Hava Durumu

Onlarca çocuğun sonu olan uygulamalar için Milli Eğitim düğmeye bastı!

Birçok kişinin ölümüne neden olan 'Mavi Balina' ve 'Momo' gibi oyunlarla ilgili açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bu tür oyun diye tabir edilen yazılımlar aslında bir oyun değildir. Bunlar çeşitli kişilerin, kuruluşların gençler ve çocuklar üzerinde uyguladığı bir siber saldırıdır" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 10.04.2019 16:58
Haber Güncellenme Tarihi: 10.04.2019 16:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenidonem.com.tr/
Onlarca çocuğun sonu olan uygulamalar için Milli Eğitim düğmeye bastı!

Bakan Selçuk, Samsun'daki temasları kapsamında Atakum Mesleki ve  Teknik Anadolu Lisesi'ni ziyaret etti.

Ziyaretinde, "Ata" marka ile deterjan üretimi yapılan okulda  öğrencilerle bir araya gelen Selçuk, üretim aşamalarını inceledi.

Okul çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Selçuk, Mavi  Balina ve Momo gibi sanal tehditlerle ilgili soru üzerine, son günlerde toplumun  dikkatini çekecek şekilde üzücü olaylarla karşılaşıldığını anımsattı.

"ZAMANI GELİNCE KAMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIZ"

Mavi Balina ve Momo'nun oyun değil, çocuklar ve gençlere yönelik bir  siber saldırı olduğunu ifade eden Selçuk, şöyle konuştu:

"Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı olarak diğer bakanlıklarımızla  birlikte başlattığımız bazı çalışmalar var. Zamanı gelince kamuoyu ile  paylaşacağız. Şu sıra bazı açıklamaları yapmakta da fayda var. Mavi Balina ya da  Momo gibi çeşitli oyun tabir edilen yazılımlar aslında bir oyun değildir. Bunlar  çeşitli kişilerin, kuruluşların gençler ve çocuklar üzerinde uyguladığı bir siber  saldırıdır. Çocukların dijital konulardaki ihtiyaçlarını ya da oyun ihtiyaçlarını  istismar eden, çocuklara bir şekilde zarar vererek toplumların zarar görmesine,  dejenere olmasına yol açmaya çalışan maksatlı kişiler."

Bakan Ziya Selçuk, konuyla ilgili birçok tedbirin alınabileceğini ancak en büyük görevin ailelere düştüğünün altını çizerek, "Bunun elbette  polisiye tedbirleri, hukuki tedbirleri, mevzuat tedbirleri vardır. Fakat bu  mesele sadece bu çözümlerle veya bu bakış açısıyla ele alınmamalı." diye konuştu.

"DİJİTAL OYUNLARI PROBLEM OLARAK GÖRÜRSEK ÇAĞIN EĞİLİMLERİNİ GÖZDEN KAÇIRIRIZ"

Konunun eğitimsel, sosyal, psikolojik yönleriyle de dikkate alınması  gerektiğini vurgulayan Selçuk, şöyle devam etti:

"Biz dijital oyunları bir problem olarak görürsek çağın eğilimlerini  de gözden kaçırmış oluruz. Bunlar ihtiyaçtır. Tıpkı bir bıçak gibi iyiye  kullanırsanız iyiye hizmet eder, kötüye kullanırsanız kötüye hizmet eder.  Çocuklarımızın ruh sağlığına zarar vermeyecek, çocuklarımızın gelişimlerini  sekteye uğratmayacak oyunlarla ilgili de çalışmaları ve çabaları destekliyoruz.  Bu çabalardan bir tanesi de çocuklarda atletizm ruhunu geliştirecek sağlıklı bir  yarışmayı besleyecek e-spor ve benzeri bir takım çalışmalardır. Önümüzdeki  günlerde dikkatle ele almak şartıyla bu tür oyunları da çocuklarımıza nasıl  ulaştıracağımız, ne şekilde paylaşımda bulunacağımızı da kamuoyu ile  paylaşacağız."

"BU, TOPLUM OLARAK OMUZLAMAMIZ GEREKEN BİR KONU"

Ailelere seslenen Selçuk, şunları kaydetti:

"Anne babalar, çocuklarının ihtiyaçlarını hassasiyetle dikkate almalı.  Yalnız kaldıklarında, problemleri çözemediklerinde, sessiz bir şekilde feryat  ettiklerinde neler yapılabileceği konusunda rehber öğretmenlerimizle,  psikologlarımızla uzmanlarımızla birebir iletişimde olsunlar. Aksi takdirde bir  çocuk eğer açık kapı bulamazsa, rahatlayacağı bir yol bulamazsa bu tür işlere  yönelmektedir. Bu yönelimin ortadan kaldırılabilmesi de başta sevgili  öğretmenlerimiz olmak üzere ailelerin, anne babaların ve bütün uzmanların ortak  çabasıyla olur. Bu bir uzmana ya da mevzuata yöneltilebilecek bir konu değildir.  Bu, toplum olarak hep birlikte omuzlamamız gereken bir konu. Bundan dolayı  önümüzdeki süreçte bahsettiğim bütün açılardan bakarak bu problemleri azaltmak ve  ortadan yok etmek için elimizden geleni yaptığımızın bilinmesini isterim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.