Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çağrı! 'İnce'ye dava açın'

Konya'da halka hitap eden Erdoğan, "Milletvekillerine hırsız diyorlar. Bütün milletvekilleri İnce'ye dava açın" dedi. Erdoğan, İnce'nin Orgeneral İsmail Metin Temel'le ilgili sözlerine ise "Haddini öyle aşıyor ki Metin Temel Paşamızın apoletlerini söküp emekli edeceğini söyleyecek kadar muvazeneyi kaybediyor" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 02.06.2018 19:12
Haber Güncellenme Tarihi: 02.06.2018 19:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenidonem.com.tr/
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çağrı! 'İnce'ye dava açın'

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, "Seçim beyannamesini kim okuyor? Cumhurbaşkanı adayı değil, parti genel  başkanı. Sen olsaydın aday o zaman, bunların durumu rezalet" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçarslan Meydanı'nda partisince düzenlenen  mitingde Konyalılara hitap etti.

Konuşmasına, "Malazgirt'te Sultan Alparslan ile güzel bir başlangıç  yaptık, İznik'te ve ardından Konya'da Selçuklu ile Söğüt'te, Bursa'da, Edirne'de,  İstanbul'da Osmanlı ile Ankara'da Cumhuriyet ile güzel bir başlangıç yaptık.  1950'de çok partili hayata geçerek güzel bir demokrasi başlangıcı yaptık, 16 yıl  önce AK Parti ile demokrasi ve kalkınma yolunda güzel bir başlangıç yaptık. 15  Temmuz'da milletimizle istiklalimize ve istikbalimize sahip çıkma konusunda güzel  bir başlangıç yaptık." sözleriyle başlayan Erdoğan, 24 Haziran'da da yeni yönetim  sistemiyle güzel bir başlangıç yapmaya hazırlandıklarını bildirdi.

Erdoğan, alandakilerden, 24 Haziran'da cumhurbaşkanlığında şahsına,  Meclis'te AK Parti'ye destek sözü isteyerek, 'Vakit birlik vakti, vakit Konya  vakti, vakit Türkiye vakti.' diyor muyuz?" ifadesini kullandı.

Miting sonrasında Konya'nın Çumra ilçesine gideceğini aktaran Erdoğan,  şehrin içme suyu problemini çözecek önemli bir tesisin açılışını yapacağını  belirtti.

Selçuklu'ya başkentlik yapmış Konya'ya su temin etmek için Mavi Tünel  İçme Suyu Tesisleri'ni inşa ettiklerini vurgulayan Erdoğan, "Bu projeyle temin  edilecek yıllık su 100 milyon metreküp suyla Konya şehir merkezi, Çumra ilçesi ve  İçeri Çumra Beldesi'nin 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını  karşılıyoruz." diye konuştu.

Bu tesisin 650 trilyona mal olduğunu açıklayan Erdoğan, "Paran var  mı?' diyor. Sen esere bak, para olmadan bunlar olur mu? Kaynakları  çeşitlendiriyoruz, zaten para da var. İnce, Sayın İnce sen Konya'yı bilir misin?  Bay Kemal bilir mi? Niye bilsin ki ihtiyaçları var mı? İşte 20 yıl önceki  Konya'yı bunlar bilse o zaman dünyanın kaç bucak olduğunu anlarlar."   değerlendirmesini yaptı.

"SEN BU İŞLERDEN ANLAMAZSIN, SENİN ADAYIN DA ANLAMAZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya'ya son 16 yılda 47 katrilyon yatırım  yaptıklarına işaret ederek, şunları söyledi:

"Ah Bay Kemal, senin genel müdür olduğun hastaneler müflis haldeyken,  o hastanelerde benim vatandaşlarım can çekişirken, sen 'E ben ne yapayım,  hükümet' diyordun. İşte bak, biz her şeyimizle buradayız. Şehir hastanelerimizle,  devlet hastanelerimizle, sağlık tesislerimizle biz halkımızın emrindeyiz. Ama sen  bu işlerden anlamazsın. Senin adayın da anlamaz. Seçim beyannamesini kim okuyor?  Cumhurbaşkanı adayı değil, parti genel başkanı. Sen olsaydın aday o zaman,  bunların durumu rezalet."

