Hava Durumu

Edebiyat sanat ve bilimin kapılarını aralıyor

Başarılı yazar Nodira Güçsav 2023 yılında elde ettiği başarılar ile birlikte beğeni toplayan sergilerini ve hâlâ ilgiyle takip edilen kitaplarını konuştuk.

Haber Giriş Tarihi: 02.01.2024 13:03
Haber Güncellenme Tarihi: 02.01.2024 13:03
Kaynak: (Fatma Aslan Kundakçı)
Edebiyat sanat ve bilimin kapılarını aralıyor

Nodira Güçsav kimdir?

Merhaba öncelikle. Ben Özbekistan doğumluyum ama hiçbir zaman yurt ve ırk ayırt etmedim. Dünya’yı önce kitaplarla tanıdım sonra birçok yurt gezmeye başladım. Bence bu bir arzuydu ve hepimizi kapsıyor. Oysa tüm memleketler güzel, elma çiçeği her yerde aynı kokar. Yine de bazen bazı yerlerde yerleşik adresiniz olmasını istersiniz ya, edebiyat ve sanat benim için öyle bir şey. 14 -15 yaşımda eserlerim yayınlanmaya başladı. İlk kitabım 2009 doğumlu. Bugüne kadar 7 kitabım çıktı. Farklı vizyonlar sunan bir şuur belleği edinmiş yürek diyebilirim kendim için. 2017 doğumlu Çocuk ve Hayat Ağacı romanım mitolojik roman sayılıyor fakat daha titiz okunduğunda kendini farklı bir şekilde açığa çıkarabilir. Metamorfozdan tut, enerji, efsun, parapsikoloji, samanlık konularıyla ilgili. Üç çocuğum var. Marat, Mansur ve Umay. Görsel sanatlar okumadım ama zaten tutkumdur.  2004 yılında Hidrobiyoloji alanında doktora yaptım. Eşim O. A. Güçsav’la İzmir Seferihisar’da Şahmaran sanat bahçesini kurduk.

Kitaplarınızdan bahseder misiniz?

İlk sergimi 20’li yaşlarda yaptım. Sonra yurt dışı sergileri serisi başladı. Bilincin yeni hassaları var. İnsan nedir diyesim geliyor bazen. O evrendir, doğadır aslında ve küçük bir zardır insan bilinci. En hassas olanı sevgidir. Bu sevgi insan kendini tanıdığında farklı bir evreye başlar. İnsan duygudur asıl halinde. Bilgi ondan ayrı hizmette durabilir. İkisi birleşince metamorfoz başladı. Kardeş ruhlar birbirini aradı, sonra bu hikâye anlatılmaya başladı. Kurduğum Şahmaran Özgün Sanatçılar Grubunda yaratıcılığa başlayan insanlarla birleşmeye çalışıyoruz.

2024 yılı için planladığınız çalışmalar nelerdir?

2023’te birçok karma sergi yaptık. 2024 Ocak ayında yeni dönem programına gireceğiz. İlk Selçuk Kent belleği sergi salonunda sonra İstanbul ve Bodrum’da yapacağız. En önemli projem şu: Orta Asya, Türkiye ve Rusya sınırlarındaki şamanik, mit ve ritlerle ilgili sergiler yapmak. Umuyorum ki Selçuk sergisi sanatçılarımıza başarı kapısını açsın.

Kaynak: (Fatma Aslan Kundakçı)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.