Hava Durumu

Ziraat Türkiye Kupası Finali Bursa’da oynansın

Yazının Giriş Tarihi: 26.02.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.02.2024 14:14

Büyük bir spor kenti olan Bursa, son yıllarda tesisleşme adına yapılan yatırımlarla bu özelliğini bir hayli ileri taşıdı. Sadece futbolda değil, atletizm, basketbol ve voleybolda önemli müsabakalara ev sahipliği yapmış bir şehirde yaşıyoruz.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de futbolun bir numaralı spor olmasından dolayı futbolla adını yıllarca duyurmuş bir şehir aynı zamanda Bursa. Birkaç sezondur Bursaspor’un başarısız olmasından kaynaklanan olumsuz bir durum söz konusu tabii ki. Ama geçmişte A Milli Takım’ın önemli başarılar aldığı, Türk spor tarihine perçinlenmiş zaferlerin kazanıldığı maçlara ev sahipliği yapmanın gururunu da yaşadı Bursa.

Bir futbol maçına ev sahipliği yapmak basit bir şey gibi görünebilir ancak, durumu ekonomik ve kent tanıtımını yapan önemli bir organizasyon perspektifinden incelersek daha derin anlamlara sahip olduğunu görebiliriz.

Bursaspor ile ilgili yazılarımda da bahsetmiştim, Bursa kenti futbol ikliminden uzaklaştı. Bunu yeniden kazanmak adına adımlar sadece Bursaspor nezdinde değil çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yaparak da atılabilir diye düşünüyorum.  Bunun için de her türlü altyapıya sahibiz. Son olarak, geçtiğimiz yıl Mart ayında Euro 2024 elemeleri D grubu maçında A Milli Takımı’mız ile Hırvatistan arasında yapılan mücadeleye ev sahipliği yapılmıştı. (Uzun bir aradan sonra)

Bütün bunları dile getirmemin sebebi ise şu; bu sezon mayıs ayında oynanacak Ziraat Türkiye Kupası final maçı neden Bursa’da oynanmasın? Uluslararası standartlara sahip 45 bin seyirci kapasiteli Yüzüncü Yıl Atatürk Stadyumu ve Bursa bu organizasyonu layıkıyla yerine getirebilir. Henüz bu maçın nerede oynanacağı konusunda resmi bir açıklama yok. Bence Bursa bu büyük finale ev sahipliği için niyetini belli etmeli.

O finalin Yüzüncü Yıl Atatürk Stadyumu’nda oynanması demek, bir günlüğüne bile olsa kentte futbol havasının hakim olması demek. Türkiye’nin her yerinden gelecek binlerce futbol severin, Kapalı Çarşı’da,  Tophane’de, Ulucamii’de gezmesi demek. Büyük çoğunluğunun çevre otellerde konaklaması demek. Dolayısıyla Bursa esnafına kazandırması demek…

 

1985- 1986 sezonunda Bursaspor’un da müzesine götürmeyi başardığı bu büyük kupanın yeni sahibi bu sezon da Bursa’da belli olsun. İnanıyorum ki taraftarından, futbolcusuna herkesin unutamayacağı bir maça şahit oluruz.

Tabii ki bunları sözle konuşmak güzel. Önemli olan gerekli adımları atmak ve gerçekten istemek. Burada en büyük pay kuşkusuz kentin bu konuda ileri gelen isimleri ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili aynı zamanda İcra Kurulu Üyesi İbrahim Burkay’da. Böyle bir organizasyonu düzenlemek daha önce akıllarına geldi mi bilmiyorum, bence bugünden sonra gelmeli.

Hali hazırda çeyrek final aşamasında olan Ziraat Türki Kupası’nda adım adım finale gidilirken, finalin adresi resmiyet kazanmamışken Bursa olarak bu maça ev sahipliği yapma hakkını elde edecek girişimleri görecek miyiz merak ediyorum.

İlkbahardan yaz aylarına döndüğümüz güzel bir Bursa akşamında, tüm Türkiye bu maçı Bursa’dan takip etmeli.

 

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.