Zıvanadan çıktılar! Füzeler fırlatıldı, Türkiye'ye...

Türkiye bugün resmi açıklamayla yanıt verdi, ipler bir kez daha gerildi. Yunan ordusunun adada ateşlediği füzelerin Ankara'ya mesaj verdiğini savunan yerel medya, 'Türkiye izliyor' başlıkları attı.

GÜNCEL, 22 Mayıs 2021 Cumartesi, 17:48
Zıvanadan çıktılar! Füzeler fırlatıldı, Türkiye'ye...

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in açıklamalarına Türkiye'nin resmi yanıt vermesiyle Ankara-Atina hattındaki gerilim bir kez daha gözle görülür hale büründü.

Dışişleri Bakanlığı, bugün yaptığı resmi açıklamada Miçotakis'in Yunanistan'daki Türk köyü Paşevik için 'Pomak köyü' ile Türk çocuklarına yönelik 'Yunan çocukları' ifadelerini kınadı.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu'nun (BTTA) paylaşımını alıntılayan Dışişleri Bakanlığı, "Yunanistan'ı bir kez daha ülkesinde yaşayan soydaşlarımızın Türk kimliğini inkara son vermeye ve bu yöndeki AİHM kararlarını uygulamaya davet ediyoruz" dedi.

Yunan medyası ise, Atina-Ankara hattında yeniden tansiyonun yükselmesi için kışkırtıcı yayınlarına devam ediyor. Akdeniz'deki Girit Adası'nda ateşlenen füzeler, internet sitelerinin manşetlerinde.

Yerel medyadaki haberlere göre, Savunma Bakan Yardımcısı Alkiviadis Stefanis'in ziyaret ettiği Girit'te seviyesi yükseltilen RM-70 çoklu roketatar ünitesi test edildi.

'Ankara izliyor' başlıklarını kullanan yerel medya, Suda Üssü'ne ev sahipliği yapan Girit'teki testle Türkiye'ye caydırıcılık mesajı verildiğini ileri sürdü.

AL JAZEERADAN TUHAF TÜRKİYE HABERİ

AL JAZEERA'DAN 'TUHAF' TÜRKİYE HABERİ 

Dünyaca ünlü televizyon Al Jazeera, 'Hava üstünlüğü için silahlanma yarışı, Rusya ABD hegomanyasına meydan okuyor' başlığıyla, Akdeniz'deki bilek güreşini merkeze alan bir haber yayınladı. Rusya'nın beş yıl önce Doğu Akdeniz'deki Suriye'de bir üsse kavuştuğunu belirten Al Jazeera, ABD tarafından terk edilmiş pazara giriş yaptığını ve geleneksel müttefiklerine silah sattığını yazdı.

Moskova'nın silah satışının getirdiği parayla jeopolitik etkisini geliştirdiğini aktaran Al Jazeera, Rusya'nın son olarak Mısır'a Şubat ayında beş Su-35 jeti sattığını belirtiyor.

Habere göre, Kahire yönetimi Washington'ın ilan ettiği yaptırımların ardından F-35 jetlerini satmayı reddetmesiyle Rusya'ya yöneldi ve 2 milyar dolar tutarında 24 adet Su-35 siparişi verdi.

TÜRKİYE VE RUSYA GÖRÜŞÜYOR

TÜRKİYE VE RUSYA GÖRÜŞÜYOR 

Al Jazeera, ABD tarafından F-35 projesinden çıkarılan Türkiye'nin de benzer bir adım attığını, Rusya lideri Vladimir Putin'le beşinci nesil savaş uçağı Su-57 jetleri ve Su-35 savaş uçağı almak için görüştüğünü bildiriyor.

Moskova'nın geleneksel müşterisi Cezayir'e de savaş uçağı satmaya hazırlandığını sayfasına taşıyan ünlü yayın kuruluşu, bir başka müttefik İran'la da yeni anlaşmaların yolda olduğunu aktarıyor.

2015-2019 arasında dünya genelindeki silah satışında yüzde 21'lik paya ulaşan Rusya'nın ABD'nin ardından ikinci sırada yer aldığını belirten Al Jazeera, Türkiye'ye ise özel bir bölüm ayırdı.

