Tren kaçtı kaçıyor!..

Ali ŞAHİN 23 Şubat 2021 Salı, 06:00

Bursaspor, Balıkesir önündeki 3-0'lık yenilgiyle elindeki umutları bıraktı.

Mustafa Er içeride üst üste oynanacak 2 maçı gösterdi ama eğri oturup doğru konuşmakta fayda var artık; ligin son 12 haftasına girilirken play-off bandıyla aradaki puan farkı 7 ve arada da 6 puan farkla fazladan 2 takım var!

Bu 3 takımın önümüzdeki süreçte Bursaspor'a göre 3 maç fazladan kaybetmesi gerek ki Bursaspor 6. sıraya çıkabilsin!..

Evet, bu takımlar elbette 3 maç kaybedecek ama Bursaspor'un kalan 12 maçın tamamını kazanacak gücü var mı onu konuşmalıyız...

***

Sezon genelinde iyi oynayan bir Bursaspor vardı sahada. Hatta kovid-19 nedeniyle eksik gidilen Giresun deplasmanında bile alkışlamıştık takımı.

Ama Balıkesir önündeki oyun neresinden tutarsak tutalım elde kaldı.

Ligin ilk yarısındaki Ümraniye maçı 1, önceki günkü Balıkesir maçı 2 oldu.

Balıkesir maçı farka taşıyamadıysa bu gerçekten onların sorunu.

Kaçanları, kaçırılanları, Ataberk'in kurtardıklarını, savunma oyuncularının hatalarını alt alta yazınca sayfaların yetmeyeceği yanlışı bir maça sığdırdı takım.

Rakip kaleye şut atmadan gol olmayacağını da unuttular belli ki!

Maçın sonlarına kadar onu da yapmadılar çünkü!..

***

Önceki gün Bursaspor karşısında dersine iyi çalışmış bir Balıkesirspor vardı. Geçen sene Yalçın Koşukavak'ın ısrarla topu pasla oyuna sokma çabasını eleştirenler bugün Mustafa Er'in aynı mantalitedeki oyunu için aynı keskin cümleleri kuramıyor mesela.

Sistem yanlış demiyorum ama bu takım buna uygun değil.

Modern futbol elindeki topu rakibe hediye etme ihtimalini yükselten hava toplarıyla kurulmuyor. Ama bunu yapabilmek için bileklerine hakim iyi beklerin ve stoperlerin olmalı. 

Bursaspor'da bunlar yok!

Takım zaten çok genç.

İsmail ilk golde yaptığı hata için eleştiriliyor ama Emirhan'ın takım atağa kalkarken kaptırdığı toplar görmezden geliniyor. Gereksiz fauller atlanıyor.

***

Bursaspor zaten savunması sorunlu bir takım ve ısrarla bu zafiyete rağmen topu o savunmada daha fazla tutmak, hücum etkisi azaldığı anda böyle felaketlere dönüşüyor işte!

Bursaspor savunmadaki hatalardan ziyade hücum anlamında da Balıkesir önünde çöktü. Burak Altıparmak'ı kenara koyarsak kalan herkes kendi performansının altındaydı.

Rakibin nefes aldırmadığı Burak Kapacak da mecburen etkisiz kaldı.

***

Şimdi takım doğal olarak önüne bakacak. Bu hafta oynanacak 2 maç var. Biri Akhisar diğeri Menemen ile.

Bu takımlar Puan tablosunda Bursaspor'un altında.

Rakibi küçümsemenin her zaman zarar getirdiği gerçeği ile bu maçlara hazırlanmak gerekli. Evet az da olsa halen umut var.

Futbol nice mucizeleri barındırır içinde ama bu oyunla o mucizeleri beklemek de akıl kârı olmayacaktır!

O yüzden önce takım bir toparlanmalı, aklını başına almalı sonra Perşembe günkü maçta kendine yakışan biçimde oynamalıdır.

Tren kaçtı kaçıyor, tutabilirsek ne âlâ ama tutamazsak bir sonraki tren ne zaman gelir; orası meçhul!..