Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Türkiye ve Almanya'dan kritik görüşme! Seyahat kısıtlaması kalkıyor mu?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Almanya'daki basın toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulunuyor.
Haber Giriş Tarihi: 02.07.2020 12:48
https://www.yenidonem.com.tr/

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ortak basın toplantısı düzenliyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısına yönelik, "Türkiye'de ailelerini ziyaret etmek isteyenler için bu seyahat uyarısı geçerli değildir" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da "Almanya'nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor. Alman dostlarımız da Türkiye'ye tatile gelmek istiyor" yanıtını verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun mesajları şöyle;

Almanya'nın AB dönem başkanlığını tebrik ediyorum. Bugün Berlin'de dostum Maas'ın ziyareti için burada bulunuyor ve kendisine teşekkür ediyorum.

Avrupa Birliği kurumları ile iyi bir diyaloğumuz var. Birlikte çalışırsak iyi mesafeler katedebiliriz. Bugün de beklentilerimizi burada samimi şekilde dile getirdik. Avrupa'da vize serbestisi, göçmen konusu konularını ele aldık.Yunanistan dahil tüm ülkelerle karşılıklı saygı ve çıkar çerçevesinde diyalog kurmaya çalışıyoruz.

LİBYA VE SURİYE AÇIKLAMASI

Daha pozitif bir ortamda bu konularda ilerleme kat etmek istiyoruz. Bu ilişkileri zehirleyen konular var mı? Var. Doğu Akdeniz, Ege, Kıbrıs konusu...

Biz kimsenin hakkını hukukunu inkar etmiyoruz. Kimse de Türkiye'yi dışlamaya çalışmasın, her zaman bu yaklaşımı savunuyoruz.

Suriye'de kalıcı bir barış önemli. AB'nin insani yardımlar başta olmak üzere oynayabileceği roller var.

BM çatısı altında, AB'nin de destekleriyle Suriye'de kalıcı barışı getirmeye çalışıyoruz.

Libya'da ateşkes süreci devam ediyor. Hafter'in olumsuz tutumunu Merkel ve Mass gördü.

"SARRAC YÖNETİMİNİN İKNA EDİLMESİ KONUSUNDA ÇOK ÖNEMLİ ROLLER ÜSTLENDİK"

Libya'da da tek çözüm siyasi çözümdür. Bugüne kadar tüm çabalarımıza rağmen ateşkese yanaşmayan bir Hafter'i gördük. Net bir şekilde Berlin'de gördük. Türkiye olarak ateşkesin tesis edilmesi konusunda Sarrac yönetiminin ikna edilmesi konusunda çok önemli roller üstlendik.

TURİZM AÇIKLAMASI VE ALMANYA'YA ÇAĞRI

Turizm önemli bir başlık, enine boyuna ele aldık. Almanya seyahat uyarısını gözden geçirmeli.

'GÜVENLİ TURİZM' AÇIKLAMASI

Heiko Maas, Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısına yönelik, "Türkiye'de ailelerini ziyaret etmek isteyenler için bu seyahat uyarısı geçerli değildir" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar