EFSANELER SARSILIR AMA YIKILMAZ...

Engin AKSÖZ 01 Mart 2019 Cuma, 09:26

2015'te Bursaspor tarafından faaliyetleri durdurulan Merinos Futbol Takımı, camianın kanaat önderlerinin girişimiyle yeniden yeşil sahalara dönüş yaptı.


'Merinos Stadı' denince aklımıza ilk önce, kavak ağaçlarının tozlu topraklı zeminine düşmüş sarı yapraklarıyla, efsane stat amiri Erdoğan İzmirli gelirdi. Futbol takımı ise bir başka dünyaydı Merinos'un. Yetiştirdikleriyle Bursaspor'un arka bahçesi kabul edilen kulüp, hizmet ettiği camianın yanlış bir tercihiyle 3 yıl önce kapanıp gitmişti.

Eski çalışanlar başta olmak üzere, fabrikanın kanaat önderlerinin araya girmesiyle yeşil sahalara bu kez 'Merinos 1938' ismiyle dönüş yapan simge kulüp, şu aralar mücadele ettiği 2. Amatör Küme 7. Grup'a şampiyonluk mücadelesi veriyor. İlk maçını 9-0 kazanan Merinos 1938'in öncelikli hedefi, Bursa futboluna oyuncu kazandırmak.

Biz de kulübün her dönemine katkılarda bulunmuş 2. Başkan Kemal Menemen'le duayen başkan Bülent Adısönmez'den devraldığı bayrağı daha yükseklere dikmeye kararlı taze başkan İhsan Kaldan'ı, antrenör Ali Aköz'ü de araya sıkıştırarak YeniDönem'de buluşturduk. İşte huzurlarınızda Merinos 1938.

Bursa'nın neredeyse spor tarihiyle yaşıt sayılacak olan Merinos Spor Kulübü'nün futbol şubesi, 'Merinos 1938 Spor Kulübü ismiyle ve 3 yıllık bir suskunluk döneminin ardından yeniden yeşil sahalara dönüş yaptı.

Kendi ismiyle anılan sahasının yanı sıra, Bursa futboluna kazandırdığı birbirinden değerli oyuncularıyla da bir dönemi neredeyse tek başına domine eden Merinos Spor Kulübü, yeniden tescili yapılmış kimliği 'Merinos 1938 Spor Kulübü'yle çıktığı ilk maçında Yunuseli Gençlik'i 9-0 yenerken, camiasını da çarpıcı bir skorla yeniden selamlamış oldu.

Bülent Adısönmez'in onursal başkanlığını yaptığı Merinos 1938'de başkanlık görevini İhsan Kaldan sürdürürken, eski yönetimlerle, tarihi fabrikanın duayen çalışanlarından Kemal Menemen de as başkan olarak hizmet koltuğunda oturuyor.

Takımın teknik sorumluluğunu Bursaspor'un eski oyuncusu ve altyapı antrenörü Ali Aköz'e emanet eden yönetimin öncelikli amacı, uzun vadede Deplasmanlı Amatör Lig takımı olmak. Sonrasında sponsor desteği bulunabilirse; profesyonel ligde mücadele etmenin gündemlerine gelebileceğine vurgu yapılmakta.

Biz de kısa da sürse suskunluk döneminin üzerine bir kalın çizgi çizerek, Merinos'u sportif kimliğiyle yeniden yeşil sahalara süren başkan Kaldan, asbaşkan Menemen ve antrenör Aköz'le YeniDönem'de bir araya gelip, dününü, bugününü ve yarınını masaya yatırdık.

(Soru - cevap kısmında; cevapları bir kişiyle sınırlama yerine başkan, asbaşkan anonim görüşü olarak yazıya döktük. Bilginiz olsun)

Sosyal medyada Merinos 1938 ismiyle karşılaşmak inanın beni çok heyecanlandırdı. Gazetecilik yaşantımda ilk eşik kabul ettiğim Merinos sahasıyla, rahmetli Erdoğan İzmirli başta olmak üzere forma giyen oyuncularıyla izlediğim unutulmaz maçları, bir film şeridi gibi gözlerimin önümden gelip geçti. Mola verilen döneminiz de dâhil kısa bir özet yapar mısınız?

