Hava Durumu

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş'tan asgari ücret ve EYT açıklaması

Yeni asgari ücret ve EYT'de son durum milyonlarca vatandaşın gündeminde yer alıyor. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş katıldığı NTV canlı yayın programında EYT düzenlemesi ve asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, EYT düzenlemesinde çalışmaların bittiğini açıklarken, asgari ücret için de, "Ümit ediyorum ki yine asgari ücretli konusunda tatmin edici sonuç ortaya çıkacaktır." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 13.12.2022 15:35
Haber Güncellenme Tarihi: 13.12.2022 15:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenidonem.com.tr/
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş'tan asgari ücret ve EYT açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, EYT düzenlemesinde çalışmaların bittiğini, teknik sorunların olduğunu, nihai noktaya gelindiğini söyledi.

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş asgari ücret zammı için ise, "Enflasyona ezdirmeyeceğiz. İki sefer Türkiye'de asgari ücrete çok yüksek zam yapıldı. Bu sefer de vatandaşın alım gücünü azaltmayacak tedbir alınacaktır." dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları;

Teknik sorunlar var. EYT ile ilgili nihai noktaya geliyoruz. Yaş sınırıyla ilgili de Bakanlığımız ile çalışıyoruz. Bu yıllardır konuştuğumuz bir mesele, siyasetin gündeminde olan bir mesele halkın gündeminde olup da AK Parti’nin gündeminde olmayan hiçbir konu yoktu. EYT ile ilgili bakanlıklarımız çalışmaların yaptılar. Takvimi içerisinde mutlaka gerçekleşecektir. Önümüzdeki günlerde gerçekleşecektir, çalışmalar bitti. Teknik meseleler var. 99 öncesi kayıtları birleştirmek isteyen vatandaşlar var. Kayıtların dijitalleştirilmesiyle ilgili süreç devam ediyor. 

En üst rakamı altığınızda 4 milyon 900 bin kişiyi ilgilendiriyor. Vatandaşımız emin olsun ki çok geniş bir kitlesinin gönül huzuru ile kabul edeceği bir sonucun ortaya çıkacağını biliyorum. Bunun bir zamanlaması var Meclis’e gelip yasalaşacaktır. 

Bakanlık son açıklamasını yapacaktır ve yasayı Meclis’e gönderecektir.  

Halkın içerisindeyiz çarşıda pazarda Türkiye’nin her yerinde millet ne konuşuyorsa masamızın üzerindedir. Asla popülist gerekçelerle bu kararı vermiyoruz. 

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Ben rakam hiç konuşmam çünkü söylediğimiz her söz sorumlulukla ağzımızdan çıkması lazım. Başından itibaren söylenen söz var. Vatandaşımızı enflasyonun altında ezdirmeyeceğiz. İki sefer Türkiye'de asgari ücrete çok yüksek zam yapıldı. bu sefer de vatandaşın alım gücünü azaltmayacak tedbir alınacaktır. Ümit ediyorum ki yine asgari ücretli konusunda tatmin edici sonuç ortaya çıkacaktır.

İŞVERENLERE OLUMSUZ BİR ETKİ YAPMAYACAK

Maliye Bakanlığı çalışmalarını sürdürüyor. Olağanüstü ekonomik şartlar altından geçiyoruz. Türkiye 31 milyonu aşan bir istihdam seviyesine geldi. Bu pandemi öncesine gelindi demektir. İşveren, işçi ve devlet uyumlu bir şekilde çalıştığı için bu süreci hep beraber yüklendiler. Elini taşın altına koyan, mücadele veren işverenlerimiz oldu. Bu üçlü diyalogla buraya kadar geldi. Türkiye'nin ekonomik gücünü, ihracat kabiliyetini hep beraber görüyoruz. Bütün bunları barışçıl iş ortamının sağlanmasının sonucudur. Asgari ücretin artması işverenlere olumsuz bir etki yapmayacaktır. 9 çeyrek büyüyen ender ülkelerden birisiyiz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.