Konya'ya eğitimde 7 bin 644 yeni derslik kazandırdıklarını, ailelerin  çocuklarını okula gönderebilmeleri için kendilerine eski rakamla 105 milyon lira  eğitim desteği sağladıklarını anlatan Erdoğan, şehirdeki mevcut üniversiteye ek  olarak iki üniversite daha yapıldığını kaydetti.

Erdoğan, yüksek öğrenim öğrencileri için 13 bin 613 kapasiteli yurt  binalarının inşa edildiğini, bu yıl ise 5 bin 300 kişilik, 3 yıl içinde de 11 bin  614 kişilik yurtlar daha açarak, yüksek öğrenimde yurt kapasitesini Konya'da 30  bin 520'ye ulaştıracaklarını vurguladı.

Şehirdeki 42 bin seyirci kapasiteli stadyumu hizmete sunduklarını  hatırlatan Erdoğan, "Şimdi eski stadı, Millet Bahçesi yapıyoruz. 100 dönümlük bir  Millet Bahçesi'ne Konya'da kavuşacağız. Konya'da zaten bu tür yerler çok ama buna  ilave yer yapmış olacağız. Çünkü yeşil, çevre bu ülkede bizimle gelişti." dedi.

"İLK DEFA ÜLKEDE VELEDROM KONYA'DA İNŞA EDİLECEK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya'ya ülkede ilk defa bisiklet yarışları  için bir veledrom inşa ettiklerini vurgulayarak, "Konya, bisiklet kullanımında  Türkiye'nin bir numarası. Şimdi veledrom ile bu işi daha ileriye taşıyoruz.  İhalesi Ağustos'ta yapılacak, kısa sürede de hizmete girecek" ifadesini  kullandı.

Sağlıkta 30'u toplamda 2 bin 380 yataklı hastane olmak üzere, 83  tesisi Konya'ya kazandırdıklarını bildiren Erdoğan, aralarında bin 250 yataklı  Karatay Şehir Hastanesi'nin de bulunduğu 6 sağlık tesisinin yapımının devam  ettiğini aktardı.

Erdoğan, "Bay Kemal anlar mısın şehir hastanesinden, İnce sen anlar  mısın? Bunların  hayatında böyle bir yatırım yok ki neyi anlayacaklar. Şehir  hastanemizi önümüzdeki yıl hizmetinize sunuyoruz." diye konuştu.

Konya'da 22 bin 806 konut projesini hayata geçirdiklerine değinen  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehre 2002'ye kadar 167 kilometre bölünmüş  yol yapıldığını, AK Parti'nin 937 kilometre bölünmüş yol daha yaptığını ve  toplamda bölünmüş yolu bin 104 kilometreye ulaştırdıklarını kaydetti.

Bu yıl Konya-Seydişehir yolunu ve Konya-Beyşehir yolunu  tamamladıklarını bildiren Erdoğan, aralarında 1,5 milyar liradan fazla bir  maliyeti olan Konya-Çevreyolu, Konya-Hadim yolu ve Konya-Akşehir yolunun da  bulunduğu 33 yol projelerini iki yılda tamamlayacaklarını sözlerine ekledi.

Konya'yı yüksek hızlı trenin merkezi haline dönüştürdüklerini belirten  Erdoğan, şehri Ankara, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bilecik ve Eskişehir illeriyle  yüksek hızlı tren hatlarıyla bağladıklarını anlattı.

Erdoğan, "Ne diyor şimdi bay Kemal'in adayı, 'Biz bu işlerle  uğraşmayız.' Niye o zaman aday oldun? Biliyorlar, nasıl olsa yaparsa AK Parti  yapar. Kazanmayacaklarını da biliyorlar. Hele hele Konyalı bunlara prim verir mi,  icazet verir mi?" diye konuştu.

