hayatta daha sık göreceğimiz şeylerden olacak.

Enfeksiyonu tespit edebilen akıllı dikişler

dikiş

Doktorlar hastanın yaralarının iltihap kaptığını nasıl anlıyor? Hasta iltihap belirtileri göstermeye başlayınca ancak anlayabiliyorlar. Bu noktada Amerikalı bir lise öğrencisi çığır açacak nitelikte bir teknoloji geliştirdi.

17 yaşındaki Dasia Taylor, yara iltihap kaptığında derideki pH seviyesini tespit ederek kırmızıdan koyu mora dönen akıllı dikişler üretti. Kırmızı pancar suyunun pH derecesi 9 olunca doğal olarak renk değiştirdiğini fark eden genç Dasia, dikiş malzemesi olarak boyayı kullanmış.

Enerji depolayabilen tuğlalar

tuğla

Bilim insanları, inşaatlarda kullanılan kırmızı tuğlalara enerji depolamanın bir yolunu buldu. Bu teknoloji henüz kavram kanıtlama aşamasında olsa da gelecek vadettiği kesin. Yaşam alanlarımızı ısıtmak ve soğutmak için kullandığımız bugünkü çözümler ne yazık ki gezegenimize zarar veriyor. Bu yüzden kendi kendine yeten ve sürdürülebilir çözümler üretme çabasında enerji depolayabilen tuğlalar hayati önem taşıyan şeylerden biri olacak.

Robotik rehber köpekler

rehber köpek

Rehber köpekler günlük hayatta görme engelli vatandaşların gerçek anlamda eli ayağı oluyor. Loughborough Üniversitesi'nde okuyan Anthony Camu, robotik rehber köpek geliştirdi. Adını Yunan mitolojisinde aydınlıktan ve görme yetisinden sorumlu olan tanrıça Theia'dan alan bu ürün, bir rehber köpeğin görevlerini yerine getirirken aynı zamanda gerçek zamanlı verileri (trafik yoğunluğu, yayalar ve araçlar, hava durumu vs.) işleyerek kestirme ve güvenli rotalar oluşturuyor. Herhangi bir sebeple evinde rehber köpek bulunduramayan görme engelli bireylerin hayat kalitesini en üst düzeye çıkarma iddiasındaki bu teknoloji de yakın gelecekte hayatımıza girecek teknolojilerden biri.

Kendi kendini onarabilen canlı beton

beton

Bilim insanları; kum, jel ve bakteri kullanarak 'canlı beton' adını verdikleri bir materyal geliştirdi. Dünyada sudan sonra en fazla kullanılan materyal olan betondan daha çevre dostu olduğu belirtilen bu materyal, kendi kendini onarma ve yüke dayanma özelliğine sahip. Araştırmacılar, bu materyalin çeşitli etmenlerle oluşan çatlakları kendi kendine onarabileceği ve havadaki zehirli maddeleri emebileceği için gelecek vadettiğini söylüyor.

Kalbi takip eden tişört

akıllı tişört

Artık birçoğumuzda kalp ritmimizi takip eden giyilebilir spor bileklikleri var. Ancak araştırmalar gösteriyor ki bu gibi teknolojiler her zaman doğru sonuç vermeyebiliyor. Bu yüzden kumaşa yerleştirilen elektrokadiograf ile yapılan tişört kalp atışlarını doğru şekilde ölçerek Bluetooth aracılığıyla buluta aktaracak. Orada algoritmalar veriyi işlerken düzensiz kalp atışı tespit ederse anında müdahale edilebilecek. Bu teknoloji sadece atletler için değil kalp krizi riski taşıyan hastalar için de çok faydalı olacak.

Tam bir kazan-kazan durumu: Akıllı gıda etiketleri

akıllı gıda etiketi

Ne yazık ki hem ülkemizde hem de dünya genelinde her evde yaşanan yiyecek israfı malum. Bu duruma çare olma çabasında bir teknoloji geliştirildi. Bildiğiniz üzere gıda paketlerinin neredeyse hepsinin üzerinde son tüketim tarihini vb. bilgileri gösteren bir etiket yer alır. Ancak ne yazık ki bu etiketlerin üzerinde yazan tarihler bazen satıcı tarafından manipüle edilip tüketicinin kandırılmasıyla sonuçlanabiliyor. Ya da bazen bazı ürünler son tüketim tarihi tavsiyesinden önce bozulabiliyor. Benzer şekilde bir ürün tavsiye edilen tüketim tarihi geçmesine rağmen yenebilir halde olabiliyor. Bu gibi durumları önlemek için gelecekte paketin şeklini değiştiren akıllı etiketler göreceğiz. Mesela paketli gıdanın içinde bakteri üremeye başladığında etiket otomatik olarak algılayıp şişecek ya da mavi renge dönüşecek. Akıllı gıda etiketi teknolojisi, hem gıda israfını önleyebilecek hem de tüketicinin daha güvende hissetmesini sağlayacak.

