Hava Durumu

NATO, yeni Genel Sekreteri Rutte ve yeniden şer güçlere!

Yazının Giriş Tarihi: 28.06.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.06.2024 22:51

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa’nın bir güvenlik ve savunma paktına ihtiyacı olduğu açıktı. Bundan dolayıdır ki, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) tehdidi altındaki ‘Batı’ya ABD liderliğinde bir uluslararası örgütün kalkanı lazımdı, bu da ‘Kuzey Atlantik Savunma Paktı’ dediğimiz NATO olurdu. Aslında, bir gerçeği ifade etmek gerekirse 20. yüzyılda kurulmuş -bir askeri- uluslararası örgütlenmenin -NATO- 21. yüzyıla kadar sürdürülebilir ve aktif olması sürekli kendine bir düşman (tehdit) belirlemesi veyahut yaratması da diyebilirsiniz. NATO, kuruluş döneminin ve yüzyılının tamamında Soğuk Savaş Dönemi konsepti üzerine kuruldu ve komünizmle -Sovyetler Birliğiyle- mücadele etti. 1990’lı yıllara geldiğimizde ise Sovyetler Birliği yoktu, hatta Doğu Blokunda önemli müttefiki Yugoslavya’da tarihin tozlu sayfalarına gömülmüştü. Böylelikle NATO amacına ulaşmış oldu, Ancak, NATO’nun varlığını sürdürmesi için bir değil, birçok düşman lazımdı. ‘Açık Kapı Diplomasi’ politikasıyla ne kadar eski doğu bloku yani Sovyetler Birliğiyle hareket eden Doğu ve Orta Avrupa ülkeleri var ise hedef olarak onları NATO çatısı altında üye olarak aldı. Ve sonrasında yeni düşman da belirlendi radikal terörizm sonrasında da ABD’deki 2001 saldırısıyla bunu perçinlediler!

NATO’nun ABD güdümünde istediği gibi at koşturduğunu bilmeyen kalmadı dünyamızda. Hatta Irak’taki ve Afganistan’daki ABD politikaları ve menfaatleri için on binlerle ifade edilen masum ölümlerde bizzat dönemin İngiltere Başbakanı T. Blair itiraflarda bulunmuştur. Hal böyleyken ve iki yüzyıldır NATO ömrünü sürdürürken acaba radikal terörizmi Orta Doğu ve Asya, hatta Afrika’da besleyen karşı bir güç oluşturulmalıdır ki, NATO’da varlığını sürdürsün. NATO Genel Sekreteri bu hafta değişti ve böylelikle Avrupa siyasetinde tanınan biri olan Hollanda Başbakanlığını en uzun süre sürdüren Mark Rutte oldu. Rutte’nin NATO Genel Sekreteri olması tesadüf değildir, çünkü Avrupa dinamiklerini en iyi bilenlerden ve NATO merkezine Brüksel’e en yakın kişiliklerden birisidir. Aslında, NATO Genel Sekreterliğine kim gelirse gelsin orada kurulu düzen ve sistem içerisinde ilerleyen politikalar var, uygulamak zorundalığı var. Ve bunu herkes yapmak zorundadır.

Rutte, NATO’nun Asya-Pasifik siyasetinde önemli görevler üstleneceği gibi, bunları yapabilmek içinde o bildiğiniz Hollanda Başbakanı görevinde bulunduğu ve bisikletle gezen olmayacağını da şimdiden hafızalarınıza kazımanız açısından yararlı olur. NATO’dan bahsediyoruz dünyanın her yerine istediği gibi örtülü operasyonlar yaparak istihbarat birimleriyle darbe yapan, bu olmadı başka yollara başvuran bir yapılanmadan. Ve bunun merkezi ne kadar Brüksel olsa bile, gerçek talimatlar ABD’nin Pentagon’undan gelir! Keza, Brüksel NATO merkezinde en üst düzeyler ABD’li generallerden oluşur. İngilizlerin Türkiye Cumhuriyeti Kurucu(su) Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ü sevmediğini (Çanakkale yenilgileri) bildiğimiz gibi, bugün Türkiye’de NATO referandumu yapılsa millet çoğunlukla çıkalım diyecektir. Çünkü bu ülke (Türkiye) en çok 1952’de NATO üyeliği sonrasında birçok şeyleri, girdapları ve sıkıntıları yaşadı. Zira Türkiye’yi tahakküm etmek isteyen bir NATO her zaman oldu ve olacaktır da.

Sonuç olarak, NATO’daki Genel Sekreter değişimi, NATO’nun var olan mevcut siyasetinde bir değişim yapmayacaktır. Aksine, NATO artık hedef olarak Rusya ile birlikte Çin’i aldığı içinde Asya-Pasifik’te Rutte, fazlasıyla ‘diplomasi mekiği’ yapacak ve bu da malumun ilanı olur. Hakeza, Çin ile Rusya’yı dizginlemek adına ABD tarafından NATO’ya görevi yıllar öncesinden verilmiştir. NATO için kuruluşundan günümüze şer güçler bulmak veyahut yaratmak zor olmamıştır. Zira düşman cephesi veya ülkeleri oluşturmak için ABD için belirleyici NATO içinde operasyoneldir. Ne var ki, NATO şunu hesaba katmalıdır, bugün uzak doğu Asya’da Rusya Devlet Başkanı V. Putin’in ziyaret gerçekleştirdiği ülkeler (Vietnam ve Kuzey Kore) geçmişte ABD tarafından büyük yıkımlara ve acılara maruz kaldığı için, Rutte ve NATO’nun Asya-Pasifik siyasetinde işlerinin kolay olmadığı hatta olmayacağı gözükmektedir. Maalesef, ABD ile NATO’nun girdiği ülke veya bölgelerde ‘ot yeşermez’ diye bir kavram kullanmak yerinde olur. Bakalım, NATO’nun yeni genel sekreterinin şer güçleri olacak mı, olmayacak mı, zaman gösterecektir.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.