Hava Durumu

Aşırı şüphe duygusu hayatı nasıl etkiler?

Sürekli endişeli misiniz? Yakınlarınıza ve çevrenize güvenmekte zorlanıyor musunuz? Her şeye şüpheyle mi yaklaşıyorsunuz? Uzman Klinik Psikolog Kaan Üçyıldız, aşırı şüphe duygusuna ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2024 16:44
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2024 16:44
Kaynak: (Serap Genç)
Aşırı şüphe duygusu hayatı nasıl etkiler?

Şüphe, hayatın doğal bir parçasıdır. Çoğu zaman yakın ilişkilerde, iş hayatında ve alınacak olan kararlarda şüphe duygusu, kişiyi hatalardan korumaya yardımcı olabilmektedir. Ancak aşırı şüphe, kişinin partnerine, arkadaşlarına kısacası tüm çevresine sürekli bir güvensizlik duygusu hissetmesi ile karakterize edilir. Kişi her şeyden ve herkesten şüphe duyarak, sürekli endişeli bir ruh halindedir. 


Aşırı şüphe duyan kişilerin sıklıkla yaptığı 4 davranış

Eşlerine/partnerlerine sadakatsizlik konusunda şüphe duyarlar.

Çevresindeki insanların onu kandırmaya veya ona zarar vermeye çalıştığını düşünürler. 

Başarısız olacaklarına dair yoğun bir endişe duyarlar. 

Her şeyde bir bit yeniği arar ve en ufak olumsuzluğa karşı abartılı tepkiler verirler. 

Aşırı şüphe duygusunun birçok farklı nedeni olabilmektedir. Geçmişte yaşanan travmatik deneyimler, düşük özgüven, kaygı ve panik bozukluğu başta olmak üzere bazı kişilik bozuklukları sıralanabilir.  Aşırı şüphe duygusu günlük yaşamı olumsuz etkileyerek kişinin sürekli bir olumsuzluk döngüsü içerisinde olmasına sebebiyet verir. 

Uzman Klinik Psikolog Kaan Üçyıldız,'' Aşırı şüphe duygusu yaşantınızda sürekli olumsuz düşünmenize ve sizi yoran bir duruma dönüştüğünü düşünüyorsanız bir psikolog ile görüşme sağlamanız gerekmektedir. Çünkü yaşadığınız bu durum yaşamınızı olumsuz etkilemeye devam ederek ruh sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. ''dedi.
 

Kaynak: (Serap Genç)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.