Hava Durumu

Türk sporunun geleceği gençler

Yazının Giriş Tarihi: 20.05.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.05.2024 19:43

Dün tüm yurtta 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mızı büyük coşkuyla kutladık. 19 Mayıs 1919 tarihinin önemini çocukluktan gençlik çağlarına kadar her bir ferdimize anlatmak bu milletin nasıl bugünlere ulaştığını öğretmek bizlerin en büyük görevi.

Bu anlamlı günde Türk Bayrağını uluslararası arenada gururla temsil eden birçok branşta sporcuyu son yıllarda yetiştirdik. Bursaspor da Türk sporuna sayısız genç isim kazandırmış kulüplerden bir tanesi. A Takım düzeyinde başarısız olunsa da alt kategorilerde durum farklı.

Bursaspor U17 Takımı U17 Elit Lig final maçında Antalyaspor’u 3-1 mağlup ederek Türkiye şampiyonu oldu. Genç yetenekler elde ettikleri bu başarıyla hem Bursaspor’un geleceği için bir ışık oldu hem de A Takımdaki ağabeylerine örnek teşkil ettiler diye düşünüyorum.

Ayrıca sayısız alanda sayısız madalya kazanan gençlerimizi de bir hatırlatmak isterim. Öncelikle bizler için ata sporu niteliğinde olan okçulukta göğsümüzü kabartan olimpiyat şampiyonu Mete Gazoz. 7 yıllık profesyonel spor hayatında 50 madalya gibi ulaşılması zor bir rekora imza attı. Son olarak Almanya’da ettiği Avrupa şampiyonluğu unvanıyla da yeni bir başarı hikayesi yazdı.

Mete Gazoz 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda, 2023 Dünya Şampiyonası’nda ve son olarak 2024 Avrupa Şampiyonası’nda kazandığı altın madalya ile üçlemeyi tamamlamış ve bu unvanı taşıyan tek sporcu olarak tarihe geçti.

Son yıllarda Türk kadınının başarısını tüm dünyaya duyuran A Milli Kadın Voleybol Takımı’mız namıdiğer Filenin Sultanları.  Avrupa şampiyonluklarından sayısız final ve kupalara kadar kazanan, televizyon başında izlerken bizleri sevinç gözyaşlarına boğdular. Şimdi Paris’te düzenlenecek 2024 Olimpiyat Oyunları’nda yine bizleri gururlandıracaklar.

Kadın ve Erkek Güreş Milli Takımı’mız, A Milli Kadın Basketbol Takımı’mız, milli atletlerimiz, buraya yazmayı unuttuğum daha birçok sporcumuz… Türk gençliğinin aslında gerekli koşullar, gerekli yatırımlar sağlandığından ne denli başarılı olabileceklerinin ispatı değil mi?

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Bütün ümidim gençliktedir. Ey yükselen yeni nesil istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk. Onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz” sözü bugünümüzün değil yarınlarımızın temelini atma konusunda en büyük parolamız olmalı.

Yarının siyasetçileri, doktorları, mühendisleri, öğretmenleri, duvar ustaları, tesisatçıları her ne alanda olursa olsun işini layıkıyla yerine getirebilen gençlerimizden oluşursa ülkemiz refaha kavuşmayacak mı?

Spordaki başarılarımız bugünün çocukları yarının gençleri için en büyük ilham kaynağı. Fakat sahalarda yaşanan olumsuzluklar da bir o kadar travma sebebi değil mi? Burada en büyük sorumlular başkanlar ve yöneticilerdir. Sahaya inip hakem yumruklamak, sahada hakemin üstüne yürümek, sporculara saldırmak bu mudur gençliğe örnek olmak?

Son yıllar da özellikle futbola olan ilginin azalmasının sebebi tepedekilerin yarattığı bu kaos ortamı değil mi? Sporun eğlence amaçlı yapıldığını unutarak insanlıkla hiçbir şekilde bağdaştırılamayacak eylemleri sergilemeye devam ederlerse diğer spor dallarını bilmem ama yıllar içinde futbolcu yetiştirmekte zorlanacağız.  Zaten sistemsizlik yüzünden zorlanıyoruz diğer türlü hiç bulamayacağız.

Ama her şeye rağmen hep bir umudumuz olmalı. Madalya, kupa alırken gözleri ışıl ışıl parlayan gençlerimizi gördükçe bu umudu hep diri tutmalıyız.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mız kutlu olsun!..

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.