Hava Durumu

Başkan Yılmaz’ın 41 ayı

Yazının Giriş Tarihi: 14.09.2022 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.09.2022 18:27

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, dün 41 ayını değerlendirmek için basının karşısına çıktı.

Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programda ‘Ne varsa sen de var Yıldırım’ başlığı altında sunumlarla Yıldırım’da 3 yıllık çalışmaları anlattı başkan Yılmaz. Sözlerinin en başında ise; Yıldırım’ı ortak akıl ve ergonomik çalışmalarla yönetiyoruz vurgusunu yaptı.

Bunun için de;

Kent kimliğine uygun modern kentsel dönüşüm projeleri sosyal yaşam alanları oluşturuyoruz diyen Yılmaz, “Hamamlıkızık, Cumalıkızık, Balaban ve Zeyniler mahallelerimizin imar planını hazırlıyoruz. Bir yandan da pandemi sonrası artan kırsal mahallelerde yaşam talebini sağlıklı ve planlı bir şekilde karşılamak ve kadim değerlerimizi korumayı hedefliyoruz” sözlerini kullandı.

Yıldırım’ın çehresini değiştiren dönüşümlerin bazıları tamamlandı bazıları ise devam ediyor.

Başkanın üzerinde durduğu bir başka önemli konu ulaşım…

Kentlerin öncelikleri arasında olan ulaşım, Yıldırım Belediyesi’nin de önemli çalışmaları arasında yer alıyor. Mahalle içi trafiği rahatlatma ve kent istatiği açısından geleceğe yönelik önemli yatırımların gerçekleştiği bilgisini aldık toplantıda.

Başkan Yılmaz’ın özellikle vurguladığı bir başka konu ise;  Osmanlı Devleti’nin kuruluş tarihi ile kentimizde bulunan kültürel değerlerin yaşatılması ile ilgiliydi.

Hedeflenen ise;

Erguvan Bayram Şenliği ile tıpkı Konya’daki Mevlana anma programı gibi her sene kültür sanat organizasyonu adı altında çeşitli etkinliklerle kutlamayı hedefleniyor.

Bu ve benzeri şenliklerin hem kente hem de birlik beraberlik açısından önemli bir yer tuttuğunu hepimiz biliyoruz.

Yıldırım Belediyesi’nin önemsenen ve büyük takdir toplayan bir başka çalışması da sosyal belediyecilik anlayışı ile hem sosyal yardımlar yapılıyor olması hem de istihdam gibi önemli bir alana el atarak vatandaşın evine ekmek götürmesine olanak sağlıyor.

Başkan Oktay Yılmaz, 3 yılını daha birçok başlıkta anlattı.

Benim en çok dikkatimi çeken konu başlığı ise Yıldırım’da hayata geçirilen Kadın Kooperatifleri.

Kadınların ekonomik açıdan güçlenmeleri, ev ekonomilerine destek olabilmeleri, meslek edinmelerinin yanında sosyalleşmelerini de sağlayan 22 kadın girişimci ve 8 kadın kooperatifleri projeleri ile kadınlara destek oluyor Yıldırım Belediyesi…

Yıldırımlı kadınların çeşitli alanlarda büyük rağbet gösterdiği bu uygulamalarda güzel çalışmalar yürütülüyor. Başkan Oktay Yılmaz’ın bundaki emeği ise takdire şayan…

 ‘Güçlü kadın güçlü toplum’ parolasıyla yola çıkan Yıldırım Belediyesi…

Hüma Hatun Kadın eğitimi ve Girişimcilik Merkezi,

Zeyniler Çalıkuşu Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi,

Herdem Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi,

Balaban Tarımsal Kalkınma Kooperatifi,

Karapınar Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi,

Cumalıkızık Köyü Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi,

Esebey Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi,

Emirsultan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile gönüllü öğretmenler eşliğinde el emeği göz nuru, yöresel lezzetler, ev tekstili gibi daha birçok konuda kadının sosyal, kültürel, ekonomik faaliyetler içinde yer almasını sağlamak ve becerilerini geliştirmek, bununla birlikte bölgesel kalkınma planına kadınların katılım oranlarını arttırmak hedeflenmiş.

İşte bu bağlamda;

Önceki gün başkan Oktay Yılmaz’ında çok önemsediği her zaman yanlarında olduğu kadınların hem hayata hem de üretime katkısı bugünlere önemli bir sonuç getirmiş diyebiliriz.

Başkan Yılmaz, “Yıldırımlı kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda kendilerini geliştirmeleri ve ekonomiye yarar sağlaması için 8 olan kadın kooperatif sayısını 14’e çıkarmayı hedefliyoruz” diyerek kadınları hayatın her alanında desteklemeye devam sözünü verdi.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.