YeniDönem'e iki ödül birden!

Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel olarak organize edilen BGC 2017 Başarı Ödülleri Yarışmasında dereceye girenler, ödüllerine kavuştu. YeniDönem'in iki ödül birden kazandığı yarışmada; yazarlarımızdan Engin Aksöz, 'İki Güzel İnsan Cennette Buluştu' yazısıyla Spor Köşe Yazısı kategorisinde, Turgay Akbulut ise 'Salon Yok Ama İnanç Var' yazısıyla Genel Köşe Yazısı dalında ödüle layık görüldü.

GÜNCEL, 16 Mart 2018 Cuma, 20:19
YeniDönem'e iki ödül birden!

Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından 40 yıldır geleneksel olarak organize edilen BGC Başarı Ödülleri Yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri Basın Kültür Sarayı Uğur Mumcu Sahnesinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Bursa protokolünün ve basın mensuplarının büyük ilgi gösterdiği ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, 2017 yılında yayınlanan 157 eserin değerlendirildiğini ve 15 esere başarı, 15 esere de mansiyon ödülü verildiğini söyledi.

Başkan Kolaylı, yarışmanın geçtiğimiz yıl vefat eden BGC üyeleri Yusuf Kotaman, Orhan Can ve Özcan Ciyer adına gerçekleştiğini belirterek, "Arkadaşlarımızı özlem ve rahmetle anıyor, ailelerine ve meslektaşlarımıza sabır diliyorum. Onları unutmayacağız" dedi.

Konuşmasında basının sorunlarına ve çözüm önerilerine geniş yer veren Kolaylı, "Demokrasilerin vazgeçilmez bir unsuru olduğunu 15 Temmuz darbe girişiminde net biçimde ortaya koyan medyanın sorunlarının çözülmesi, insanımıza ve ülkemize yapacağımız en önemli katkıdır" diye konuştu. Kolaylı şöyle devam etti:

"Sektörümüzde yaşadığımız en önemli sorunumuz, darbe dönemlerinden bu yana değişmeyen ve bazı kanun ile yönetmeliklerde yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddelerdir. Demokratikleşme ve temel hak ve özgürlüklerin gelişmesi bakımından, bugüne kadar yapılan düzenleme ve iyileştirmelere rağmen; ifade ve basın özgürlüğü konusunda hala mevzuattan ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar yaşanmaktadır. Unutulmamalıdır ki; ifade ve basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazıdır. Halkın haber alma hürriyetinin işlerliği için, basın ve ifade özgürlüğü temel gerekliliktir."

Konuşmasında, basın sektöründe mesleki standartların olmadığına da işaret eden BGC Başkanı Nuri Kolaylı, "Gazetecilik, eğitimine ve birikimine bakılmaksızın herkesin kuralsızca yapabildiği bir meslek konumundadır. Bu sorunun çözümü için beklentimiz, dünyadaki uygulamalar ve ülkemizdeki diğer meslek odalarının yasaları örnek alınarak, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen 'Gazetecilik Yasası'nın, teknolojik gelişmeler de göz önüne alınarak günümüz koşullarına uygun olarak çıkarılmasıdır" diye konuştu.

5953 Sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun'a da dikkat çekerek, basın işkolunda "gazeteci" olarak çalışan kişiler ile işverenleri arasındaki ilişkilerin bu kanunla düzenlendiğini hatırlatan Kolaylı, "Bu yasanın günümüz koşullarına uygun olarak yeniden düzenlenmesi sadece biz gazetecilerin değil, toplumumuzun bir ihtiyacıdır.  Bu nedenle söz konusu kanunun yeniden ele alınarak, elektronik medyayı da kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir" dedi.

Konuşmasında yerel gazetelerin basın ilan tarifesinde artış beklediğini vurgulayan BGC Başkanı Kolaylı, sözlerini, "Anadolu'da yayınlanan yaklaşık 1200 gazete ile bu gazetelerde çalışan binlerce basın çalışanı, yaklaşık 2 yıldır "resmi ilan fiyat tarifesinde" artış beklemektedir. Kamu görevi icra etmekte olan yazılı basınımızın hayatiyetini devam ettirebilmesi açısından resmi ilan fiyat tarifesinde yapılacak artış can suyu olacaktır" diye sürdürdü.

Teknolojinin hızla gelişimi ve internet ağının hemen hemen her noktaya ulaşması ile birlikte, internet haberciliğinin büyük bir gelişim gösterdiğini sözlerine ekleyen Kolaylı, konuşmasını şöyle tamamladı; 

 

"Sektörde istihdam sağlayan, gazete ve televizyonlarla eşdeğer habercilik yapan kurumsal internet haber sitelerinin yanında, internet deyimiyle "kopyala yapıştır" kolaycılığından öteye gitmeyen, hatta şantajla kasıp kavuran haber siteleri de yer almaktadır.

Yasal boşluktan kaynaklanan bu sorunlar, her geçen gün daha da artmaktadır ve yasal düzenleme acil olarak yapılmalıdır.  Bu kurumlarda habercilik yapan meslektaşlarımız da gazeteci sayılarak sarı basın kartı almaya hak kazanmalıdır.