Konya-Karaman hızlı treninin bu yıl sonu açılacağını, Konya için çok  önemli olan bir diğer hızlı tren projesinin  Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri hattı olduğunu aktaran Erdoğan,  kendilerinin proje, muhalefetin ise laf ürettiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 530 kilometre uzunluğa sahip hattın toplam  maliyetinin 11,5 katrilyon olduğunu vurguladı.

Ülkenin turizm merkezleri olan Antalya-Konya ve Kapadokya bölgesini  Kayseri'ye dolayısıyla hızlı tren ağlarına bağlayacak hattın etüd çalışmalarının  devam ettiğini aktaran Erdoğan, yapımı devam eden ve planladıkları projelerle  Konya'yı Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin'e  de hızlı tren hatlarıyla bağlayacaklarını bildirdi.

Afyonkarahisar-Konya demiryolu hattını elektrikli ve sinyalli hale  getirip modernize etmek üzere yatırım programına aldıklarını, Konya Kayacık  lojistik merkezini yakında tamamlayacaklarını, buğday pazarı yüksek hızlı tren  garının inşasının yıl sonu bitirileceğini belirten Erdoğan, 22 istasyondan  oluşacak Necmettin Erbakan Üniversitesi, Yeni gar, Fetih Caddesi, Meram  Belediyesi raylı sistem hattı projesiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini,  Selçuk Üniversitesi Kampüsü, Yeni gar, Meram Belediyesi arasına 5,5 katrilyon  liralık maliyeti olan 21 istasyonlu raylı sistem projesinin yapım ihalesi için  çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Konya havalimanına yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal  binası yaptıklarına işaret eden Erdoğan, havalimanının 2003 yılında 76 bin olan  yolcu sayısının geçen yıl 1 milyon 248 bine ulaştığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçenlerde bay Kemal bir televizyonda konuşuyor. 'Sabiha Gökçen'in  yolcusu yoktu, yolcusu olmayan yere havalimanı yapılır mı' diyor. İyi güzel de  bunu niye anlatıyorsun. Bir defa bu havalimanını Erdoğan veya AK Parti yapmadı ki  bizden önce yapılmıştı. Ama basmıyor, basmıyor, burası basmıyor. Biz ne yaptık? O  hakikaten çalışmayan Sabiha Gökçen Havalimanı'nı çalışır hale getirdik. Şimdi  Sabiha Gökçen yetmiyor, terminal binalarını çoğalttık, yeni bir pist ilave ettik.  Yetmiyor Bay Kemal, İnce, yetmiyor. Biz Sayın İnce'ye rahat gidip gelsin diye  körfeze de köprü yaptık. İstanbul-Bursa hattına Yalova'ya rahat gitsin gelsin.  Bir de teşekkür et, 'Bak böyle böyle bir köprü yaptılar bize rahatladık.' Şu anda  İstabul'dan Yalova'ya o hattan 45 dakikada gidiyorsun. Bursa 1 saat, 1 saat 15  dakika. Biz hizmet ehliyiz. Biz bu millete efendilik yapmaya gelmedik."

Erdoğan, bu akşam iftarda Aksaraylı çiftçilerin davetlisi olduğunu,  mitingi de orada yapacaklarını belirtti.

"GURUR ABİDESİ BİR PROJEDİR"

Konya ovasının entegre bölgesel planlama çerçevesinde ele alınmasını  sağlayacak Konya Ovası Projesi'nin ülkenin yüz akı, gurur abidesi projelerinden  olduğunu anlatan Erdoğan, bu kapsamda Osmanlı'dan bugüne uzanan asırlık rüya Mavi  Tünel'i tamamlamanın da kendilerine nasip olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akdeniz'e boşa akan suların çevrilerek Konya  ovasına aktarılmasını sağlayacak bu projenin en önemli bölümünün 17 bin 34 metre  uzunluğunda ve 4,2 metre çapında dev bir tünel olduğunu belirterek, yukarı Göksu  sularının, Bağbaşı, Bozkır, Afşar barajları ve Mavi Tünel vasıtasıyla Konya  kapalı havzasına aktarıldığını ifade etti.

