Hava Durumu

Ya yabancı da hata yaparsa?

Yazının Giriş Tarihi: 13.04.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.04.2024 17:44

Ülkemizde nedendir bilinmez yabancı hayranlığı, Batı hayranlığı, Avrupa hayranlığı, adına ne derseniz deyin, hep bir tepkiyle karşılanmıştır. Her toplumun iyi uygulamalarını kendi kurumlarımıza entegre etmenin bir zararı olmadığı fikrindeyim. Ama bazı durumlarda da yabancı desteğinin gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Son yıllarda futbolumuz için öne sürülen “yabancı hakemler maçlarımızı yönetsin” fikri de bunlardan biri. Özellikle bazı kulüp başkanlarının bu durumu sürekli dile getirmelerine de bir türlü anlam yükleyemedim.

Avrupa arenasında mücadele eden temsilcilerimizin maçlarında yabancı hakemler nasıl skandal kararlara imza attığını, dünyanın en iyi liglerinde düdük çalan hakemlerin ne gibi hatalar yaptığını gözlerimizle görüyoruz.

"Hakem de insandır, hata yapar" açıklamasını yapıp kendi canları bariz hatalardan yandığı zaman bu konuyu gündeme getiren yöneticilerin samimiyetine ne kadar güvenebiliriz.

Futbolda başarısız olup suçu hakemlere atan başkanların, sınıfta kalıp dersin öğretmenini sorumlu tutan öğrencilerden farkı yok. Maalesef maç kaybeden her takımın bir yöneticisi, o hafta hakemleri kamuoyunun önüne atıyor.

Bu kadar baskının oluşturulduğu bir ortamda, onların da sağlıklı karar vermelerini nasıl bekleyeceğiz.

Önceki akşam Avrupa Ligi'nde önemli bir maçta görev alan bir hakemimizi seyrettim. Oyunun akışını bozmayışı, iki mücadelelerde kurallar çerçevesinde tatlı sertliklere izin vermesi dikkatimi çekti.

Aynı hakemimizin ülke içinde maç yönetirken bu kadar rahat görev yaptığını sanmıyorum. Bahsettiğim o baskıdan dolayı da çok bariz hatalı kararlara, bazen şampiyonluktan edecek düdüklerin çalındığı pozisyonlara da kızıp sinirlenmenin bir manası yok.

Hakemlerimizin bu kadar tartışıldığı, güvenlerinin kırıldığı bir başka karara da TFF imza attı. Sezonun geri kalanındaki önemli maçlarda yabancı VAR hakemleri görev alacak.

Birincisi önemli maçlar hangileri? Her takımımızın verdiği mücadele değerli değil mi? İkincisi sezonun neredeyse sonuna gelinmiş. Kimleri mutlu etmek için böyle bir karar alındı?

Bu adım, "Biz hakemlerimize güvenmiyoruz" demek değil de nedir? Herhangi bir yerde görevinizi devam ettirirken bir anda yerinize biri atandığında kendinizi yetersiz, aynı zamanda o kurumun size güvenmediği yönünde hissine kapılmaz mısınız?

Doğrudur hakemlerimiz bazı maçlarda ciddi hatalara imza atmışlardır ama siz kalkıp hakem yumruklarsanız, tehdit ederseniz, yerine yabancı hakem ithal ederseniz bu durumu çözemezsiniz.

Birilerinin gazını almak için atılan bu adımın Türk futboluna zerre faydası olmayacaktır. Kaos ortamı sakinleşmedikçe, nefret söylemleri ortadan kalkmadıkça yabancı değil, Mars’tan hakem getirsek bazı şeyler çözüme kavuşmayacak.

Bazı sorunları kökten çözmek yerine sürekli günü kurtarmak için yüzeysel alınan kararlar bizleri bir adım ileri götürmüyor.

Yabancıları bu hafta göreceğiz. Hatalı kararlardan kimsenin hakkı tabi ki yenmesin ancak olumsuz bir durumda daha neye şikayet edecekler onu merak ediyorum.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.