Bir madalyadan çok daha fazlası

Ali ŞAHİN 27 Temmuz 2021 Salı, 06:00

Tokyo heyecanı herkesin malumu artık.

Spor denilince herkes olimpiyat diyor da başka bir şey demiyor.

Türkiye olarak tarihin en kalabalık kafilelerinden biriyle gittiğimiz Tokyo'da okçuluk takımımız ve Rukiye ile kıyısından döndüğümüz madalyayı Hatice Kübra İlgün ve Hakan Reçber getirdi.

Dün ise madalya umudumuz Nur Tatar ne yazık ki hedefinin çok uzağında kaldı. Altın puan ile yenilen sporcumuz rakibi final göremeyince repesaj hakkını da kaybetti.

***

Tekvando denilince Türkiye'nin en az bir madalya geleneği bu sene de sürdü. Ama Hatice Kübra'nın aldığı madalyanın ayrı bir önemi vardı.

57 kiloda Türkiye'nin büyük başarılara imza atmış isimleri var. Ama kota gereği içlerinden sadece birisini gönderebiliyorduk.

O isim de Hatice Kübra oldu. Özellikle İrem Yaman ile rekabeti oldukça konuşulmuştu.

Çok zor şartlarda başladığı kariyerinde olimpiyat vizesi alan Hatice Kübra'nın olimpiyatlarda baş etmesi gereken baskılardan birisi de buydu.

Çünkü madalya alamazsa çok fazla eleştirilecek ve diğer isimlerle karşılaştırılacaktı.

Repesajdan dahi olsa aldığı bronz madalya çok anlamlaydı. Ayrıca Bursa'ya gelen ilk olimpiyat madalyası olarak da tarihe geçti.

***

Hatice Kübra'nın kazandığı madalya örnek olması açısından da çok değerliydi. Birkaç sene önce gazetemize geldiğinde adını duyan kişi sayısı çok azken bugün bütün haber sitelerinde en çok konuşulan isimlerden biri haline geldi.

Ve bunu yaparken sadece sporu kullandı.

Başarıları onu istediği yere taşırken tartışmalardan, polemiklerden uzak kaldı.

Birçok çocuğa iyi bir örnek oldu.

***

Aslında bir çok branşta oldukça genç bir sporcu kafilesi ile Tokyo'da yer almamızın en büyük avantajı gelecek olimpiyatlara çok daha deneyimli bir kafilelerle çıkacağımızın teminatı.

Güreşte her zaman varız ama artık diğer spor dalları içinde de yer almaya başlayacağımız aşikar.

Bireysel sporlar kadar tek takım temsilcimiz olan Kadın voleybolcularımız da oldukça iyi başladı.

Voleybol Milli Takımı'nın Çin önündeki sansasyonel zaferi ise umarım takımda rehavete neden olmaz. Nitekim bugünkü İtalya maçı da kolay olmayacak.

Grupta toplam 5 maç oynayacak Milliler ilk 4'e girmeyi garantiledikten sonra asıl mücadele başlayacak. Çeyrek final ve sonrası için yaşanacak seri çok daha değerli. O yüzden ilk 4'e girip sonraki 3 maçı kazanmak üzerine plan yapmak ve eşleşme avantajı kovalamak asıl hedef olacak.

Ayrıca Bugün Busenaz Sürmeneli madalya umudumuz olacak.

****

TOFAŞ'tan önemli transfer

Yenis sezon için kadrosunun büyük bölümünü elinde tutan TOFAŞ eksik noktalara da nokta atışı transferlere dikkat çekiyordu.

Mavi Yeşilliler, kontratındaki çıkış opsiyonunu kullanan Tarih Phillip'in yerine geçen sezon Rus ekibi Nizhny Novgorod'da forma giyen Amerikalı guard Kasey Shepherd'ı kadrosuna kattı.

Shepherd, geçen sezon VTB Ligi'nde 14.8 sayı, Basketbol Şampiyonlar Ligi'nde (BCL) ise 18.2 sayı ortalamaları tutturdu.

27 yaşındaki oyuncu BCL'de takımını Final 8'e taşımayı başardığı sezonda önce play-off'ların en değerli oyuncusu (MVP) seçildi, ardından da 'sezonun en iyi beş oyuncusu' içerisinde yer almıştı.

***

Yapılan bu hamle ile büyük bir değişiklik olmazsa transfere nokta koyulacak.

Taraftar açısından bakınca bu yıl Bursa'nın iki takımı da heyecan verici kadrolar kurdu.

Hem ligde hem de Avrupa'da şehrin iki takımıyla güzel bir sezon geçireceği garanti gibi.