Bu tesislerden Mavi Tünel ile Bağbaşı barajının inşaatlarını  tamamladıklarını, Bozkır ve Afşar barajlarının inşaatlarının  sürdüğünü bildiren  Erdoğan, Konya'ya 16 yılda 19 baraj ve 28 gölet inşa ettiklerini, 11 baraj ve 6  gölet daha yapacaklarını anlattı.

Erdoğan, inşa ettikleri sulama projeleriyle 374 bin dekar zirai  araziyi sulamaya açtıklarını, bunların dışında 25 sulama tesisinin inşaat  çalışmalarının sürdüğünü, bu tesislerle de 625 bin dekar arazinin sulamaya  açılacağını vurguladı.

Son 16 yılda Konya'ya yaklaşık 2 katrilyon lirası hayvancılık olmak  üzere, 7 katrilyon lira tarımsal destek verdiklerini aktaran Erdoğan, "Bay Kemal  ne diyor? 'Çiftçilere para vermiyorsunuz, çiftçi ağlıyor' diyor. Ne yaptığımızın  farkında değil. Bir sorar insan. Gıda Tarım'a sor, de ki 'ne yaptınız bu  çiftçilere'. Verilen paralardan haberi yok. Çünkü bunların işi yalan üzerine  kurulu. Yalan söyle, bunun yükü var mı? Yok. Ama istediğin kadar yalan söyle  benim feraset ehli milletim sizin bu yalanlarınızı yutmuyor." diye konuştu.

Hayvancılıkta Konyalı çiftçilere yüzde 50 ile 80 arasında hibe  programları bulunduğunu belirten Erdoğan, Konya'nın bereketli ovalarını sit alanı  olarak korumaya aldıklarını, Konya'yı geliştirmek için verdikleri 2 katrilyon  tutarındaki teşviklerden 184 bin işçi ve işverenin yararlandığını ifade etti.

Partiye gönül verenlerden gece gündüz çalışmasını isteyen Erdoğan, 

"Ben de çalışıyorum, durmuyorum. Gece Taksim meydanındaydım. Taksim Camiini  gezdim, yıktığımız Atatürk Kültür Merkezi vardı şimdi orada dev bir opera  yapıyoruz, orayı gezdim. Hamdolsun vatandaşlarımız sahura kadar dimdik ayakta. 2  gün önce de Ankara'da bin 44 kişilik yurtta öğrencilerle sahur yaptık. Güzel bir  sahur oldu. Fakat benim de doğrusu aklımda değildi bir twet attı. 'Bizimle çay  içmeye var mısın' dedi. Ben de 'Hazırsanız varım' dedim ve gittik. Dersimizi  çalışmıştık, onlarla çay içtik." diye konuştu.

Erdoğan, partili gençlerin liseden üniversiteye, çalışanlara kadar tüm  gençlere AK Parti"yi anlatmalarını istedi.

 "ESKİYE DÖNECEĞİZ DİYORLAR"

Her gittikleri yerde yaptıklarını ve yapacaklarını anlattıklarını  aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

"Peki diğerleri ne anlatıyor? Söyleyeyim, 'Yıkacağız, yaptırmayacağız,  kapatacağız, iptal edeceğiz, eskiye döneceğiz' diyorlar. Hatta hızlarını alamayıp  milli iradenin tecelligahı olan Meclisi, burada görev yapan milletvekillerimizi  hırsız olarak itham edecek kadar ileri gidiyorlar. Milletvekiline hırsız diyecek  kadar ileri gidiyorlar. Bunlar dağıttı. Bunlar kayış attı. Milletvekillerine  nasıl böyle bir ifade kullanırsın. Sen de hırsızsın o zaman. Nasıl bunu  kullanıyorsun. Senin partinin milletvekilleri de hırsız. Neymiş boyacı öyle  demiş, şu hale bak. Aklı nereden alıyor. Buna göre de milletvekillerine bunu  söylüyor. Ben de tüm milletvekillerine diyorum ki bu İnce'ye hepiniz dava açın.  Benim vekillerime hırsız ithamında bulunan İnce'ye dava açın."