Sorunlarımızı özetleyecek olursak; ülkemiz, basın/medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Özgürlüklerden çalışma koşullarına, mesleki düzenleme zorunluluğundan basını ilgilendiren kurumların yeniden yapılanmasına kadar bir dizi yenilik, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile belirlenmeli ve uygulanmaya konulmalıdır. Bu yenilenme ihtiyacı gün geçtikçe kaçınılmaz hale gelmektedir."

BGC Başkanı Nuri Kolaylı'nın konuşmasının ardından ödül törenine geçildi.

Gazeteniz YeniDönem, bu yıl da eli boş dönmedi YeniDönem'in iki ödül birden kazandığı yarışmada; yazarlarımızdan Engin Aksöz, 'İki Güzel İnsan Cennette Buluştu' yazısıyla Spor Köşe Yazısı kategorisinde, Turgay Akbulut ise 'Salon Yok Ama İnanç Var' yazısıyla Genel Köşe Yazısı dalında ödüle layık görüldü.

(Engin Aksöz)

Turgay Akbulut ve Engin Aksöz,  hediyelerini Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın elinden aldı.

(Turgay Akbulut)

Kaynak: Yenidonem

GÜNCEL
Restorasyonu yılan hikayesine dönmüştü! Bursa'daki 600 yıllık camide sona doğru
Bursa'da yılan hikayesine dönen 600 yıllık tarihi Emirsultan Camisi'nin restorasyonunda sona geli...
GÜNCEL
İŞKUR'dan otizmli gençlerin üretkenliğini arttıracak proje
 Bursa Çalışma ve İş Kurumu, "Otizmli gençlerin üretkenliğinin arttırılması ve işgücü p...
GÜNCEL
27 bin 893 kişiye kısıtlama cezası!
İçişleri Bakanlığı, 18-25 Ocak tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlamalarına uymayan toplam 27 ...
GÜNCEL
Orhangazi Belediye Başkanı'ndan istifa iddiasına yanıt!
Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, hakkında çıkan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur A...
TÜRKİYE
Bursa'da korku dolu anlar! Şiddetli lodos evin çatısını uçurdu!
Bursa'da 4 katlı binanın çatısı şiddetli lodos nedeniyle uçtu. Sokağa düşen çatı ve briket parçal...
GÜNCEL
Bursalılar dikkat! Bazı seferler iptal
Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) bazı seferleri, elverişsiz hava şartları nedeniyle iptal ed...
Sık sık gördüğümüz mitolojik yaratıklar ve gerçek hikayeleri!
Yargıtay'dan 'kabadayılık yapma' kararı!
Vertigo sorunu olanlar bunlara dikkat!
Zirvedeki yabancı komedi filmleri ve dizileri!

En Çok Okunan Haberler

Meteoroloji tarih verdi! Bursa'ya yine kar g...

Meteoroloji'nin orta ve uzun vadeli hava durumu tahm...

Bursa'daki dev fabrikada işçiler ayaklandı: ...

Bursa dahil 3 ilde faaliyet gösteren ve 800'ü aşkın ...

Dizi oyuncusu Bursa'da sahte içkiden hayatın...

Arka Sokaklar, Payitaht, Eve Dönüş, Vatanım Sensin g...

Dikkat! Meteoroloji Bursa'yı turuncuya boyad...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Bursa'da 3 gün boyunca...

Bursa'da cinayet! Kardeş kardeşi öldürdü...

Bursa'nın İznik ilçesinde ağabeyi tarafından bıçakla...

Sokağa çıkma yasağı saatleri de değişecek! İ...

Koronavirüs vakalarının gerilemesi ve aşı çalışmalar...

TOKİ'den Bursa'ya 150 konut! Yeri belli oldu...

Toplu Konut İdaresi'nin yurt genelinde başlattığı 10...

Survivor yarışmacılarının haftalık ücreti or...

Yeni platformu Exxen ile çok konuşulan ünlü televizy...

Hazır döner işletmesinde tepki çeken görüntü...

Sosyal medya hesapları üzerinden hazır döner paketle...

Bursa Valiliği'nden kritik uyarı! Kuvvetli e...

Bursa Valiliği, yarın şehirde kuvvetli rüzgar beklen...

Bursa'ya dev sevkiyat! Bazı yerlerden döneme...

İzmir'den Bursa'ya tırlar üzerinde taşınan dev ...

Bursa'da 2 katlı evde yangın! Alevler geceyi...

Bursa'da 2 katlı bir evde çıkan yangın, itfaiye ekip...

Bursa'da donmuş süs havuzu üzerinde 'yürürüm...

Bursa'da donmuş havuzun üzerinde yürüyebileceğini id...

Restoran ve kafe işletmecilerinden açılmak i...

Geçen yıl mart ayında başlayan Kovid-19 salgınının e...

Bursa'da koronavirüsü 1 dakikada öldüren bur...

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs, birçok ...