Yasa var ama yol gösteren yok

Türkmenlerin, Suriyelilerin faydalandığı tüm hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanma hakkı olduğunu belirten Türk Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Mustafa Köse, "Ancak Türkmenlere prosedürler hakkında yol gösteren olmadığı için kabul edilemez hadiseler yaşanıyor" dedi.

GÜNCEL, 06 Ocak 2017 Cuma, 08:29
Yasa var ama yol gösteren yok

Turgay AKBULUT

Telafer'deki zulümden kaçıp Bursa'ya sığınan Türkmenler, temel ihtiyaçlarını karşılamak için büyük mücadele verirken, çalışma izni, eğitim hakkı ve sağlık hizmetleri konularında da önlerinde duran engelleri aşmak için devletten uzanacak eli bekliyor. Özellikle sağlık konusunda büyük sıkıntı yaşayan Türkmenler, hastanelerde muayene olamadıklarını ve ilaçlar için kendilerinden para talep edildiğini belirtiyor.

Suriyelilerle dolup taşan hastanelerde kendilerinden para istenmesine isyan eden Türkmenler, "Bursa'daki hastaneler ağzına kadar Suriyeli ile dolu. Tek kuruş ödemeden muayene de oluyorlar tedavi de. Eczanelerde bizden bir kutu ilaç için bile para isteniyor ancak Suriyeliler poşetle ilaç alıp ücret edemiyor. Bu durum bizi incitiyor" diye konuşuyorlar.

596 LİRA FATURA

Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde yaşadıklarını anlatan Telaferli Ali Said, "Oğlum Abdullah 3 yaşında. Hastalanınca apar topar hastaneye kaldırdık. Tedavisinin ardından aynı gün hastaneden ayrıldık ancak elime 596 liralık fatura çıkardılar. Ben param olmadığı için ödeme yapmadım. Şimdi borçlu muyum değil miyim, ödeme yapmazsam ne olur hiçbir şey bilmiyorum" dedi.

BİR İLACA 100 TL

Türkmen Muhammed Salih ise kardeşinin raporlu kronik astım hastası olduğunu belirtip, "Eczaneye gittiğimde tek bir ilaç için 100 lira istediler. Ben de kaymakamlığa gidip durumu anlattım. Yetkililer kimsenin benden para alamayacağını, ilaçlarımın ücretsiz verilmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine tekrar eczaneye gittim ama sonuç değişmedi. Eczanede sistemde kaydımın bulunmadığı söylendi" ifadelerini kullandı.

42 BİN LİRA...

Telaferli Hazim Abdulrahim'in anlattıkları ise vicdanları sızlatacak türden. Bursa'da oğlu Rayyan Hazim'e araba çarptığını belirten Abdulrahim, "Çocuğumu Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırmışlar. Haberi alır almaz gittik. Oğlum iki ay kadar hastanede kaldı. Birkaç defa operasyon geçirdi. Bu süreçte 42 bin lira masraf ettim" dedi.

'BORÇLA ÖDEDİM'

Hastane masraflarının yaklaşık 30 bin lira tuttuğunu belirten Abdulrahim, "Parça parça faturalar kesildi bana. 3 bin, 5 bin, 6 bin... Toplamda sadece hastaneye 30 bin lira ödedim. Hepsinin faturası elimde. Yine bu süreçte başka masraflar, ihtiyaçlar oldu. 42 bin lira harcadık. Zaten paramız yoktu. Ordan burdan borç harç bulup ödedik" dedi.

SURİYELİYE ÜCRETSİZ

Hastanede hiçbir işlemi parasını ödemeden yaptıramadığını belirten Telaferli Hazim Abdulrahim, "45 liram olmadığı için işlem yaptıramadığım gün oldu. Gittim görevlilerle konuştum. 'Üstümde yok yarın getireyim' dedim. Kabul etmediler. Benim oğlumla birlikte hastanede yatan Suriyeli bir çocuk vardı. Onlar da hemen hemen 2 ay kaldılar. Sonra ellerini kollarını sallayarak gittiler. Bir kuruş soran olmadı" dedi.