Kendisinin bir dava açtığına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu  görüşlerini paylaştı:

"Niye açtım? Pensilvanya'dan icazet alarak partiyi kurmuşuz. Senin  eğer akıl hocan oysa yanmışsın zaten. Ama bu bay Kemal ne kadar yalancıysa bu da  o kadar yalancı. ispat edeceksin, eğer bunu ispat etmezsen namertsin dedim. Bir  şey söyleyebildi mi? Bir tane yazarın kitabından bir mısra aldı ve o mısrada  kalktı o yazar bir cevap verdi. 'Benim o yazım somut değildir, soyuttur,  dolayısıyla bunun arkasında duramam' dedi. Buyur, hadi bakalım şimdi ben dava  açtım. Bu davayı da Allah'ın izniyle kazanacağım. Ama sıkışınca ne demeye  başladı? 'Bunu cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra konuşalım.' dedi. Ne demek?  Yüreğin varsa, sıkıyorsa çık delilini göster. Ama Bay Kemal de öyleydi. Onun için  Bay Kemal'den çok dava kazandım, epey para aldık."

CHP adayı Muharrem İnce'nin dün Bilecik'te milletin gözüne baka baka  içinde kendisinin de olduğu yüce Meclis'e hırsız ithamında bulunduğunu aktaran  Erdoğan, "Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun iftira, yalan, hakaret, riyakarlık,  utanmazlık hastalığı anlaşılan o ki CHP'nin cumhurbaşkanı adayına da bulaşmış,  biz güçlü Meclis diyerek, Gazi Meclis'in ve milletvekillerimizin itibarını  yükseltmeye çalışıyoruz onlar hırsız diye hakaret ediyor. Bu ne demektir yani  senin genel başkanın da hırsız. Öyle mi, Meclis'in hepsi hırsız olduğuna göre,  senin genel başkanın da hırsız." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, "Muharrem İnce, millet sana Metin Temel Paşa'nın apoletlerini sökecek  fırsatı hiçbir zaman vermez ama seni o sandığa öyle bir gömer ki çok hevesli  olduğun CHP Genel Başkanlığı yarışına katılacak yüzün dahi kalmaz." dedi.

Erdoğan, partisince Kılıçarslan Meydanı'nda düzenlenen mitingde  Konyalılara hitap etti. CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin, "bugün  yeni bir herze daha yumurtladığını" söyleyen Erdoğan, İnce'nin, Zeytin Dalı  Harekatı'nın kahraman komutanı İsmail Metin Temel Paşa'ya saldırdığını aktardı.

"Sebebi ne biliyor musunuz?" diye soran Erdoğan, sözlerine şöyle  sürdürdü:

"Malatya'ya gittiğimde, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası orada bir  iftar verdi. Malatya'da şahsımın bulunduğu bu iftar sofrasına İkinci Ordu  Komutanımızın katılmasından beyefendi rahatsız olmuş. Nasıl olur da oraya  katılırmış. Haddini öyle aşıyor ki Metin Temel Paşamızın apoletlerini söküp  emekli edeceğini söyleyecek kadar muvazeneyi kaybediyor. Her şeyden önce  Malatya'daki iftar, parti iftarı değil, esnaf ve sanatkarlarımızın düzenlediği  bir iftar. Tüm şehir protokolü gibi elbette ki İkinci Ordu Komutanımız da  oradaydı. Üstelik bizim Metin Temel Paşamızla terörle mücadeleden, Zeytin Dalı  Harekatı'ndan gelen çok yakın da bir hukukumuz var. Muharrem İnce, millet sana  Metin Temel Paşa'nın apoletlerini sökecek fırsatı hiçbir zaman vermez ama seni o  sandığa öyle bir gömer ki çok hevesli olduğun CHP Genel Başkanlığı yarışına  katılacak yüzün dahi kalmaz."