TÜRKİYE SİLAH SATIŞINDA BÖLGESEL OYUNCUYA DÖNÜŞTÜ

TÜRKİYE SİLAH SATIŞINDA BÖLGESEL OYUNCUYA DÖNÜŞTÜ 

'Türkiye yeni dostlar arıyor' ifadesini kullanan ünlü medya kuruluşu, Ankara'nın tıpkı Rusya gibi silah ihracatında bölgesel bir oyuncuya dönüştüğünü kaydetti.

Atina'dan John Psaropoulos'un yazdığı habere göre, habere göre, Türk üretimi silahlı insansız hava araçları (SİHA) Bayraktar TB2'ler 2020 yılındaki Libya savaşında ve son olarak da Dağlık Karabağ çarpışmasında durumu tersine çevirdi.

Doğu Akdeniz'de Türkiye önünde bocalayan Yunanistan'ın da 2020 yılında silahlanma yarışına girdiğini vurgulayan Al Jazeera, Fransa'nın Atina'ya altısı yeni 18 Rafale jeti sattığını hatırlattı.

RUSYA TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ İÇİN TÜM ENGELLERİ KALDIRACAK

'RUSYA TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ İÇİN TÜM ENGELLERİ KALDIRACAK' 

Yunanistan'ın Rafale jetlerinin yanı sıra elindeki F-16'ları Viper seviyesine çıkararak Türkiye'ye karşı üstünlük aradığını belirten ünlü yayın organı, Yunan Askeri Akademisi'nde görev yapan Kostos Grivas'ın görüşlerine yer verdi.

Silah sistemleri alanında çalışan Kostas Grivas, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de dengelerin değişeceğini, halihazırda yeni başlayan Soğuk Savaş'ta Ankara'nın Rus jeti alması halinde Batı ile köprüleri geri dönülemez şekilde atabileceğini ileri sürdü.

Doğu Akdeniz'deki kaynamanın yavaş yavaş sürdüğünü kaydeden Al Jazeera, Yunan Askeri Akademisi'nden bir başka profesör Aref Alobeid'e, Rusya'nın anahtar NATO müttefiki Türkiye'yi ikna edip edemeyeceğini sordu.

Ortadoğu jeostrateji uzmanı olan Prof. Alobeid, Rusya'nın en ileri düzeydeki jeti Su-57'yi Türkiye ile birlikte geliştirmeyi teklif ettiğini, Ankara ile askeri işbirliği söz konusu olduğunda tüm engelleri kaldıracağını savundu.

MEİSE KADAR UÇTULAR

MEİS'E KADAR UÇTULAR 

Yunanistan'ın Nisan ayı içerisinde yedi ülkeyle birlikte yürüttüğü INIOCHOS tatbikatında savaş uçakları peş peşe havalandı, Yunan medyası kendinden geçip Türkiye'yi hedef tahtasına koydu.

İsrail'in F-18, ABD'nin F-16, Fransa'nın Rafale ve Mirage, Birleşik Arap Emirlikleri'nin F-16 gibi jetlerle katıldığı tatbikatta, savaş uçakları Yunanistan'ın batısındaki Andravida üssünde fil yürüyüşü gerçekleştirdi.

22 Nisan'da sona eren tatbikatta İsrail F-18'leri ilk kez havalanırken, Yunan medyası Avrupa'nın en büyük hava tatbikatında savaş uçaklarının Lemnos'tan Meis ve Rodos'a kadar uçtuğunu yazdı.

Jetlerin Andravida hava üssünden iki bin kalkış yaptığını aktaran yerel medya, ABD, İsrail, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, Kanada ve Güney Kıbrıs savaş uçaklarının Ankara'ya mesaj verdiğini ileri sürdü.

Fil yürüyüşü fotoğraflarını ve savaş uçaklarının kalkış görüntülerini sosyal medya hesaplarında paylaşan savunma muhabirleri ise, 'Hepsini yak', 'Gökyüzünde ateş', 'Gece hepsine izin verildi', 'Yasak kaçta başlar?' gibi mesajlar yazdı.

Medyadaki haberlerde aynı anda havalanan 33 savaş uçağının, Ege Denizi'nin kuzeyindeki Semadirek'ten ana karaya en uzak ada olan Meis'e kadar geniş bir alanda seyrettiği belirtildi.

