TOFAŞ hakemlere takıldı

Ali ŞAHİN 14 Ekim 2021 Perşembe, 06:00

FİBA şampiyonlar Ligi'ne Filou Oostende zaferiyle başlayan TOFAŞ ikinci maçında Estonya temsilcisi Kalev/Cramo'yu konuk etti.

Hafta içi saat 19.00'da başlayan mücadele bir Avrupa Kupası maçı olsa da ne yazık ki yine tribünler boş kaldı. Pandemi nedeniyle yüzde ellisi dolabilecek salonda kapasitenin kullanılamamasının en büyük nedenlerinden biri de elbette başlangıç saati.

Ülkemizde özellikle de Bursa'da bir çok kişinin mesai bitimi 18.00 bir de trafiği hesaba katarsak bu saatlerde salonun dolmasını beklemek manidar olur.

7Days EuroCup'ın senelerdir aşina ettiği 20.00 olayı bu organizasyona da gerekli.

****

Girizgahı kısa kesip maça dönecek olursak TOFAŞ kötü başladığı ilk anlardan sonra ritim buldu. Estonya ekibi beklenenden daha sert başladı. İlk üç dakika 6-6 eşitlikle geçildi. Ardından rakibin boş hücumlarına temsilcimiz de ayak uydurdu derken çeyreğin ikinci yarısında vites artırdılar.

Estonya ekibinin çeyrek sonuna üç buçuk dakika kala faul hakkını doldurması savunma gardının da düşmesine neden olunca maç hızlandı.

TOFAŞ'ın genç oyuncusu Ali Taşkın bu maçın süre alan genç ismi oldu. 3 faul yaptıktan sonra kenara gelirken yerini Berke'ye bıraktı.

Nihayetinde ilk çeyreğin sonundaki toparlanma ile TOFAŞ 25-18 üstünlüğü buldu ve ikinci 10 dakikaya 7 sayılık avantajla başladı.

***

İkinci 10 dakikada işler hiç de umduğumuz gibi olmadı. Bir anda 12-2'lik seri yakalayan Kalev Cramo (27-30) devreye 6:39 kala Koç Hakan Demir'e mola aldırdı.

Mola dönüşünde de gidişat değişmedi Hakan hoca bir de teknik faul alınca seri 13-2 skor da 31-27 rakip lehine oldu.

Çeyrek sonuna 4:39 kala Berk Uğurlu attığı üçlükle TOFAŞ'ı gördüğü kabustan uyandırdı. Berk'e Silins cevap verse de Berk yine attı.

Atmayı hatırlayan takımın rakibi tutmayı hatırlaması zaman aldı. Son 1 dakikaya girilirken skor 38-38'e geldi ve konuk takım molaya gitti. Dönüşte TOFAŞ attı, Cramo'da Lewis 4 saniyede şapkadan tavşan çıkarıp soyunma odasına 40-40 eşitlikle gidilmesini sağladı.

***

Kabus gibi bir ikinci yarı başlangıcını yaşadı TOFAŞ. Zubcic'in üçlüğü ile iyi başlamıştı her şey ama devamı gelmedi. Kaçan şutlar yanlış atışlar derken 27. dakikada rakip farkı çift hanelere çıkardı. (49-59)

Maç çığırından çıkmadan takımı uyandıracak isim Emre Tanışan oldu. Genç oyuncu serbest atış çizgisinden bu sezonki ilk Avrupa sayılarını atarken devamında bir üçlük ve 1 ribaund ile oyunu takımı adına hareketlendirdi. Berk'in üçlüğü ile skor 59-56'ya gelince rakip mola aldı.

Mola dönüşü TOFAŞ rakibini yakalayamadı ama son 10 dakikaya umutlu başladı. (58-62) Emre o kısacık zamana 6 sayı sığdırdı.

***

Son 10 dakikaya rakip üçlükle başladı ama Emre cevap verdi. 32.09'da Nurger beşleyerek kenara geldi.

Sonra Muhsin'e teknik çalındı. Maç ortada giderken son 3:30'da Pako Cruz skoru eşitledi. (71-71)

Estonya ekibi vakit ilerledikçe bir kez daha üstünlüğü eline almıştı ki Cook'a çalınan sportmenlik dışı ekmeklerine yağ sürdü. (74-79)

TOFAŞ'ın molasının dönüşünde skor 75-79 oldu ve Kalev Cramo hücum faul yapıp topu temsilcimize verdiğinde 32 saniye kalmıştı.

18 saniye kala Pako Cruz 77-79 yaptı.

Mola dönüşü Cramo topu oyuna sokamadı. TOFAŞ oyun kuramadı ve topu kaptırdı. 1.9 saniye kala faul yapınca skor 77-81'e fırladı. Maç da o skorla noktalandı.

***

TOFAŞ maç boyunca çok fazla iniş çıkış yaşadı ve rakip fazlasıyla bu durumu cezalandırdı ama maçın hakem triosunu da unutmamak gerekli. Maşallahları vardı.

TOFAŞ'a çaldılar Cramo'yu uyardılar.

Tabii seyirci baskısının da olmaması onların işine yaradı. Sonuçta sahadaki 8 kişiyi yenmek kolay değildi ve olmadı da.

Simmons'un yokluğu ise kalbimizde ayrı bir yara...