Hava Durumu

Büyükşehir Bozbey'e emanet

Yazının Giriş Tarihi: 03.04.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 17:50

Nilüfer eski belediye başkanı Mustafa Bozbey 20 yıllık belediyecilik tecrübesi ile artık Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı. Önce Demokratik Sol Parti, ardından Cumhuriyet Halk Partisi kadrolarından 1999-2019 yılları arasında Nilüfer'de yaptığı hizmetlerle adını kamuoyuna duyuran Mustafa Bozbey, 31 Mart 2024 yerel seçiminde en yakın rakibi AK Parti'li başkan ve başkan adayı Alinur Aktaş'a karşı yüzde 9 oy farkı ile Bursalı seçmenin ilk tercihi olmayı başardı.

Sadece Nilüfer'de değil, Bursa genelinde Bozbey'e duyulan güvenin yanında, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yerine geçen Özgür Özel'in seçmen üzerinde yarattığı olumlu etkiyi de dikkate almak gerekli. Öyle ki CHP'li olsun olmasın birçok seçmen tarafından siyaset yönü zayıf olarak değerlendirilen Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlıktan ayrılıp, koltuğunu Özel'e devretmesi ile birlikte yenilgilerin partisi olarak anılan Cumhuriyet Halk Partisi adeta kendi küllerinden doğdu. 2023'te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı sonuç ile modu düşen Millet İttifakı'nın lokomotifi CHP, yerel seçimde kazandığı başarı ile ciddi bir motivasyon yakalarken, Türkiye genelinde AK Parti'ye adeta ayar vermiş oldu. Düne kadar AK Parti’yi destekleyen seçmen bu sefer oyunu CHP'ye emanet etti. Emaneti yok etmek ya da üzerine koyarak çoğaltmak şu andan itibaren ana muhalefet partisinin elinde. 31 Mart yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin yakaladığı oy potansiyeli, yerelde iyi hizmetler yaparak değerlendirildiği takdirde iktidara giden yolunda haritasını çizmiş olacak.

HERKESE EŞİT HİZMET!

Bursa'nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey zafer sonrası Kent Meydan'ında Bursalılar’la bir araya gelerek düzenlediği mitingde, "Bize oy vermemiş olan sevgili Bursalılar, her hizmeti eşit ve adil olarak yapacağız. Herkesin başkanı olacağım. Bursa'da herkes başkan ve sizler de kahramansınız" cümlelerini kullanarak vatandaşta sempati yaratacak güzel bir mesaj da verdi. Ve tabii ki bundan sonrası hizmet zamanıdır. Eminiz ki Mustafa Bozbey de yeni görevinde en iyisini yapmak için yoğun bir mücadele verecek. Yaşanan ekonomik sıkıntılar sebebiyle halka destek veren sosyal belediyeciliğin ön planda olduğu bu dönemde beklenti, adeta nokta atışlar şeklinde halkın gönlünü fethedecek, oy vereni mutlu edecek, vermemiş olanı kendi tarafına çekecek icraatların yapılması.

Örneğin Bursa bir otomotiv şehri. Tofaş ve Oyak Renault ile hem yurt içine yüzbinlerce otomobil üretmiş, hem yurt dışına yaptığı ihracat ile büyük rakamları yakalamış marka bir kent. Gönül ister ki Bursa'mızın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ilk icraat olarak Büyükşehir Belediyesi’nde ait makam arabası olarak kullanılan Mercedes, Audi gibi araçları elden çıkartsın. “Ben yeni Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bir ilke imzamı atıyorum. Avrupa menşeli makam arabalarını satıp benim şehrim Bursa'da üretilen araçları belediyemde kullanmaya başlıyorum. Siz ortalama olarak hangi arabaya biniyorsanız ben de başkanınız olarak o arabaya biniyorum. Otomotiv şehri Bursa'nın Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu şehre yakışanı yapıyorum” desin.

Varsın olsun Bursa'daki otomobil fabrikalarında üretilen otomobillerin en lüksüne, son modeline binsin. Bu şekilde vatandaşa kendisinin Bursa'nın yerli ve millisi olduğunu da göstermiş olsun. Satılan Avrupa araçların parasını da Bursaspor'a bağışlasın. Sosyal demokrat kökenli Mustafa Bozbey'in bu gibi konularda bizden daha ince düşündüğüne dair şüphemiz yok.

SAĞLICAKLA KALIN…

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.