Asıl derdin Afrin olduğuna belirten Erdoğan, İnce'nin Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Zeytin Dalı Harekatı başladığında, "Aman ha, Afrin'e  girmeyin." diye yeri göğü inlettiğini söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

  "Kahraman askerlerimiz, Metin Paşayla birlikte, Özgür Suriye  Ordusu'ndaki kardeşlerimiz, teröristlerden 4 bin 500'ünü imha ederek Afrin'e  girdi mi? Bu kahraman askerlerimizin başında da Metin Temel Paşamız var mıydı?  İşte bütün mesele bu. Kendi akıllarınca onun intikamını alıyorlar. Ülkenin ve  milletin hayrına ağızlarından tek bir söz söylemeyenler, baktılar ki bize diş  geçiremiyorlar, şimdi terörle mücadele kahramanlarımıza saldırıyorlar. Niye böyle  yapıyorlar biliyor musunuz? Çünkü 'İşte şunu da biz yaptık...' Milletimize  gösterecekleri bir eserleri yok. Eserleri olmadığı gibi böyle bir vizyonları,  hevesleri, niyetleri de yok."

Alandakilere, "24 Haziran'da sandıkları patlatırcasına AK Parti'yi  çıkarmaya var mıyız? Erdoğan kardeşinizi çıkarmaya var mıyız?" diye soran  Erdoğan, aldığı evet yanıtının ardından "Ondan sonra da 'ince ince' biz bunlara  yolu gösteririz." ifadesini kullandı.

Dünyanın elektrikli ve sürücüsüz otomobile doğru gittiğini, buna göre  Türkiye'nin otomobili projesini hayata geçirdiklerini dile getiren Erdoğan,  birkaç ay önce Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın kendisini ziyarete geldiğini,  çeşitli projeleri bu görüşmede ele aldıklarını, ne tür adımlar atılacağının  konuşulduğunu anlattı.

Kendisinin "milli ve yerli proje" dediğinde Kılıçdaroğlu ve İnce'nin  buna karşı çıktığını hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Otomobil üretmek 20 yıl öncesinin işiymiş. Artık buna gerek yokmuş.  Beni de 20 yıl geri atıyor. Sadece otomobili değil, tüm sanayi üretimimiz için de  aynı şeyi söylüyor. Hızlı tren projelerini iptal edeceklermiş, yol projelerini  iptal edeceklermiş, hatta tüm yatırımları durduracaklarmış, hatta daha ileri  gidip bu işler 18'inci, 19'uncu yüzyılın işi diyerek, beyaz eşya fabrikalarının  kapısına kilit vuracaklarını ima ediyorlar. Hiç projeleri yok mu? Haklarını  yemeyelim, var. Uzayda, içinde altın olan gezegenler bulup, oradan altın  getireceklermiş. Allah akıl fikir versin. Biz bunları iyi tanırız."

"BİZ BU CHP'Yİ İYİ BİLİRİZ, İYİ TANIRIZ"

Uçak üreten Nuri Demirağ'ın fabrikasının CHP zihniyetinin ağababaları  tarafından yıkılarak gaz ocağı fabrikasına dönüştürüldüğünü belirten Erdoğan,  "CHP budur. Biz bu CHP'yi iyi biliriz, iyi tanırız. Bunlar çalışmazlar, emek  vermezler, ter dökmezler; sürekli hazine bulma peşinde veya piyangoyu, lotoyu, at  yarışını tutturma peşinde koşarlar. Emeksiz kazanç uğrunda gösterilen bu çaba,  genellikle eldeki, avuçtakini de tüketerek hüsranla sonuçlanır." diye konuştu.

