Hava Durumu

Bakan Çavuşoğlu'ndan müjde! 'Çifte vatandaşlık vereceğiz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Amerika'da yaşayan ve Amerikan vatandaşlığı elde etmiş Ahıska Türklerine de çifte vatandaşlık vereceğiz. Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı vereceğiz. Vatandaş olmak isteyenlerle ilgili bir çalışmayı Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) ile yapıyoruz." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2019 22:12
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2019 22:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenidonem.com.tr/
Bakan Çavuşoğlu'ndan müjde! 'Çifte vatandaşlık vereceğiz'

Çavuşoğlu, Antalya'da Dünya Ahıska Türkleri Birliği Akdeniz  Temsilciliğince düzenlenen etkinliğe katıldı.

Ahıska Türklerinin nereye giderse gitsin kim olduklarını,  geleneklerini, göreneklerini, örflerini, Türk ve Müslüman olduklarını  unutmadıklarını belirten Çavuşoğlu, Türkiye'de yaşatılmayan bazı gelenek ve  göreneklerin Ahıska Türkleri tarafından nesilden nesile aktarıldığını dile  getirdi.

Ahıska Türklerinin mert, sözüne sadık insanlar olduğunu aktaran  Çavuşoğlu, kendisinin de bugüne kadar her zaman onların yanında olduğunu, onlara  yönelik güzel hizmetler yaptıklarını belirtti.

Ahıska Türkleri'nin Ahıska'ya dönme hakkı konusunda Avrupa Konseyi'nde  ve Gürcistan'da yaptıkları temaslar neticesinde önemli bir kanun çıktığını  anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Zorlukları oldu mu? Evet. Samimiyetsizlikler de oldu. Başka  problemler de oldu ama bu hakkın elde edilmesi önemliydi. Bugün oraya dönmek  isteyen kardeşlerimize yardım etmek bizim görevimiz. Ama bu hak olduğu halde  Ahıska bölgesine dönmeyen kardeşlerimizi de kimse suçlamasın. Kolay değil. Dönmek  ister ama kolay değil. Oraya gidecek, yeni bir hayat, yeni bir iş."

Çavuşoğlu, Ahıska bölgesine giden vatandaşlara ev alındığını, cami,  okul gibi hizmetlerin yapıldığını aktardı.

Fergana olaylarından sonra Amerika'ya giden Ahıskalı Türklere de  yardım ettiklerini anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Amerika'da yaşayan ve Amerikan vatandaşlığı elde etmiş Ahıska  Türklerine de çifte vatandaşlık vereceğiz. Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı  vereceğiz. Vatandaş olmak isteyenlerle ilgili bir çalışmayı Dünya Ahıska Türkleri  Birliği ile yapıyoruz. Türkiye'de yaşayan Ahıska Türklerine vatandaşlık vereceğiz  dedik, bir sözümüz vardı. Bu sözü tuttuk mu? Evet. Sizin için kanunları  değiştirdik. Gerekirse yeni kanun da çıkarırız sizin için. Ne gerekiyorsa onu  yaparız."

Amerika'da yaşayan Ahıskalılar için 9 bölgede cami inşa edildiğini  belirten Çavuşoğlu, bu hizmetin orada yaşayan Ahıskalılar ve FETÖ ile mücadele  için önemli olduğunu vurguladı.

Ahıskalı Türklere uzun süreli ikametgah verildiğini aktaran Çavuşoğlu,  "Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 800 aileyi Ukrayna'da çatışma bölgesinden aldık,  Erzincan ve Ahlat bölgesine yerleştirdik. Şimdi 53 aile var, onların işe  alınmasıyla ilgili yasal düzenleme var, çalışıyoruz. İnşallah işsiz bir Ahıskalı  olmayacaktır." dedi.

Ahıska Türklerinin de nerede yaşarsa yaşasın Türkiye'yi hiçbir zaman  yalnız bırakmadığını dile getiren Çavuşoğlu, darbe girişiminde Ahıska Türklerinin  devletin ve milletin yanında olduğunu, bunları unutmadıklarını kaydetti.

Antalya'nın dünyanın en güzel kentlerinden biri, Türkiye'nin de  gözbebeği olduğunu anlatan Çavuşoğlu, Ahıskalı Türklerden 31 Mart yerel  seçimlerinde destek istedi.

Çavuşoğlu, biraz rahatsız olduğunu ama Ahıskalı Türklerin etkinliği  için Antalya'ya geldiğini sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.