Hava Durumu

Dünya'nın dengesini bozduk

Yazının Giriş Tarihi: 08.06.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 12:32

Haziran’ın ilk günlerinden itibaren yaz mevsimine başlamamızla beraber aşırı sıcak havanın etkisi altına girdik.  Bursa'da hava sıcaklığı bir anda 44 derecelere kadar ulaştı. Sadece şehrimizde değil Türkiye genelinde aniden yükselen hava sıcaklığı bir taraftan bunaltırken diğer taraftan da yarın nasıl bir hava yaşayacağımızın belirsizliği var.

Yaşadığımız ani hava değişimleri bizi şaşırtıyor, bir gün önce aşırı sıcaktan bunalırken ertesi gün fırtınanın, sağanak yağmurun etkili olduğu bir hava durumu ile ortalığı sel götürüyor. Ankara'da dün bunun bir örneğini daha yaşadık. Günlerce sıcak havanın yaşandığı başkentte beklenmeyen ani bir sağanak yağmur ve fırtına ile devrilen tabelanın altında kalan bir kişi hayatını kaybetti caddeler, sokaklar göle dönerken alt geçitleri su bastı, tıkanan trafik ile şehir felç oldu. Bu tür ani hava değişimleri sadece ülkemizde değil son yıllarda dünyanın her yerinde yaşanıyor.

KÖTÜ GİDİŞAT 1800'LERDE BAŞLADI

Ani hava değişimleri aşırı sıcak hava, sel baskınları...

Bu yaşananlar rastlantı eseri değil, insanoğlunun yaptığına doğanın verdiği karşılık. Yani tam anlamıyla etki- tepki durumu.

1800'lerden itibaren kömür, petrol ve gaz tüketiminin çoğalması iklim değişikliğinin startını verdi. Kullanılan bu fosil yakıtların ürettiği sera gazı dünyanın etrafını sarıyor. Güneş ısısını hapsediyor ve sıcaklıklar yükseliyor.

Araçlarımızda kullandığımız akaryakıtlar, fabrika bacalarından çıkan zehirli dumanlar, ısınmada kullandığımız doğalgaz başlıca sebepler. Dünya'nın atmosfer sıcaklığı gitgide yükselirken deniz seviyesinin yükselmesine ani sel baskınları ve kuraklığa sebep oluyor.

 Bilim adamları önümüzdeki 100 yıl içerisinde dünyanın ortalama hava sıcaklığının 4 ile 12 derece arasında daha da yükseleceğini öngörüyor. Bu öngörü gerçekleşirse buzullar komple eriyecek. Sel, kasırga, orman yangınları had safaya ulaşacak ve önü alınamayan bir kuraklık meydana gelecek.

Dünya meteoroloji örgütü (WMO) bir açıklama yaparak ortalama küresel sıcaklığın gelecek 5 yılın en az birinde sanayi öncesi dönem ortalamasının bir buçuk santigrat derece üzerine çıkma ihtimalinin %80 olduğunu açıkladı. Ortalama hava sıcaklığındaki en küçük bir yükselişi bile insanlığın sonunu getirebilecek büyük bir felaket adımı olarak algılanmalı.

Yaşanan iklim değişikliğinin ilerleyen dönemlerde dünyayı bir çöl haline getirmesi muhtemel. Yaşanan bu olumsuz durumun iki önemli sebebi, insan nüfusunun hızla artması ve sanayileşme ivmesinin yükselerek devam etmesi.

YILDA 7 MİLYAR ÇOĞALDIK

Son 219 yılda dünyadaki insan nüfusu 1 milyardan 8 milyara ulaştı. Geçmiş bin yıllarla karşılaştırdığımızda müthiş bir nüfus artışı ve buna paralel olarak da çevre kirliliği, iklim değişikliği yaşıyoruz. Ülke nüfuslarına baktığımızda da Hindistan bir milyar 425 milyon, Çin 1 milyar 412 milyon, Amerika Birleşik Devletleri 334 milyon nüfus ile başı çekiyor.

Çoğalan sayımız ve yarattığımız sanayi Dünya'nın kapasitesini aşmaya başladı. Bundan birkaç yüz yıl sonrası, Dünya üzerinde varlığını sürdürecek gelecek nesiller için zor günlerin ayak sesleri geliyor. Bir nebze de olsa geleceği kurtarabilmek için, fosil yakıtlardan vazgeçip yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz, ormanları ve şehirlerdeki ağaç sayısını çoğaltmamız, fabrika bacalarına kesinlikle filtre takmamız, elektrikli otomobile hatta elektrikli gemilere uçaklara bir an önce geçiş yapmamız büyük önem taşıyor.

Aksi takdirde kendi kendimizin sonunu getireceğiz, zararın neresinden dönersek kardır.

SAĞLICAKLA KALIN

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.