Daha sürdürülebilir bir tarım: Yüzen çiftlikler

çiftlik

Birleşmiş Milletler, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun 2 milyar daha artacağını tahmin ediyor. Bu da günümüzdekine kıyasla yüzde 70 daha fazla yiyecek ihtiyacı olacağı anlamına geliyor. Yaşanacak artış beraberinde daha fazla çiftlik kurulması gerekliliğini de getirecek. Peki bu çiftlikleri nereye kuracağız, bu ihtiyacı nasıl karşılayacağız? Tabii ki yüzen çiftliklerle.

Sürdürülebilir tarımı bir üst seviyeye taşıyacak olan yüzen çiftlikler, halihazırda Hollanda'nın Rotterdam şehri kıyılarında kurulmuş durumda. Gelecekte daha da yaygınlaşması bekleniyor.

Kaynak: Webtekno

GÜNCEL
Yıldırım'da çöpler için seferber oldular
Gereksiz plastik kullanımını azaltmak ve geri dönüşüme dikkat çekmek amacıyla birçok projeye öncü...
SPOR
Bursaspor deplasmanda Tuzlaspor'la karşı karşıya gelecek
Bursaspor yarın İstanbul'da Tuzlaspor ile karşılaşacak. Son maçında Bursa'da Samsunspor'u 4-1 mağ...
GÜNCEL
Günlük koronavirüs rakamları açıklandı!
Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu" güncellendi.
YAŞAM
Tüm illerdeki temizlik hareketine Bursa da katıldı
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Türkiye genelinde eş z...
GÜNCEL
Bursa'da Avrupa Hareketlilik Haftası bütün hızıyla sürüyor
Bursa İnegöl Belediyesi'nin 16-22 Eylül tarihlerinde her gün farklı bir etkinlikle kutladığı...
KÜLTÜR-SANAT
Altın Koza'da ödüller sahiplerini buldu
Adana'da bu yıl 28'incisi düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde, Volkan Severcan ...
Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ: İttifakların parçası olmayacağız
Bakan Özer'den okullardaki vakalar ve aşısız öğretmenlerle ilgili açıklama!
DEAŞ'ın kadısı gözaltına alındı: Çok sayıda kanlı eylemde adı geçiyordu
CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca: Keles değişim istiyor!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kocasını beklerken dehşeti yaşadı...

Bursa'da gece saatlerinde yaşanan olayda evde tek ba...

Ekmek pişirdiği tandıra düştü! 'O köye adım ...

Erzincan'da, ekmek pişirirken tandıra düşen ve Erzur...

Bursa'da şeker komasına giren sürücü kaza ya...

Bursa'da şeker komasına giren sürücü önce kamyona ça...

Bursa'da tinerci evi yaktı, mahalleyi birbir...

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde madde bağımlısı şahsın ...

Sağlık Bakanlığı'ndan yeni karantina kararı!

Sağlık Bakanlığı 'Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yön...

Bursa'da demir çubuklu sopalı yol verme kavg...

 Bursa'da yaşanan yol verme kavgasında demir çu...

İTÜ birincisi Umutcan Ay'ın mezuniyet konuşm...

İTÜ'nün 248. yıl birincisi Umutcan Ay'ın mezuniyet k...

İstanbul Havalimanı'nda korkunç ölüm! Midesi...

İspanya'dan Türkiye'ye gelen uyuşturucu kuryesinin m...

Yine kadın cinayeti! 'Yavrum, sana nasıl kıy...

Zonguldak'ta Emrah Yankın'dan boşanmak isteyen eşi G...

Acun Ilıcalı, satın alacağı takımı duyurdu!

Nisan ayında Hollanda ekibi Fortuna Sittard'a veda e...

Bursa'da virajı alamayınca kaza yaptı, kız a...

Bursa'da virajı alamayan cip köprü duvarına çarptı. ...

Bursa'da apartta silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı

Bursa'da, apartta iki grup arasında çıkan silahlı ka...

Tur otobüsü öğrenci servisine çarptı: 1 ölü,...

Muğla'nın Menteşe ilçesinde otobüs, öğrenci servisin...

Pendik'te feci kaza! Otomobil takla attı: 2 ...

Pendik'te sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybet...

İnanılır gibi değil! Mahkum, hastanenin tuva...

Konya E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan 23 y...