CHP başta olmak üzere muhalefet partilerinin durumunun da aynen böyle  olduğunu anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bir tanesi geçenlerde ne dedi? 'Sivas'a hızlı trene ne gerek var?'  Neymiş? Oradan göç başlarmış. Hale bak... Sivas'a, benim Sivaslı kardeşlerime  yüksek hızlı treni layık görmeyenlerden bu ülkeye fayda olur mu? Yıllar yılı  benim vatandaşım bunları bekledi. Uçak bekledi, hızlı tren bekledi; şunların  yaptığına bak. Ama Sivas'a da uçağı biz getirdik, havalimanını biz yaptık. Şimdi  oraya yüksek hızlı tren de gelecek. Biz onları kendi dünyalarına bırakıyoruz."

"TÜRKİYE UZAY AJANSINI KURACAĞIZ"

Erdoğan, uzayın da ihmal edilmeyeceğinin altını çizerek, Türkiye Uzay  Ajansının kurulacağını bildirdi.

"Altın bulur muyuz bilmiyorum ama uydularımızla araştırma  istasyonlarımızla uzaydaki yarışta yerimizi alacağız." diyen Erdoğan, ayrıca bu  dönemde otomobil üreteceklerini, sanayiyi geliştireceklerini belirtti.

Türkiye'nin artık silahlı ve silahsız insansız hava araçlarının  bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, "Tasarımdan yazılıma, dünyanın yakın gelecekteki  eğilimleri ne ise bu alanlarda en öne geçmenin yollarını arayacağız. Bu işleri  yaparken dünyada o alanda en iyi kimse onlarla görüşüyor, istişare ediyor, iş  birliği imkanlarını arıyoruz." şeklinde konuştu.

CHP'dekilerin kafasının, birkaç yüzyıl geride kalmış olabileceğini ama  kendilerinin yüzünün geleceğe dönük olduğunu belirten Erdoğan, şu değerlendirmeyi  yaptı:

"Biz ihracatımızı 500 milyar dolara çıkartacağız. Milli gelirimizi 2  trilyon dolara çıkartacağız. 29 Ekim'de üçüncü hava limanını açacağız. Yılda 90  milyon yolcu kapasitesi olan dünyanın ilk üçünde olan bir havalimanı yapıyoruz.  Kalkınma projelerimizi Kanal İstanbul gibi projelerle taçlandıracağız. Ne diyor,  'Kanal İstanbul'u yaptırmam. Niye yaptırayım? Bir taraftan milli bütçede para yok  diyorsunuz bir taraftan Kanal İstanbul.' Milli bütçeden olmayacak, bunların  kaynaklarını çeşitlendirerek bunu biz taliplilerine yaptıracağız, Bay İnce, Bay  Kemal. Bugüne kadar bu yatırımların büyük bir çoğunluğunu böyle yaptık."

Millet bahçeleriyle Konya ve İstanbul'un bir başka güzel olacağını  aktaran Erdoğan, kendilerinin yaptıklarına bunların hayallerinin bile  yetişemeyeceğini söyledi. Erdoğan, "Mesajı yanlış anlamışlar. Direkt galaksilere  ışınlanmak yerine, hayallerini kurmaya ülkemizden başlasalar daha iyi olacak.  Şimdilik hala 'Elif'i görünce mertek sanmaktan kurtulamıyorlar ama inşallah o  günler de gelecek." dedi.

Erdoğan, konuşmasının sonunda Konyalılardan 24 Haziran seçimleri için  destek istedi. "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" vurgusu da yapan  Erdoğan, "Bunu başarmak için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş  olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. İnşallah 15 Temmuz'da tankları, topları,  helikopteri derdest eden benim milletim 24 Haziran'da da yeniden büyük  Türkiye'nin inşası için adımları atacaktır." ifadesini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.