Hava Durumu

Düştünüz abicim, düştünüz!..

Yazının Giriş Tarihi: 12.02.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 09:29

Bursaspor bir öğrenci, ligdeki tablosu da karnesi olsaydı eskilerin tabiriyle, ‘Toto kuponu gibi’ derdik. Birler, sıfırlar… Bursaspor’un bu saatten sonra matematiksel ihtimali olsa da ligde kalmasının mucize olduğunu birkaç haftadır dile getiriyordum. Artık ihtimaller, bilim, istatistik de yeşil beyazlılara ağlıyor. Maalesef bu takım kurtulmayacak.

Yönetimin falan da pek fazla yapabileceği bir şey yok ortada. Ne olursa olsun, Süper Lig Şampiyonu apoletini taşıyan bir takım Bursaspor. Şampiyonlar Ligi’nde, Avrupa Ligi’nde maçlara çıkmış. Oynadığı takımların isimlerini birçok insan ilk defa duyuyor belki de. Bu o takımlarımızı küçümsemek anlamına gelmiyor, yanlış anlaşılmasın. Hepsi Türk futbolunun bir çınarı ama onların karşısında Bursaspor’un adı çok büyük…

Sadece adı büyük. Beyoğlu Çarşı maçında bunu çok net gördük. Rakip takımın oyuncuları, isim büyüklüğünün bir şey ifade etmeyeceğini, sahada mücadele verenin puanı kazanacağını bizim çocuklara anlatabilmiştir umarım.

Şimdiye kadar, en son kabahat bulunacak grubun futbolcular olduğunu düşünüyordum. Artık diyebilirim ki kabahatin çoğu onlarda. Anladık, gençsiniz, camiada sorunlar var ama biraz futbol oynayın. Sahada mücadele adına hiçbir şey sergilemeyen, halı sahada bile olmayacak ciddiyetsizlikte takım görüntüsü… Tarihe geçeceksiniz. Bursaspor’u 3’üncü Lig’e düşüren takım olarak… Takımda, ‘Z Kuşağının’ umursamazlığı hakim sanki.

Rakibiniz on kişi kalmış. İki pası bir araya getirip rakip kaleye gidemiyorsunuz. Golü de penaltıdan buluyorsunuz. Belki de en fazla üç puan almanız gereken maçtan yine eliniz boş dönüyorsunuz. Bir puanın önemi dedik ama üç puan alamayınca o puanların da bir kurtarıcılığı kalmıyor.

Hadi, bunları geçtik. Kaç maç sonra binlerce taraftarınız tribünleri dolduruyor. Size güveniyor. Bari onların desteğiyle, bir şeyler yapmaya çalışın. Ne yazık ki o da olmuyor. Demek ki siz inancınızı gerçekten kaybettiniz. İhbar süresini doldurmaya çalışan, istifasını vermiş eleman görüntüsüyle takılıyorsunuz.

Yıllarca, ‘Bursaspor’a Vakıfköy yeter’ dediler. Ajax’ın, West Ham’ın futbol akademileriyle kıyasladılar.

E… Bugün oynayanların neredeyse hepsi Vakıfköy’den altyapıdan yetişen futbolcular. Hepsi bu şehrin çocukları. Birçoğu topa vurmayı yan yana öğrenmiş futbolcular. Demek ki orada da bazı işler yanlış ilerlemiş. Yoksa Bursaspor bu halde olmazdı herhalde. Geçmişinde takımı şampiyonluğa taşıyan bir altyapıdan, takımı 3’üncü Lig’e düşüren bir altyapıya… Her şeyden öte bu konunun da üzerinde durulması gerektiğine dikkat çekmek istiyorum. Gelecek planlaması için altyapı çok önemli. Fakat görüyoruz ki yıllar içinde orası da bitmiş. 

Bursaspor için; diriliş, duraklama falan çok büyük kelimeler. Bursaspor can çekişme döneminde. Pembe tablolar çizmek kolay, gerçekleri söylemek de bir o kadar zordur. Ama gerçek bu… Artık birilerinin bu çocuklara, böyle futbol oynamaya devam ettikleri takdirde lig düşeceğini (büyük olasılıkla düştü zaten), ciddiyetle söylemeli.

Son olarak biraz sayılardan bahsedeyim. Bursaspor bu sezon ligde 24 maç yaptı. Yani 72 puanlık bir maraton. Topladığı, silinen 3 puanı da hesaba katarsak sadece 16. Kayıp 56 puan 56… Bugün bu puanın çeyreğini bile alabilmeyi başarsalardı şu an düşme hattının üzerinde yer alan bir takım görecektik.

Sizce hesap böyleyken, bu takım düşmekten kurtulur mu?

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.