Bir büyük destek de BTSO'dan geldi!

Cennet YÜZER CANKILIÇ 16 Ekim 2019 Çarşamba, 06:03

Ordumuzun Suriye'de gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekâtı'nı elbette ülkesini ve milletini seven herkes canı gönülden destekliyor. Önceki gece Fransa'da oynanan Fransa-Türkiye Milli maçında da gördük. Sadece Fransa'da değil Avrupa'da yaşayan 35 bine yakın Türk vatandaşı sırf Mehmetçik'imize destek olmak amacıyla maçın oynandığı stadyumu ellerinde Türk bayrağı ile doldurdu ve tribünlerde hep birlikte asker selamı çaktı.

Aynı asker selamı gol atışlarında futbolcularımızdan da geldi. Elbette dualarımızın yanı sıra bunların her birinin moral anlamında askerimize desteği büyük olduğu kadar, kenetlenmiş millet sıfatıyla kararlılığımızın göstergesi şeklinde dünya kamuoyuna yansıması da önemli.

İşte bu çerçevede Mehmetçik'imize geçen hafta, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin başkanlığında meslek odaları ile STK'ların verdiği destekten sonra dün de Bursa'da iş dünyasından bir büyük destek geldi.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay'ın davetiyle Bursa'da kurulu 80'e yakın iş örgütü ve STK temsilcisinin katılımıyla BTSO'da gövde gösterisine dönüşen destek açıklaması yapıldı.

Destek Platformu'nun sözcüsü olarak açıklamayı yapan İbrahim Burkay sözlerine "Pençe, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarıyla milli güvenliğimizi teminat altına alma kararlılığını gösteren Türkiyemizin 'Barış Pınarı' harekâtı da uluslararası anlaşmalardan aldığı yetkiye dayanmaktadır. Tümüyle meşru olan bir harekâttır" diyerek başladı.

Devamında "Türk askerinin gittiği her yerde umut vardır" dedi ve ekledi:

"Tüm bu gerçekler ışığında, Türk askeri taşıdığı hassasiyetle bölgenin hasretini çektiği huzur ve barış ortamını yeniden tesis ederken dost ve müttefik bildiğimiz ülkelerin Türkiye aleyhine yaptıkları açıklamaları kesinlikle kabul etmiyoruz."

Burkay açıklamasında, bu harekâta sessiz kalan içimizdeki belli kesimlere tepki göstermeyi de unutmadı:

"En üzücüsü de Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyan içimizdeki kimi siyasetçi, sanatçı ve meslek örgütü mensuplarının bunlara payanda olmasıdır. Asli görevlerini yerine getirmek yerine, yaptıkları açıklamalarla temsil ettikleri saygın alanlara zarar verirken terörün elini güçlendiren meslek kuruluşlarının ve sözde aydınların açıklamalarını esefle kınıyoruz."

İş dünyasının en güçlü tepe kuruluşu olarak ABD'den ve AB ülkelerinden gelen ekonomik yaptırım tehditlerine karşı da "Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye'nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir." dedi.

Son olarak bir çağrıda da bulundu:

"Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür."

Başkan Burkay destek açıklaması dışında AB ülkelerinde ticaret yaptıkları kurum ve kuruluşlar ile odanın muhatabı olan kuruluşlara Türkiye'nin sınır ötesi harekâtının uluslararası alanda hukuki meşruluğunu anlatan birer mektup göndereceklerini ve yine başlattıkları "Bayrak Kampanyası" ile üyelerine, Kapalıçarşı, Açıkçarşı gibi merkezi yerlerdeki alışveriş alanlarında bayrak asma kampanyasına öncülük edeceklerini de söyledi.

BANA ARTIK MÜSAADE

YeniDönem gazetesinin 4 yıldır yazarıyım. Bu süre zarfında gayet özgür ve huzurlu bir dönemim oldu. Artık buradan ayrılma vaktim geldi. İnanın bu kararı almak benim için çok zor oldu. Gazeteden ayrılmam, mesleğimden ayrılıyorum anlamına elbette gelmiyor. Bizler sonuçta bu mesleğin gerçek emektarlarıyız. Gazeteciyiz, yazarıyız.

Daha önce çalıştığım kurumlarda olduğu gibi bu gazetenin de bana meslek hayatımda önemli katkıları, kazanımları oldu. Başta babacan şefkatini hiç esirgemeyen patronum Nurettin Kutlucan olmak üzere dostum, kardeşim Genel Yayın Yönetmenim İbrahim Öge'ye ve onun şahsında tüm meslektaşlarıma, genç gazetecilere, arkadaşlarıma, dostlarıma bana bugüne kadar gösterdikleri ilgi ve destekleri için canı gönülden teşekkür ediyorum. Ve tabii bir büyük teşekkür de YeniDönem gazetesinin siz değerli, vefalı okurlarına...

Kalın sağlıcakla...