Hava Durumu

Fırtınalar kopuyor…

Yazının Giriş Tarihi: 30.11.2023 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.11.2023 16:42

Bursaspor’da, sportif açıdan istikrarsız, moral bozucu ve başarısız bir dönemden geçiyor. Bunları hep yazdık eleştirdik ancak Başkan Recep Günay’ın hafta başında yaptığı açıklama gündeme bomba gibi düşerken bizlerde de adeta soğuk duş etkisi yarattı. Günay, “Bursaspor'un yaşama şansı sıfır. Üç dönem transfer yasağı cezamız var, hatta daha fazlası da var. Puan silme cezasından kurtulmaya çalışıyoruz. Cezalara itiraz ettik. Tahkim Kurulu, değerlendiriyor. Onlar, bu kulübün yaşamasına veya kapanmasına karar verecekler. Önümüzdeki hafta Bursaspor'un kaderi belli olacak. Olumsuz bir durumda, kulüp diye bir şey yok. Açık ve net söylüyorum"  demişti.

Kulübün içinde bulunduğu durumu biliyoruz fakat şampiyonluk yaşamış, Avrupa’da isminden bahsettirmiş bir Bursaspor için, “ Kapanabilir” söylemlerinin dahi ortaya çıkması son derece vahim bir durum. Bu sürece tabii ki üç günde gelinmedi. Şampiyonluğun ardından geçen 13 yıla bakacak olursak iyi yönetilememiş bir Bursaspor görüyoruz. Burada amacım kesinlikle birilerini suçlamak, zan altında bırakmak değil hele ki böyle bir dönemde asla böyle bir düşüncem olamaz. Ama gerçekleri söylemek de bir gazeteci olarak en önemli görevimiz.

Geçtiğimiz hafta Bursaspor’un 1461 Trabzon FK’ye 3-0 kaybettiği maçından ardından rakip takım futbolcusu Hurşit Taşçı’nın, “Bursaspor ile ilgili bir şeyler söylemek istiyorum. 3 büyükler hegemonyasına karşı gelmiş, Trabzonspor’dan sonra şampiyon olmuş bir takım. Koskoca bir şehrin takımı gencecik çocukların omuzlarına yüklemişler. Açıkçası bir futbol sever olarak beni cidden üzüyor. Hiç mi bir tane Bursa’dan delikanlı biri çıkıp da bu takıma sahip çıkmıyor? Bursa şehri cidden nasıl üzülmüyor? Bursaspor‘un şu anki durumuna çok üzülüyorum. İnşallah bir babayiğit çıkar da Bursaspor‘a destek olur” yönündeki açıklamasını okuyan bir Bursasporlu neler hissetti çok merak ediyorum.

Söylenene göre Bursaspor’un borcu 1.5 milyar lira. Üç yıldır düşük bütçelerle alt ligde mücadele veren bir kulübün bu kadar borcu nasıl olabiliyor? Bugün 47 milyon eurodan fazla bir döviz karşılığı var bu rakamın. Süper Lig’den düşülmesinin ardından kadrosu daralmış, büyük oranda yabancı futbolculardan arınmış, maaş bütçesi düşmüş ve neredeyse birçok futbolcuya TL bazında para ödenmiş, buna rağmen borç yükü her geçen gün artmış. Bu paraların nereye gittiğini kalem kalem zamanı gelince elbet açıklayan olur. Ya zamanı gelince Bursaspor artık olmazsa diye düşünüyoruz.

Geçen hafta yazmıştım, “ Bursaspor markasını elimizden aldılar” diye artık markayı geçtik takımı da elimizden almalarına  ramak kaldı gibi duruyor. “Bursa güçlü bir şehir” dedik olmadı, Bursa zengin şehir, Bursaspor’un seveni çok” dedik yine olmadı. Bunca olumsuzluğa rağmen koskoca şehrin bir olup bu takımı bataklıktan kurtaramamasını görünce artık, “Bursaspor’un seveni o kadar da çok değilmiş” diyorum.  Yada sevenleri küstürüldü bir şekilde camiadan uzaklaştırıldı. Bunun başka izahı yoktur herhalde.

Şimdi hepimiz Türkiye Futbol Federasyonu’ndan çıkacak kararı bekleyeceğiz. Burada TFF İcra Kurulu Üyesi olan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın İbrahim Burkay ile birlikte tüm Bursa camiasına büyük iş düşecek. Başka Bursaspor yok, başka Bursaspor da zaten olamaz. Tek temennimiz kararın kulüp lehine çıkması. Ama karar kulüp lehine çıkarsa da kimse ‘Oh’ çekmemeli. Adeta direkten dönen Bursaspor’u bu hale getirenlerin kamuoyu önüne çıkarılıp bir hukuksuzluk, yolsuzluk varsa da adalet önünde hesap vermeleri sağlanmalıdır.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.