Yüzüklerin Efendisi'ni sevenler için 11 fantastik film tavsiyesi!

Yüzüklerin Efendisi herkesin bir kez de olsa izlediği bir film serisi. Ancak ne yazık ki ünlü seriden sonra Yüzüklerin Efendisi kalitesinde çok filmle karşılaşmadık. Bu sebeple ünlü seriye benzerliği bulunan filmleri sizin için sıraladık.

KÜLTÜR-SANAT, 06 Mayıs 2021 Perşembe, 21:06
Yüzüklerin Efendisi'ni sevenler için 11 fantastik film tavsiyesi!

1954 yılında ilk kitabı piyasaya çıkan, 2001 yılında ise film sektörüne giriş yapan Yüzüklerin Efendisi serisi, sinema sektörünün en sevilen serilerinden biri. Serinin 3 filmi toplam 17 Oscar ödülü aldı. 800 adaylık ve 475 ödülle sinema tarihinin en çok ödül alan film serisi Yüzüklerin Efendisi, eşi benzeri olmayan bir yapım.

Yayınlanmasının ardından sadece hayran kitlesini kendisine sevdirmek dışında sinema tarihine de yön veren Yüzüklerin Efendisi, birçok sinema tekniği açısından da ilklere sahiplik yapıyor. Gollum'un kıyafeti ve çekildiği yıla göre filmde kullanılan CG teknikleri günümüzde hala birçok filmde kullanılmaya devam ediyor. Kitaplarıyla en ufak bir çatışması olmayan Yüzüklerin Efendisi, fantastik edebiyat severlerin izlemekten keyif alacakları bir seri.

Her ne kadar eşi benzeri olmasa da, bazı yönlerden Yüzüklerin Efendisi'ne benzeyen bazı filmler var. Gerek konu, gerek atmosfer, gerekse oyuncu kadrosu unsurlarıyla Yüzüklerin Efendisi'ne benzeyen filmleri sizin için sıraladık.

Yüzüklerin Efendisi sayesinde gördüğümüz diğer fantastik filmler:

Ejderhalar ve çok daha fazlası: Eragon

 • Vizyon tarihi: 2006
 • IMDb puanı: 5,1

Eleştirel olarak oldukça karışık karşılanmasına rağmen, Eragon, ejderhalar ve başka birçok benzer teması ile Yüzüklerin Efendisine benzer filmler arasında yer alıyor. Hikayeyi kaleme aldığı zamanlar genç bir yazar olan Christopher Paolini, yaşına göre oldukça başarılı bir hikaye ortaya koymuş. Şık görseller, büyücüler ve ateş püsküren ejderhalar gibi unsurları görebileceğimiz film, birçok yönden Yüzüklerin Efendisi'ne benziyor.

Roma İmparatorluğu'nda geçen bir macera The Eagle:

 • Vizyon tarihi: 2011
 • IMDb puanı: 6,2

Tarihsel bir drama olan The Eagle, her ne kadar ejderha ve büyüler barındırmasa da, yönetmen Kevin Macdonald, Yüzüklerin Efendisi'nin hissini seyircilere aktarıyor. Channing Tatum'un, savaşta yenilmiş babasının kaybettiği bir kalıntıyı geri almakla görevli bir Roma subayını oynuyor. Yaralanan bir arkadaşıyla birlikte Roma işgali altındaki Britanya'ya yolculuğa çıkan iki arkadaş, yol boyunca çeşitli engellerle karşılaşıyor. Seyirciye aktardığı yolculuk ve iki arkadaş arasındaki bağın anlatıldığı bu film, Yüzüklerin Efendisi serisine benzerlik gösteriyor.

Oyun dünyasından sinemaya Warcraft

 • Vizyon tarihi: 2016
 • IMDb puanı: 6,8

Blizzard'ın ünlü MMORPG'si World of Warcraft'ın sinemaya uyarlaması olan bu film oldukça kaotik ve aksiyon dolu. 2 saatlik süresi boyunca izleyiciye sürekli adrenalin salgılatan film, bir oyun serisine dayanan tüm zamanların en yüksek hasılat yapan filmi. Azeroth'a yapılan bu yolculuk, hem Warcraft hem de Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi serisi hayranlarının ilgisini çeken bir konu. Üstelik Warcraft'ın Yüzüklerin Efendisi'ne benzer tek yönü bir grupla yapılan yolculuk değil. Film, Yüzüklerin Efendisi'nden tanıdığımız orklar ve goblinler gibi birçok türü de bünyesinde barındırıyor.

