Yerli ve milli olarak üretildi! Seri üretime geçilecek

İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta bir firmanın ithal ürünlere göre 6'da bir maliyetle ürettiği ve mikroskoplarda numune incelemek için kullanılan lamların üzerine bilgi yazan cihazdan beklenen verimin alınması üzerine seri üretim hazırlığına başlandı. Üniversiteye bağlı Turgut Özal Tıp Merkezi'ndeki laboratuvarlarda çalışan patologların önerisi üzerine, yaklaşık 4 yıl önce öğrenci Ferhat Toslak, ithal edilen lam yazma cihazıyla ilgili yüksek lisans tezi hazırladı. Tez, İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta üniversite-sanayi iş birliği projesi kapsamında Ar-Ge çalışmalarıyla vücut buldu.

TEKNOLOJİ, 24 Aralık 2020 Perşembe, 14:34
Yerli ve milli olarak üretildi! Seri üretime geçilecek

Üniversite, yurt dışından yaklaşık 180 bin liraya alınan cihazı, Ar-Ge desteğiyle teknoparkta özel bir firmayla iş birliği yaparak 30 bin liraya yüzde 95'i yerlilikle lazerli olarak geliştirdi. Turgut Özal Tıp Merkezinin patoloji laboratuvarında yapılan denemelerin ardından beklenen verimin elde edildiği cihazın seri üretimi için gerekli izinlerin alınması amacıyla Sağlık Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvuruda bulunuldu.

Foto - HASTANEDE 3 AY DENENDİ Lazerli lam yazma cihazı üreten firmanın sahibi Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi Kürşat Güler, AA muhabirine, cihaz için geçen yılın ilk aylarında çalışmalara başladıklarını, tamamladıkları ilk prototipin haziran ayında Turgut Özal Tıp Merkezi patoloji laboratuvarında test edildiğini anlattı. Laboratuvarda gerekli ölçüm ve testlerin yapıldığını, hastaneden alınan verilerin toplanarak ekstra özellikle fonksiyonlar eklediklerini belirten Güler, şöyle konuştu:

HASTANEDE 3 AY DENENDİ

Lazerli lam yazma cihazı üreten firmanın sahibi Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi Kürşat Güler, AA muhabirine, cihaz için geçen yılın ilk aylarında çalışmalara başladıklarını, tamamladıkları ilk prototipin haziran ayında Turgut Özal Tıp Merkezi patoloji laboratuvarında test edildiğini anlattı. Laboratuvarda gerekli ölçüm ve testlerin yapıldığını, hastaneden alınan verilerin toplanarak ekstra özellikle fonksiyonlar eklediklerini belirten Güler, şöyle konuştu:

"Cihazımız hastanede yaklaşık 3 ay kaldı ve nihai ürünü elde ettik. Cihazın en önemli özelliklerinden biri yazılımın esnek olması. Her hastaneye göre değiştirilebilir ve her fonksiyonu açık. Tek tip bir ürün üretmek yerine esnek özelliklere sahip bir cihaz. Hastanede biyopsilerde kemik iliği, mide kanseri gibi çeşitli karaciğer hastalıklarında farklı farklı örnekler elde edilmek isteniyor. Kullanıcı bunlar için her defasında aynı şeyleri yapınca zaman kaybı oluyor. Makine işlemleri kolaylaştırabilmekte."

LAM CİHAZINA LAZER EKLEDİLER

Diğer lam yazma cihazlarının lam üzerine mürekkep veya kazma şeklinde verileri aktardığını, kendi cihazlarının ise bilgileri lazer ile yazdığını dile getiren Güler, mürekkebin kullanıcılar için maliyeti artırdığını, kazma yönteminde de cihazda uç kırma sorununun olduğuna işaret etti. Güler, "Cihazımızın en büyük fark oluşturan özelliği lazer kullanması. Lazerin yaklaşık ömrü 30 bin saat. Cihazımız, herhangi bir sarf malzemeye ihtiyaç duymadan kullanma imkanı sunuyor, hastaneler için büyük avantaj. Cihazımız yüzde 95 yerlilik sertifikasına sahip, patent için başvuruları yaptık. Seri üretim konusunda İstanbul'dan çeşitli firmalar talep gösteriyor." dedi.

İTHAL ALETLERİN YERİNİ YERLİLER ALMAYA BAŞLADI

İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nusret Akpolat ise kendi bölümlerinde yıllardır kullandıkları aletlerin hepsinin ithal olduğunu, son yıllarda bölüme yerli aletlerin girmeye başladığını söyledi. Lam yazma cihazını şimdiye kadar yurt dışından ithal ederek kullandıklarını belirten Akpolat, "Cihazların donanım ve teknik özelliklerinin çok düşük, yazılımının eski ve bize çok yüksek fiyatlara satıldığını gördük. Bir Türk vatandaşı olarak bu durum zorumuza gitti." diye konuştu.