TÜRK SAĞLIK-SEN'E SORDUK

Türkmenlerin hastane ve eczanelerde yaşadığı sıkıntıları Türk Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Mustafa Köse ile görüştük. Hazim Abdulrahim, Rayyan Hazim Abdulrahim ve Muhammed Salih ile birlikte ziyaret ettiğimiz Başkan Köse'ye, sağlık hizmeti almaya çalışan Türkmenlerin karşılaştıkları zorlukları anlatıp, belge ve faturaları da gösterip, 'Türkmenlerin sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı var mı- yok mu? 'Suriyelilerle Türkmenler arasındaki fark nedir?' sorularını sorduk.

KAMU SEN DEVREYE GİRDİ

Halihazırda Türkmenlerle Suriyelilerin sağlık hizmetlerinde aynı haklara sahip olduğunu belirten Başkan Mustafa Köse, "2015 yılından önce Türkmenler, Suriyelilere tanınan haklardan faydalanamıyordu. Ancak Kamu Sen buradaki adaletsizliğin giderilmesi için devreye girdi. Konuyla ilgili Kamu Sen tarafından eylemler düzenlendi. MHP de soru önergesi vererek meseleyi Meclis'e taşıdı. Sonunda Başbakanlık buradaki adaletsizliği giderecek yasal düzenlemeyi yaptı. Şu anda Suriyelilerin yararlandığı her hizmetten Türkmenler de ücretsiz yararlanabilir" dedi.

KAYIT YAPILMALI

Hastanelerde gözle görülür bir Suriyeli yoğunluğu olduğunu belirten Köse, "Gün itibarıyla 2,5-3 milyon Suriyelinin devlette kaydı var. Yani bunların tamamı sağlık hizmeti alabiliyor. Sadece 2015 yılında devlet Suriyelilerin sağlık giderleri için 507 milyon lira harcadı. Aynı yıl 190 bin Suriyeli yatarak tedavi görmüş. Ancak buradaki ana mesele devlet sistemine kayıt olabilmek. Suriyeliler bunu yaptı" dedi.

KARIŞIK PROSEDÜRLER

Türkmenlere yol gösteren ve yardımcı olanın bulunmadığını belirten Köse, "İşin biraz da karışık ve anlamsız şekilde uzun prosedürleri var. Öncelikle Türkmen kardeşlerimizin oturma izni almaları gerekli. Göç İdaresi'ne başvuru yaptıklarında kendilerine 99'la başlayan kimlik numaraları veriliyor. Bir defa bu numara olmazsa olmaz. Bu numara ile siz devlete karşı varlığınızı ispatlıyorsunuz" dedi.

ÖDEMELER AFAD'DAN

Sosyal Güvenlik Kurumu ile imzalanan protokole göre Türkmenlerin sağlık giderlerinin AFAD tarafından karşılandığı bilgisini veren Köse, "Kimlik numarası alanların daha sonra da gidip AFAD'a müracaat etmeleri gerekiyor. Aksi halde Türkmenler hastaneye gittiklerinde sağlık turizmi kapsamında turist sayılıyorlar. Bu nedenle de hastanedeki hizmetlere normal fiyatının 2-3 katı gibi ücretler ödemek zorunda kalabiliyorlar. Bu konuda hastane çalışanlarının bu insanları uyarması ve doğru yöntemi anlatması gerekirdi. Ancak bu yasal işler o kadar alt üst edildi ki görevliler bile bazen neyin ne olduğunu bilemiyor" dedi.

İADE TALEBİ

Türkmenlere destek olunması gerektiğini belirten Köse, "Bizlerin Türkmenlerin elinden tutup hangi hizmetten nasıl yararlanabileceklerini göstermemiz gerekli. Türkiye Kamu Sen olarak biz, 'Nerede bir Türk varsa elimiz ve gönlümüz orada olmalı' diyoruz. Biz Türkmen kardeşlerimizin sağlık hizmetlerinde oluşan sıkıntılarının aşılması için elimizden geleni yapacağız. Bundan önce ödenen yüklü miktarların iadeleri için de girişimde bulunacağız" dedi.