Shire yerine dolap, büyücü ve cadı: Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap

 • Vizyon tarihi: 2005
 • IMDb puanı: 6,9

Bir fantasik filmde bulunması gereken tüm unsurlar Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap'ta bulunuyor. Konuşan hayvanlardan farklı canavarlara her türlü yaratığı bulabileceğiniz Narnia serisinin ilk filmi olan Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap, ailenizle izleyebileceğiniz bir macerayı anlatıyor. Frodo ve Sam'in Shire'dan çıkması gibi, Pevensie kardeşlerin de bir dolabın içinden geçerek farklı bir dünyada yaşadıklarını anlatan Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap, izleyicilerine sürükleyici bir aksiyon sunuyor.

Marvel'ın antik medeniyetlere girişi Thor:

 • Vizyon tarihi: 2011
 • IMDb puanı: 7,0

Peter Jackson'ın üçlemesine benzeyen Thor, ortaçağ etkileri ve mitolojik hikayeleri konu alıyor. Marvel sinematik evreninin en sevilen filmlerinden biri olan Thor, aksiyonu fantastik öğelerle dengeleyerek Marvel sinematik evrenine giriş yapıyor. Her ne kadar hikayesi ile bir benzerliği bulunmasa da, Thor'un barındırdığı gizem ve büyü, Yüzüklerin Efendisi severleri kendine sevdiriyor. 

Distopik bir gelecekte mütevazi bir hikaye Açlık Oyunları:

 • Vizyon tarihi: 2012
 • IMDb puanı: 7,2

Destansı aksiyon sahneleri ve oyunculukları ile Yüzüklerin Efendisine benzerlikleri bulunan Açlık Oyunları, ortaçağdan çok distopik bir geleceği anlatıyor. Frodo Baggins gibi mütevazi ve yaşadığı yerden başka bir yerde bulunma zorunluluğu olan Katniss'in hikayesini izlediğimiz bu filmde, karakterler hayatta kalmak ve yönetici sınıfın eğlencesi ve takdiri için savaşmak zorundalar.

Hayranlık uyandıran savaş sahneleri ile Cennetin Krallığı:

 • Vizyon tarihi: 2005
 • IMDb puanı: 7,2

Yüzüklerin Efendisi, özellikle Kralın Dönüşü, büyük ölçüde gösterişli görseller ve hayranlık uyandıran savaş sahneleri ile ünlü. Filmin ayrıntı ve görkem düzeyini taklit etmek imkansız. Ancak Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü'ne, sinematik olarak yaklaşan bir film varsa o da Ridley Scott tarafından yönetilen Cennetin Krallığı'dır.

Yüzüklerin Efendisi üçlemesi kadar beğenilmese de, Cennetin Krallığı, heyecan verici ve büyük ölçekli savaşları ve sinematografisi ile ünlü seriye bir hayli benziyor.

Nispeten renkli bir macera: Never Ending Story

 • Vizyon tarihi: 1984
 • IMDb puanı: 7,4

Bir film hikayesinden çok destana benzeyen Never Ending Story, kendisini bir fantastik kitaptan kaynaklanan bir maceraya sürüklenmiş bir genci konu alıyor. Başrol oyuncusu Bastian'ın içine çekildiği renkli bir macera boyutuna bir portal ile başlayan hikaye, günümüz görseller çağına göre ayakta durmaya devam ediyor.

Aynı evrenden gelen: Hobbit: An Unexpected Journey

 • Vizyon tarihi: 2012
 • IMDb puanı: 7,8

Yüzüklerin Efendisi evreninde geçen ve neredeyse tüm Yüzüklerin Efendisi oyuncu kadrosunu bünyesinde bulunduran Hobbit, ünlü seriden önce geçen bir hikayeyi anlatıyor. Erebor'u eski haline getirmek için Bilbo Baggins ve diğerlerine ihtiyacı olan Gandalf, bütün bir grubu tehlikeli bir maceraya sokuyor. 

Yine bir yolculuk hikayesi: Oz Büyücüsü

 • Vizyon tarihi: 1939
 • IMDb puanı: 8,0

Her ne kadar Yüzüklerin Efendisi'ne benzemiyor olsa da, Oz Büyücüsü de büyülerin, farklı ırkların, bir amaç uğruna topluca yola çıkılan bir maceranın ve adeta bir "kardeşliğin" olduğu bir film. Birçok fantastik unsur bulunan filmin atmosferi her ne kadar Yüzüklerin Efendisi'nden daha renkli görünse de, işlediği konu ve olayları o kadar da renkli değil. Oz Büyücüsü'nde Mordor'u Emerald City, Sauron'u da Batının Kötü Cadısı olarak düşünebilirsiniz. 