Üniversitenin makine ve bilgisayar mühendisliği ile patoloji bölümünden kurdukları ekiple planlama yaptıklarını, bunun sonucunda da yerli cihazın ortaya çıktığını ifade eden Akpolat, şöyle konuştu: "Cihaz lazer başlıkla yazıyor, sarf gideri sıfır denebilecek bir ürün. Diğer muadillerinde ya mürekkep püskürtme ile ya da elmas başlıkla lam yazılıyordu.

Biz bunu lazer başlığa dönüştürerek çok daha ileri bir teknolojiye ve yazıların harf karakterlerini çok daha mükemmel hale getirdik. Bu anlamda sarf malzemeyi sıfırladığımız için muadillerinden üstün bir alet haline geldi. Şu an izinleri almaya çalışıyoruz, yakında seri üretime geçeceğini umuyoruz. Yakında cihazın patenti çıkacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından imalat izni ile Sağlık Bakanlığının Tıbbi Alet ve Cihaz Kurumuna da başvuru yapılacak. Bu süreç devam ediyor."

GÜNCEL
Bursa'da Milli güreşçiye moral ziyareti!
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyespor bünyesinde çalışmalarını ...
DÜNYA
Trump Ailesi Beyaz Saray'dan taşınıyor!
ABD'de 3 Kasım başkanlık seçimlerini kaybeden Donald Trump, Miami'ye yerleşmeye hazırlanıyor. Tru...
ASAYİŞ
Bursa'da ruhsatsız diş kliniğine operasyon!
Bursa'da bir apartmanın 5'inci katında ruhsatsız işletilen diş kliniğine polis baskın yaptı. İçer...
GÜNCEL
BKM Kitap enerji tasarrufu haftasında farkındalık oluşturdu!
BKM Kitap 11-17 Ocak Enerji Tasarrufu Haftasında farkındalığın artması için 80 bin kişiye yapılan...
TÜRKİYE
Manevi tazminat davalarında flaş gelişme!
Yargıtay, kişilik haklarına saldırı sebebiyle açılan manevi tazminat davalarında mahkeme kararlar...
GÜNCEL
Meteoroloji'den Bursa'ya uyarı geldi: Bugün 18.00'de başlıyor
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bursa ve çevre iller için yoğun kar yağışı uyarısında bulun...
Akıllara durgunluk veren hata: Tek doz yerine 5 doz aşı yaptılar
Uluslararası matematik yarışması birincisi Hakkari'den
Bursa'da 20 bin ücretsiz sabun dağıtıldı
Yıldırım'da kar mesaisi... Kapanan yollar açıldı

En Çok Okunan Haberler

Göz göre göre... Bursa'daki lüks rezidansta ...

Bursa'da kendi yaptıkları ev yapımı alkolü içince fe...

Bursa'da korkunç anlar... 3 gencin bulunduğu...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada, 3 g...

Mahkeme kararı bozdu! Kadir Şeker davası yen...

Konya'da, sevgilisi Ayşe Dırla'yı dövdüğü öne sürüle...

Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu! 50...

KOM Dairesi ve MASAK koordinasyonunda 50 ilde düzenl...

Yavuz Bingöl, Bursa'da polislere jest yaptı!

Müzisyen ve oyuncu Yavuz Bingöl, Bursa'da kısıtlama ...

Meteoroloji'den Bursa'ya uyarı geldi: Bugün ...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bursa ve çevre...

Bursa'da müzisyenlere anlamlı destek!

Korona virüs salgını süresince işsiz kalan müzisyenl...

Bursaspor'da Recep Aydın'la yollar ayrılıyor

Bursaspor, tecrübeli futbolcusu Recep Aydın'la yolla...

Canon'un uzaydan dünyayı 'fotoğraflamaya' im...

Canon, CES 2021'de meraklılarının karşısına yeni bir...

Güvenlik zafiyeti yok! Bursa Ülkü Ocakl...

Bursa Ülkü Ocakları Başkanı Cahit Özdemir, içer...

Bursa Nilüfer'de satranç heyecanı start alıyor!

Nilüfer Belediyesi, 12 yaş altı çocuklara yönelik çe...

Manevi tazminat davalarında flaş gelişme!

Yargıtay, kişilik haklarına saldırı sebebiyle açılan...

Bursa'da ruhsatsız diş kliniğine operasyon!

Bursa'da bir apartmanın 5'inci katında ruhsatsız işl...

BKM Kitap enerji tasarrufu haftasında farkın...

BKM Kitap 11-17 Ocak Enerji Tasarrufu Haftasında far...

Trump Ailesi Beyaz Saray'dan taşınıyor!

ABD'de 3 Kasım başkanlık seçimlerini kaybeden Donald...