MİÇOTAKİS VE PYATT HAVA ÜSSÜNDE

MİÇOTAKİS VE PYATT HAVA ÜSSÜNDE 

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, yanında Yunan hayranı ABD Büyükelçisi Geoffrey Pyatt'la birlikte Andravida Hava Üssü'nü ziyaret etti. Pilot ceketi giyen Miçotakis, Fransız Rafale jetlerinin önünde konuşma yaptı. ABD'nin Atina Büyükelçisi Pyatt ise, F-16'ya binip fotoğraf paylaştı.

Büyükelçi Pyatt, Twitter mesajında kokpitten kendisine nefes kesen Yunanistan manzaraları gösteren ABD'nin Avrupa-Afrika komutanlığına teşekkür etti ve tatbikata katılmaktan gurur duyduklarını söyledi.

ABD Büyükelçisi, INIOCHOS tatbikatının Yunanistan'ın benzersiz jeostratejik pozisyonunu gösterdiğini ve Washington'ın Atina'yla askeri işbirliğini artıracağını yazdı.

UÇAK GEMİSİ GİRİTTE

UÇAK GEMİSİ GİRİT'TE 

Girit'teki Suda Üssü'nde halihazırda ABD uçak gemisi USS Eisenhower da demirlemiş durumda. ABD, Doğu Akdeniz'de göstere göstere Yunanistan'ın yanında saf tuttu. Başbakan Miçotakis, Suda Üssü'ne demirleyen USS Eisenhower uçak gemisini Mart ayı içerisinde ziyaret etti.

Başbakan Miçotakis'in yanında Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros ve ABD'nin Yunanistan hayranı Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt vardı.

ABD SAFINI SEÇTİ

ABD SAFINI SEÇTİ 

USS Dwight D. Eisenhower'ın başını çektiği, 22 savaş gemisi ve 5 bin 600 askerden oluşan Taarruz Gücü, ABD tarafından Mart ayı başında Yunanistan'a destek için Doğu Akdeniz'e gönderildi.

Yunanistan ve ABD ordusu Türkiye'ye gözdağı vermek için uçak gemisinin de yer aldığı tatbikatlar yaptı, ardından USS Eisenhower Girit Adası'ndaki Suda Üssü'ne demirledi.

Washington'a geçen yıl F-35 savaş uçakları için resmen başvuran Yunanistan, ayrıca Türkiye korkusuyla bir diğer sıkı fıkı müttefiki Fransa'dan 18 Rafale jeti satın aldı. Türkiye ise ABD tarafından F-35 programından daha önce çıkarılmıştı.

Yunanistan, Türkiye korkusuyla geçen yıl yaz mevsiminden bu yana Doğu Akdeniz'i uluslararası bir oyun sahasına çevirdi. Yunan ordusu, ABD, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Güney Kıbrıs gibi ülkelerle birçok tatbikata girişti. Yunan ordusu, Türkiye'ye karşı F-35 jetleri istediği ABD ile 2021'in başlamasıyla arka arkaya tatbikatlar yaptı. Girit'ten Selanik'e kadar neredeyse tüm Ege Denizi'ni kapsayan tatbikatlara Yunan ve Amerikan özel kuvvetler askerleri katıldı.

Doğu Akdeniz'de 2020 yazında tırmanan gerilimle birlikte Türkiye karşıtı ülkeler Yunanistan'ın yanında saf tutmaya başladı. Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır gibi ülkelere kısa süre sonra Güney Kıbrıs'a uygulanan 30 yıllık silah ambargosunu kaldırarak ABD'de de katıldı. Washington bununla da kalmadı, uçak gemisi USS Dwight D. Eisenhower'ı Girit'e göndererek Yunan donanmasıyla tatbikat yapmasını sağladı.

Ardından Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Yunanistan'a özel bir ziyaret yaptı, rotası kuzeydeki Selanik'ten güneydeki Girit'e uzanıyordu. Suda Üssü'nü Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'le birlikte gezen Pompeo'nun ziyaretinin hemen ardından sıra dışı bir gelişme yaşandı. Atina yönetimine açık şekilde destek veren ABD'nin, bununla da kalmayıp Suda Üssü'ne bir savaş gemisi konuşlandırdığı yine Yunan medyasına yansıdı.