Unutulmaz oyuncu kadrosuyla Gladyatör

 • Vizyon tarihi: 2000
 • IMDb puanı: 8,5

The Eagle gibi Roma İmparatorluğu döneminde geçen Gladyatör'de, ünlü oyuncu Russell Crowe, iktidara sahip çıkması için görevlendirilen Maximus'u oynuyor. Seyirciye sunduğu otantik görseller, kaotik savaşlar ve unutulmaz bir oyuncu kadrosuyla Yüzüklerin Efendisi serisine benzerlik gösteren Gladyatör, 2000'li yılların en iyi filmlerinden biri.

Kaynak: Webtekno

EKONOMİ
Alman otomotiv devine siber saldırı şoku! Bilgiler çalındı
Alman Volkswagen ve Audi marka otomobil firmalarına düzenlenen siber saldırıda ABD ve Kanada'daki...
GÜNCEL
İzmir Çeşme'de 1.000 m2 arsa satılık!
Basın İlan Kurumu'na ait internet sitesi üzerinden İzmir Çeşme'de 1.000 m2 arsa mahkemeden satılı...
ASAYİŞ
Hatay'da feci kaza: 4 ölü, 3 yaralı!
Hatay'da iki aracın kafa kafaya çarpıştığı kaza da 3 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.
GÜNCEL
Suudi Arabistan'dan flaş hac kararı!
Suudi Arabistan'ın bu yıl sadece vatandaşlarına ve ülkede yaşayanlara hac izni vereceği belirtildi.
GÜNCEL
Mustafakemalpaşa'da 45 adet taşınmaz kiraya verilecek!
Basın İlan Kurumu'na ait internet sitesi üzerinden Bursa Mustafakemalpaşa Belediye Başkanlığına a...
SİYASET
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Jake Sullivan ile görüştü
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefonda...
AÖF sınav sonuçları açıklandı!
Sırameşeler Hakkı Camii yenilendi! Dündar: Hizmetler mutluluk sebebimiz!
İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine genelge
74 adet safkan arap tayı satılacak

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da tıra arkadan çarpan sürücü, araçta ...

Bursa'da tıra arkadan çarpan hafif ticari araç sürüc...

Bursa'da pazar ucuzladı, vatandaş rahat bir ...

Bursa'da pazarlarda fiyatlar ürünlerin bollaşmasıyla...

Marmara'da görülen deniz salyası için çözüm ...

Marmara Denizi'ni esir alan ve Ege Denizine doğru ya...

Bursaspor Kulübü, borç rakamlarını açıkladı

TFF 1. Lig'de mücadele eden Bursaspor Kulübü, r...

Uzmanlardan acil çağrı! 'Marmara lağıma dönü...

Ağır kimyasal yükünü Ege'ye taşıyan Ergene Nehri'nin...

Bursa'da korku dolu anlar... Evi ateşe verip...

Bursa'da uyuşturucu kullanan ve bunalıma giren adam,...

Hacizler kalkacak! 10 soruda borç yapılandır...

Milyonları ilgilendiren emeklilik keseneği, sigorta,...

Bakan Koca açıkladı: Ay sonunda aşı sırası 2...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüse karşı aş...

Görüntüler Bursa'dan! 4 şahsın üzerinden 'ze...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde Emniyet Müdürlüğü ekipler...

Bursa'da işsizlerin dikkatine... Gittiği ku...

Bursa'da uluslararası ilişkilerden mezun olduktan so...

İstanbul'da dev baskın! Cumhuriyet tarihinin...

İstanbul'da 3 ilçede 9 ayrı adrese düzenlenen baskın...

DOSABSİAD Başkanı Çevikel: İhracatçının eli ...

DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, giyim tekstili se...

Müsilaj kararı Resmi Gazete'de!

Meclis'te Müsilaj Araştırma Komisyonu kurulmasına da...

Sistem değişiyor... Lise öğrencilerine dijit...

2020-2021 eğitim öğretim yılı sonuna ilişkin karne, ...

Büyükşehir belediye başkanları Muradiye Küll...

Bursa'da Muradiye Külliyesi'ni ziyaret eden büyükşeh...