Hava Durumu

Başından, sonu belli…

Yazının Giriş Tarihi: 19.02.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.02.2024 16:54

Bursaspor; küme düşmeye, belki de tarihin tozlu raflarında yer almaya her hafta, her yenilen golle, giden her üç puanla daha da çok yaklaşıyor artık. Küme düşülen sezonlarda dahi böylesine kâbus gibi bir zaman geçmiş midir gerçekten sanmıyorum. 2004’te Süper Lig’den düşerken yedide yedi yapan bir Bursaspor vardı mesela. Son ana kadar savaşan, düşüyorsa da yeşil beyazlı formaya yakışacak şekilde mücadele veren bir takım görüntüsü veren Bursaspor olmuştu hep.

Ama genele baktığımızda, son haftalarda lige tutunan, son maçlarda kazanıp rakiplerin kaybettiği haftalar da oldukça fazla Bursaspor’un tarihinde. Bu sezon için maalesef bunu söylemek çok mümkün olmayacak. Kötü yönetim, yetersiz kadro yapılanması… İşte size ligin dibine demir atmış Şanlı Bursaspor…

Futbol sahada kazanılan bir oyun ancak bu oyunun istatistikleri de bir o kadar önemli. Ankara Demir deplasmanı… Maçın ilk yarısı… Bursaspor atak yapamadı. Koskoca 45 dakikada rakip kaleye tek bir isabetli şut yok.

Yenilen iki gol, biri penaltı olmak üzere duran toptan geldi. Penaltıya ve kararı veren hakeme bir parantez açmak istiyorum. Futbol, tatlı sertliklerin olduğu, sporcu sağlığına kasıt etmeden oynamanın mümkün olduğu bir spor dalı değil mi? Bu kadar kolay, ucuz bir penaltı neye göre veriliyor. Eminim ki aynı pozisyon rakip ceza sahasında meydana gelseydi, Bursaspor’un lehine düdük çalınmayacaktı. Hakemle kaybedildi vs. demiyorum, ama ortada bir hak yeme durumu varsa bunu da dile getirmeliyiz.

25 maç oldu toplanılan puan 13... Puan ortalaması 0,52…

 

Maç başına 1 bile değil. Maç başına 1 puan ortalaması yakalanmış olsa 25 puanla 15’nci sırada ve düşme hattının 7 puan üstünde bir Bursaspor olacaktı şuan. Ama onu bile yakalayamayan bir takımdan kümede kalmasını bekleyen harikalar diyarında yaşıyordur.

Kalan 11 maçta Bursaspor’un ligde kalabilmesi için gerekli reçete bir hayli ağır. Önce 16’ncı ve 18 puandaki Kırşehir FSK ile 5 puanlık fark kapanacak. Tabi bunlar olurken rakiplerin ve 15’inci sırada bulunan Altınordu’nun da her hafta puan kaybetmesi gerekecek ki üst sıralara tırmanılsın. Futbolda olmayan durumlar değil ama Bursaspor bütün maçlarını kazanabilecek mi?

Maalesef iş mucizenin de mucizesine kalmış durumda. Yüzlerce olasılık gerekiyor.

 

Kalan haftalar başta da belirttiğim gibi Bursaspor’un kaderinin belirlenmesi yönünde büyük önem arz ediyor. Kader, ligde kalma, düşme değil. Bursaspor’a ne olacak? Büyük bir ekonomik yükün altındaki camia bir alt lige düştüğünde nelerle karşı karşıya kalacak? Bundan sonra süreçte bu saydıklarımın planlaması yapılmalı.  Takım da bir ışık yok ki geleceğe umutla bakalım.

Camiada hala, kaybedilecek araziler, avukatların durumları konuşulsun. Futbolcular vurdumduymaz tavırla, sahada hiçbir çaba sarf etmeden dursun. Yeşil beyazlı camia uzun zamandır futboldan öylesine uzak ki kimse sonucun farkında değil.

En nihayetinde Bursaspor bu hafta da kaybetti. Sadece maçı kaybetmedi tabi ki

Taraftar umsun, takım kaybetsin… Çok acı, çok!..

Aslında durum neydi biliyor musunuz? Sezon başından beri aslında izlediğimiz ucuz bir film gibiydi. Sonunu biliyor, tahmin ediyor ama Bursaspor’a konduramıyorduk.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.