İSRAİL FÜZELERİ EGEDEKİ ADALARA

İSRAİL FÜZELERİ EGE'DEKİ ADALARA 

Yunan medyasında dikkat çeken bir başka haber ise, Atina yönetimiyle Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye karşı ittifak kuran İsrail'den alınacak Spike NLOS füze sistemi oldu.

İki ülke, son bir yılda Güney Kıbrıs'ın da katılımıyla Doğu Akdeniz'de çok sayıda tatbikat yaptı. Ayrıca Ege Denizi'nin ortasına kurulacak drone üssü için İsrail Yunanistan'a SİHA'lar kiralıyor.

İsrail ve Yunanistan, tarihlerindeki en büyük askeri anlaşmayı da Nisan ayı içerisinde imzaladı. Ayrıca İsrail ordusu, yine bu ay Güney Kıbrıs'ta tarihinin en büyük sınır dışı operasyonunu yaptı.

İsrail, bu kez müttefiken beşinci nesil tanksavar füze sistemi olan Spike NLOS'u satıyor. Yerel medya, Yunanistan'ın Rafael firması tarafından üretilen 32 kilometre menzilli Spike NLOS'un denizde kullanılabilen versiyonuyla ilgilendiğini aktarıyor.

MEİS PLANI!Yakında imzalanması beklenen anlaşmayla Atina yönetimi Tel Aviv'den 20 Spike NLOS füzesi alacak. Haberlere göre, Yunanistan'ın silahlanma yarışının yeni adımı olan füzeler özellikle Türkiye karşısındaki adalara konuşlandırılacak.

İki ülkenin 'Türk provokasyonları'na karşı cephe kurduğunu ileri süren Yunan medyası, Antalya Kaş'ın hemen karşısında yer alan Meis gibi küçük adaların İsrail füzelerinin konuşlandırılması için ideal olduğunu savundu. Uluslararası anlaşmalara göre, Yunanistan'ın Ege Denizi'ndeki birçok adayı silahlandırması yasak ve Meis de bunlardan biri.

Karadan, denizden veya taarruz helikopterlerinden ateşlenebilen 70 kilogram ağırlığındaki füzelerin ilk teslimatı, 2021'nin sonunda veya Ocak 2022'de.

EGE DENİZİNİN ORTASINA İSRAİL DRONELARIYLA ÜS

EGE DENİZİ'NİN ORTASINA İSRAİL DRONE'LARIYLA ÜS 

Atina yönetimi, Bayraktar TB2 SİHA'ların Suriye ve Libya'dan sonra Dağlık Karabağ savaşının kaderini değiştirmesiyle İsrail'den bir drone sürüsü almaya karar verdi. Ege Denizi'nin ortasındaki İskiri Adası'na İsrail'den satın alınacak insansız hava araçlarıyla bir drone üssü kuruluyor.

Önümüzdeki hatfalarda İsrail üretimi HERON silahlı insansız hava araçları Yunanistan'a nakledilecek ve İskiri'deki üsse yerleştirilecek. To Vima gazetesi, Heron insansız hava araçlarının üç yıllığına kiralandığını aktardı.

EN BÜYÜK ANLAŞMAYI İMZALADILAR

EN BÜYÜK ANLAŞMAYI İMZALADILAR 

Yunanistan, drone ordusu satın alacağı İsrail'le ayrıca askeri işbirliği için de anlaşmaya vardı. Şimdiye kadar imza atılan en büyük askeri anlaşmaya göre, Kalamata Havalimanı'nda bir pilot eğitim merkezi kuruluyor.

22 yıl geçerli olacak anlaşmanın maliyeti 1,6 milyar euro. İsrail Savunma Bakanlığı, anlaşmayla Elbit Sistemleri'nin Yunanistan'ın orta kesiminde bir eğitim merkezi hayata geçireceğini açıkladı. Elbit'ten yapılan açıklamada ise Yunanistan'a yeni M-346 eğitim uçukları gönderileceği ve tüm Yunan Hava Kuvvetleri'nin 20 yıl boyunca eğitileceği belirtildi.

İsrail ordusu, son olarak geçen hafta sona eren Yunanistan'ın hava tatbikatına F-18 jetlerini göndererek katıldı. Söz konusu tatbikatta, Yunanistan ve İsrail'in yanı sıra altı ülke daha yer aldı.

