Hava Durumu

Gönüllü kültür elçisi: BİLDEF

Yazının Giriş Tarihi: 02.09.2022 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.09.2022 09:23

Bursa’da 35 il derneğini bünyesinde toplayan Bursa İl Dernekleri Federasyonu (BİLDEF) önemli buluşmalara imza atan bir çatı…

BİLDEF Başkanı Ramazan Alp’i gazetemiz adına ziyaret ettik.

Ramazan Alp, aynı zamanda hem tanınan bir iş insanı hem de Bursa Adıyamanlılar Dernek Başkanı…

BİLDEF Genel Merkez’de kendisiyle birlikte Malatya Darende Dernek Başkanı ve Federasyonun koordinasyon işlerini yürüten Ali Bozkurt da vardı.

Konu il dernekleri olunca, şehirlerin birbirine olan katkısı üzerine konuştuk.

***

Her yönüyle ilklerin şehri olan Bursa, birçok yerden göç aldığı için, derneklerin yoğun olduğu bir il. Bu sebeple kültürel zenginliğe de sahip… Bunun sonucunda da zaman zaman kültürlerin buluşmasına olanak sağlıyor.

Biliyorsunuz…

Daha önce dört kez gerçekleştirilen ‘BİLDEF Anadolu Turizm ve Tanıtım Günleri’nin beşincisi, bu sene de Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kültür Turizm İl Müdürlüğü, BTSO, Osmangazi Belediyesi, Yıldırım Belediyesi ve Nilüfer Belediyesi’nin katkılarıyla 5-9 Ekim tarihleri arasında Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak.  

Bu bağlamda;

Anadolu tarihi, turistik dokusu, müziği, folkloru, yöresel lezzetleri, el sanatları ve hediyelik eşyaları ile ilimizde yine güzel bir kültür şöleni yaşanacak.

Başkan Ramazan Alp ile ekim ayında gerçekleşecek olan bu etkinlik hakkında konuştuk. “Neler düşünülüyor, neler yapılacak?” gibi soruları yönelttik kendisine…

Başkan Alp, Bursa’da daha önce dört buluşmanın gerçekleştirildiğini hatırlatarak, pandemiden sonra bu seneki buluşmanın daha bilinçli ve kapsamlı bir şekilde yapılmasını hedeflediklerini belirtti.

Bu senenin farkı ise;  daha önce el sanatları ve yöresel lezzetlerin tanıtıldığı organizasyona şehirlerin turizm ve tanıtımı da eklenmiş.

Elbette ki turizm tanıtımının yapılması şehirlerimize önemli bir katkı sağlayacaktır.

***

Başkanın üzerinde durduğu bir diğer konu ise; İstanbul’da Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMİTT) yapılıyor. Antalya’da ise Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) gerçekleştiriliyor. Başkan Ramazan Alp da diyor ki, “Biz bu sene bu iki fuarı harmanlayıp Bursa’da gerçekleştirmek istiyoruz. Merinos’a gelen ziyaretçi birçok lezzeti ve kültürü aynı anda yaşasın.”

BİLDEF’in iller arasında gönüllü kültür elçiliği ve köprü görevi gördüğünü ifade eden Başkan Alp; “Amacımız, hemşehrilerimizin doğdukları yerden doydukları yere taşıdıkları kültürel değerlerini koruma, geliştirme ve yeni nesillere aktarmalarına destek olmak, bölgemizin sosyal, kültürel, turistik, eğitim, sağlık ve ekonomik alanda gelişimine katkıda bulunmak, illerimizin kalkınmasına, istihdamın arttırılmasına yönelik çeşitli projeleri gerçekleştirmektir” diyor.

***

Bu seneki buluşmada bir ayrıntı daha var.

O da geçmiş senelerdeki gibi ürünler gelişi güzel stantlara konulmayacak.

Başkanın dediğine göre, pazar yeri gibi olmayacak ve panayıra dönüştürülmeyecek.

Ürünler ambalajlı olmak zorunda…

Bunun da çok isabetli bir karar olduğunu söyleyelim.

***

Kısacası; Bursalılar coğrafi işaretli ürünleri, el sanatlarını, halıcılık, bez bebek, çanak çömlek gibi daha nice değerleri 5-9 Ekim tarihleri arasında Merinos’ta görme imkânı yakalayacak.

Güzel şeyler her zaman takdirle karşılanır.

Biz de başta tüm paydaşlar olmak üzere BİLDEF’i katkılarından dolayı tebrik ediyoruz.

Sağlıkla kalın! 

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.