Eskişehir örnek olsun!

Ali ŞAHİN 30 Haziran 2020 Salı, 06:09

Sezon başında herkesin en büyük temennisi, Bursaspor'un ligi en kötü ihtimalle play-off bandında noktalaması ve bir şekilde kendisini Süper Lig'e atması yönündeydi.

Özellikle sezonun başlamasına sayılı günler kala açılamayan transfer tahtası beklentileri oldukça düşürmüştü!

Ama öyle ya da böyle, 30. hafta sonunda Yeşil Beyazlılar 3 puanı silinmesine rağmen 49 puanla 4. sırada yer almayı başardı.

Bu 30 haftada yapılan hatalar olduğu kadar başarılar da vardı. Zaten o emeklerin karşılığında takım bugün bu duruma geldi.

***

Bursaspor bugün Giresunspor ile oldukça kritik bir maça çıkacak. Maç Bursaspor kadar Giresunspor için de oldukça önemli. Beraberlik iki takımın da işine gelmeyecek!

7. Karagümrük ile 3. Adana Demirspor arasında sadece 4 puan fark var.

Ayrıca bu hafta, zirvenin şeklini değiştirebilecek bir maç daha oynanacak.

2. sıradaki BB Erzurumspor, 3. basamaktaki Adana Demirspor'u konuk edecek. İşte bu maçın oynandığı haftada Bursaspor'un kazanması da oldukça önemli.

Son 3 haftaya, 2 maçtır kazanan bir havayla girecek olmanın yanı sıra, en büyük 2 rakipten en az birisi puan kaybedecek. O maçtan çıkacak bir beraberlik ise tadından yenmeyecek!..

***

İrfan Buz, takım içerisindeki kötü havayı dağıttı. Ama bir gerçeği de göz ardı etmemek gerek! Keçiören karşısında yokları oynayan, Adanaspor maçında zorlanan takım için Giresunspor deplasmanı hiç kolay olmayacak!..

Özellikle Rusescu faktörü var ki bence bu ligin en iyi 2-3 isminden birisi. Zaten takımının attığı 37 golün 12'sinde onun imzasının olması da bu yüzden.

***

Bugün gelinen nokta, lig öncesindeki süreç göz önüne alındığında büyük bir başarı ama kesinlikle sezon Süper Lig bileti ile noktalanmalı.

İşi daha iyi anlatmak için çok değil biraz geriye gidelim...

Eskişehirspor 2015-2016 sezonunda 17. olarak küme düştüğünde yanlış yönetilmenin ilk faturasını ödemişti.

Ertesi sezon TFF 1. Lig'e oldukça iyi başladılar. Sezonu Sivas ve Malatya'nın ardından 3. sırada tamamladılar. Play-off'ta Giresunspor'u eleyerek final bileti aldılar.

Göztepe ile oynanan final maçında Eskişehirspor 1-0 öne geçse de 90+5'te gol atan Jahovic maçı penaltılara taşıdı. Penaltı atışları sonunda Göztepe Süper Lig'e yükseldi.

Akabinde Eskişehirspor'da yönetim sorunları ayyuka çıkmaya başladı.

3 puanları silinen 2017-2018 sezonunu 14. bitirdiler. Geçen sezon da yine 14. sırada kaldılar.

Bu sezon 15 puanları silindi ve bitime 4 hafta kala küme düştüler. O gencecik çocukların topladığı 27 puanın hiçbir anlamı kalmadı!

Geçmiş yönetimlerin kulübün başına açtığı dertler, ödenemeyen borçlar derken koskoca takım yuvarlanıp gitti. TFF 2. Lig'e düştü. Orada kalabilirler mi o bile tartışmalı!..

***

Bursaspor'un Eskişehir'den en büyük farkı, mali sorunların Süper Lig'deyken baş göstermiş olması. Bu yüzden dosya biraz daha kabarık.

Bu sezon birçok ödeme, anlaşmalar ile ötelendi.

Emrullah Şalk Bursaspor'a imza attığında "Bu bizim için şampiyonluk değil, bir kulübün geleceğini kurtarma davası" demişti.

İşte tam da bu, şu an için en doğru olan ifade!

Hâlihazırda bu sezonki ödemelerinde bile zorlanan takım, elinde fırsat varken hata yapar ve o Süper Lig biletini alamazsa yeni sezonu beklemeyelim; Emirsultan'a bir mezar kazalım ve gıyabında defnedelim!..