Kaynak: Yenidonem

GÜNCEL
Bursa Ülkü Ocakları'nın geliştirdiği mesajlaşma uygulaması yayında!
Bursa Ülkü Ocakları tarafından geliştirilen sesli ve görüntülü arama yapılabilen ve anlık mesajla...
ASAYİŞ
Bursa'da kamyonet aniden yola çıkan ata çarptı: 'Üzülmemek elde değil...'
Bursa'nın İnegöl ilçesinde aniden yola fırlayan başıboş ata kamyonet çarptı. Araçtaki 3 kişi ölüm...
GÜNCEL
Bakan Koca'dan flaş açıklama: 'Yüzde 80'e varan düşüş sağlandı'
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu ile yapılan toplantı sonrası yazılı bir açıklama yaptı....
GÜNCEL
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Elon Musk'tan dikkat çeken görüşme
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tesla ve SpaceX'in Kurucusu Elon Musk ile bir telefon görüşme...
GÜNCEL
İşte Türkiye'nin güncel koronavirüs tablosu!
Koronavirüste son durum açıklandı. Buna göre, son 24 saatte 7 bin 489 kişiye koronavirüs tanısı k...
DÜNYA
Dünyanın en zengin iki insanın uzay kavgası
Dünyanın en zengin iki insanın sahibi olduğu SpaceX ve Amazon şirketleri arasında uzayda "uydu ge...
Bursa'da 'HES' kuyruğu! Son tarih 31 Ocak...
Almanya'da yeni zorunluluğa uymayanlara 30 bin Euro ceza!
Paylaştığı video kurgu çıkan YouTuber Fariz'e gözaltı!
'Türk saçı' dünyada üne kavuştu: 200 gramı 2 bin lira!

En Çok Okunan Haberler

Meteoroloji tarih verdi! Bursa'ya yine kar g...

Meteoroloji'nin orta ve uzun vadeli hava durumu tahm...

Dizi oyuncusu Bursa'da sahte içkiden hayatın...

Arka Sokaklar, Payitaht, Eve Dönüş, Vatanım Sensin g...

Bursa'daki dev fabrikada işçiler ayaklandı: ...

Bursa dahil 3 ilde faaliyet gösteren ve 800'ü aşkın ...

Bursa'da korkunç son! Taklalar atarak zeytin...

Bursa'nın İznik ilçesinde aşırı yağış sebebiyle kayg...

İçişleri Bakanlığı'ndan 'Uludağ' genelgesi!

İçişleri Bakanlığı, Uludağ'daki skandal görüntülerin...

Hazır döner işletmesinde tepki çeken görüntü...

Sosyal medya hesapları üzerinden hazır döner paketle...

Bursa'ya dev sevkiyat! Bazı yerlerden döneme...

İzmir'den Bursa'ya tırlar üzerinde taşınan dev ...

Bursa Valiliği'nden kritik uyarı! Kuvvetli e...

Bursa Valiliği, yarın şehirde kuvvetli rüzgar beklen...

Yedi içti kaçtı! Türkiye, Uludağ'ı karıştıra...

Instagramda'da 286 bin takipçisi bulunan Buket Güler...

Bursa Valiliği yeni önlemleri açıkladı! 14 g...

Bursa Valiliği, son 10 gün içerisinde Brezilya'dan ...

Kar yurda giriş yaptı! Meteoroloji Bursa içi...

Balkanlar'dan Trakya'ya giriş yapan kar yağışı Tekir...

Restoran ve kafe işletmecilerinden açılmak i...

Geçen yıl mart ayında başlayan Kovid-19 salgınının e...

Bursa'da koronavirüsü 1 dakikada öldüren bur...

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs, birçok ...

Bursa'da kısıtlamada korkunç kaza! Araç kağı...

Bursa'da kısıtlama vaktinde aşırı hızlı olduğu iddia...

BİM yetkilisi: 'Fiyatlar çok arttı' gibi ifa...

Gıda fiyatlarındaki artışla ilgili değerlendirme yap...