"Merinos, Bursa sporunun en önemli kilometre taşlarından birisi. Futbolun yanı sıra, basketbol, voleybol, güreş gibi amatör branşlarda da yıllarca başarıyla mücadele verildi. Kulübümüzü 1937'de fabrika çalışanları kurdu. 1938'de sahalara ilk adımımızı attık. Amatör kümelere getirdiğimiz heyecanın yanı sıra, profesyonelleşme aşamasında 2. ve 3. liglerde mücadele edildi. (1990 yılında 3. Lig'e çıkan kulüp, 1991 yılında Bursaspor'la pilot takım olarak el sıkışmış. 1999 yılında değişen yönetimle birlikte de pilot takım projesi sona erdirilmiş.) 1999-2000 yılında A.Ş statüsüne kavuşan Merinos; ismini Bursa Merinos Spor Etkinlikleri AŞ olarak değiştirir. Aynı yıl kulübün çoğunluk hisselerini, eski yöneticilerinden Remzi Cinoğlu satın alarak Bursaspor bünyesine katar. 2002 yılında Türkiye 2. Ligi'ne çıkan Merinos, 2006 yılında tekrar 3. Lig'e düşer. Bursaspor'la pilot takım ortaklığında yaşanan sorunlarla birlikte 2008'de Türkiye 3. Ligi'nden düşerek kulüp amatör kümede mücadele etmeye başlar.

2014-2015 sezonunda iş başındaki Recep Bölükbaşı yönetimi, şubenin masraflarının karşılanamamasını gerekçe göstererek pilot takım uygulamasına son verildiğini açıklar. Bu karar üzerine Merinos'ta futbol faaliyetlerine son verilir."

Bölükbaşı yönetiminin pilot takım sözleşmesini feshetmesiyle birlikte; faaliyetlerin geçici bir süreye askıya alınması camiada nasıl karşılandı?

"Biz köklü bir camiayız. Binlerce çalışanımızın yanı sıra, süreç içinde kulübe gönül bağıyla bağlanan taraftar gruplarımızın bu karar karşısında yaşadıkları üzüntüye yakinen tanık olduk. Kısa da olsa sahalardan uzak kalmanın yaşattığı psikolojik travma da bir başka handikap oldu bizler için. Merinos sıradan bir oluşum değil, ikinci üçüncü kuşaktan sevenlerimiz var. Onların da baskısıyla üzerimizdeki ölü toprağını atarak, kaldığımız yerden yola devam etmeye karar verdik. Buradan hareketle Merinos 1938 projesi yaşama geçirildi."

An itibarıyla nereden başladınız işe?

"İkinci Amatör Küme 7. Grup'tan. 8 takımla başladık, bir takım çekilince sayı 7'ye düştü. Gruplarda ilk iki takım 1. Amatör Küme'ye çıkıyor. Büyük ihtimalle sezon bittiğinde 1. Küme'ye yükselmiş olacağız."

Yeniden sahalara dönüş yapmış bir kulüp olarak uzun vadede nerelerde olmayı düşünüyorsunuz?

"Maddi olanakları sınırlı bir kulübüz. Büyük hedefler koyacak paramız yok. Uzun vadede düşüncemiz; Bursa futboluna oyuncu yetiştirerek öz kaynak yaratmak. Başta da söylemiştik. Sponsor katkısı bulabilirsek, profesyonelleşme gündemimize girebilir. Bizi izlemeye gelenlere keyif veren bir takım olmak istiyoruz."

Bursa futbolundaki kan kaybı giderek artıyor. Profesyonel liglerde takım sayımız iyice azaldı. Örneğin bir zamanlar 2. ve 3. liglerde boy gösteren Orhangazi, M.Kemalpaşa ve İznik'ten uzunca bir süredir ses soluk çıkmaz oldu. Bu büyük erozyonla ilgili görüşleriniz var mı?

(Bu soruya yanıt bir teknik adam olarak Ali Aköz'den geldi.)

"En önemli nedeni iş bilmezlik. Kısır çekişmelerleve altyapıların ihmal edilmesini de işin içine katabiliriz. Bilen bilmeyen işe burnunu sokmaya başladı. Bir plan, program yok. Cebinde parası olan kulüp satın alıp, bodoslama dalıyor. Spor yönetmek fabrika işletmeye benzemez."

Bu güzel söyleşi için sizlere çok teşekkürler. Merinos'un dönüşünün Bursa futbolunda yeni bir dönemin başlangıcı olmasını diliyorum.