Hava Durumu

Bursaspor'un malı deniz mi?

Yazının Giriş Tarihi: 29.04.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.04.2024 21:11

Şampiyonluklarıyla, aldığı kupalarla, Avrupa'da ülkemizi gururla temsil etmesiyle Türkiye'nin en büyük kulüplerinden biridir Bursaspor. Şu an içinde bulunduğu durum bu gerçeği kesinlikle değiştirmez.

Bursaspor büyük de, yönetici olan herkes Bursaspor'u yönetecek kadar büyük mü bunu sorgulamak lazım.

Geçtiğimiz günlerde Bursaspor yönetiminden geçmişte yapılan hatalarla ilgili bir açıklama geldi. Yapılanları duyunca hata demek hafif kalıyor aslında. Düşmana emanet etseniz bunları yapmaz diyebilirsiniz.

Öncelikle kalem kalem kulübün borçları şeffaf bir sekilde duyuruldu.

127 milyon TL vergi,

77 milyon TL SGK,

74 milyon TL kamu,

170 milyon TL kredi faizi,

16 milyon TL, 7.8 milyon euro

610 bin dolar transfer tahtası,

12 milyon TL A Takım alacakları,

1 milyon TL personel alacakları,

33 milyon TL, 1.1 milyon euro,

130 bin dolar icra,

44 milyon TL, 12 milyon euro,

2 milyon dolar yönetici alacakları,

955 bin euro futbol ailesi,

3.5 milyon TL diğer ödemeler.

Toplamda 1 milyar 457 milyon TL borc!..

Tabi ki bu meblağ bugün için geçerli. Dövizdeki herhangi bir artış Bursaspor'a zarar yazacak. Bu borç nasıl oldu? Kim yaptı? Artık bu konuları geçtik. Yük ortada.

Nasıl olduğuna dair birkaç ipucu var aslında. Önceki yönetimden bir ismin kulübe ait daireyi kiraya verip parayı kendi zimmetine geçirdiği tespit edilmiş.

Yani vatandaşın oradan alacağı üç kuruşa ihtiyacı varmış. Ve bu vatandaş Bursaspor'a yönetici yapılmış.

Yine geçmiş dönemlerde transfer edilen oyunculara ödenecek paralar, büyük ticari zekaya sahip kişilerce hazırlanan sözleşmelerle neredeyse beş altı katına çıkmış. 1 liraya sponsorluk anlaşmaları imzalanmış.

Bizim ögrendiklerimiz, yazdıklarımız muhtemelen buz dağının görünen yüzü. Bakkal emanet edilmeyecek insanlara koskoca Bursaspor'u emanet ederseniz ortaya çıkan tabloya da üzülmeyeceksiniz.

Sağda solda Bursaspor yöneticisiyim diyerek caka satanlar, kulübün ismini kullanıp kendi ticari çıklarları için hareket edenler ev de kiraya verir, o evi de satar.

En ufak bir eleştiriyi Bursaspor düşmanlığı çığlıklarıyla bastırmaya çalışanların aslında kendilerinin en büyük düşman olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım.

Şu yapılanları okuyan ortalama zeka seviyesine sahip biri kim düşman kim müttefik rahatlıkla anlayabilir.

Yukarıda belirttiğim borç tutarı aslında bir futbol kulübü için çok büyük bir tutar değil. Döviz bazında bakıldığında 45-50 milyon euro arası bir meblağaya denk geliyor. Yanlış anlaşılmasın, sösylenen tutar sizin benim için astronomik sadece futbol endüstrisinde rahatlıkla telaffuz edilebiliyor.

Bugün bu tutarı Bursa'nın önde gelenleri isterse bir saat içinde toparlar. Ama neden toparlasınlar. Birileri ev kiraya verecek, birileri kulübe ait yerlere çökecek diye mi?

Bursaspor'un malı deniz... misyonunu layıkıyla yerine getirenler elbette bedelini yargı önünde ödeyecek ama bu kişiler yüzünden kaybedilen zaman, para ve itibar yerine nasıl gelecek ya da gelecek mi?

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.