Yerel medya, Yunanistan'ın İsrail'in ürettiği hava savunma sistemi Iron Dome'a da (Demir Kubbe) ilgi gösterdiğini daha önce yazmıştı. Medya, bir adım daha ileri giderek sistemin Türkiye'nin SİHA'larına karşı başarılı olup olamayacağını haberleştirmişti.

Demir Kubbe'nin şimdiye kadar çoklu füze saldırıları ve SİHA'lara karşı test edildiğini belirten medya, dokuz yıldır kullanılan sistemin yüzde 90 başarıya ulaştığını aktarmıştı. Singapur'un da halihazırda kullandığı hava savunma sistemini isteyen ülkeler arasında ABD'de de var. Demir Kubbe'nin peş peşe 20 füze fırlatabildiğini bildiren yerel medya, füzelerin menzilinin ise 150 kilometrekareyi bulduğunu belirtti.

SAĞLIK
Bu gıdaları tüketirken dikkat! Kalp hastalığı riskini tetikliyor
İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırma, kalp hastalıklarını tetikle...
ASAYİŞ
Bursa'da 3 mobilya firmasında yangın
Bursa'nın İnegöl ilçesinde sanayide faaliyet gösteren 3 mobilya firmasında yangın çıktı.
TEKNOLOJİ
Android kullanıcılarına güvenlik uyarısı
Android kullanıcıları, yeni bir güncelleme, cihazlarını savunmasız bırakabileceğinden, telefonlar...
SİYASET
CHP'li Mehmet Sevigen partisinden ihraç edildi
CHP eski milletvekili ve parti üyesi olan Mehmet Sevigen, alınan kararla partisinden ihraç edildi.
ASAYİŞ
Bursa'da hırsızların öldürdüğü 2 çocuk babası toprağa verildi
Bursa'nın Karacabey ilçesinde, kozalak hırsızları tarafından öldürülen 2 çocuk babası genç adam t...
SİYASET
Başkan Gürkan'dan 3 ilçedeki görev değişikliği açıklaması
AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, AK Parti teşkilatlarının görevlerini makam ve mevki sevda...
Borç yapılandırmada son gün yarın!
Flaş iddia! Bir parti daha Millet İttifakı'na katılıyor
KVKK, Yemeksepeti hakkında inceleme başlattı
Suudi Arabistan'dan umre açıklaması

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da hırsızlar kozalak yüzünden genç ada...

Bursa'nın Karacabey ilçesinde evine ek gelir sağlaya...

Öfkeye bak! Bursa'da darp edip denize attılar

Bursa'da kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce dövül...

Bursa'da husumetlisini öldürmüştü! Çelik yel...

Bursa'nın İnegöl İlçesinde bir şahıs, husumetlisi Ba...

Kuyumculardan yıl sonu altın tahmini!

Düğün sezonunun başlamasıyla altın satışları hızland...

Bursa'daki bu işletmede herkes kendi yiyeceğ...

Bursa'da bulunan tesise gelen vatandaşlar kendi yiye...

Meteoroloji Marmara'yı uyardı! Hızı 110 km'y...

Meteoroloji'nin 29 Kasım verilerine göre 52 il için ...

Bursa'da hava ulaşımına fırtına engeli! Uçak...

Bursa'da 3 gündür devam eden ve hızı saatte 75 kilom...

Bursa'da lodos kasıp kavurdu! Tezgahın altın...

 Bursa'nın İnegöl ilçesinde, lodos nedeniyle de...

Bursa'daki 3 düğünden çok ilginç görüntüler

Bursa'da düğün günü damatlara yapılan eziyetler, ilg...

Bursalı bir kişiye kiraya vermişlerdi! İl il...

İstanbul'da araç kiralama işi yapan firma yetkililer...

KVKK, Yemeksepeti hakkında inceleme başlattı

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), müşterilerini...

Lodos Bursa'yı uçurdu

Bursa genelinde dün geceden bu yana devam eden fırtı...

Bursa'da metro arıza yaptı, yolcular tahliye...

Bursa'da etkili olan lodos hayatı olumsuz etkiledi. ...

Kahreden olay! Kaçan kedisinin peşinden gide...

Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesi Şalgamlı Aile Sağlığı M...

Bursa'da şantaj mağduru: Yatağa yatırıp çıpl...

Bursa'da internetten tanışıp buluştukları İ.Ö.'...