Hava Durumu

Temel sağlam ama bina sallanıyor

Yazının Giriş Tarihi: 17.02.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.02.2024 11:58

Geride bıraktığımız bir genel seçim ve yaklaşan bir yerel seçim var. Ana muhalefet partisi CHP ve genel seçimle birlikte girdiği ortakları umduklarını bulamayınca yolları ayırdı. CHP'nin kendi kontenjanından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soktuğu yüzde 1 oy oranına bile sahip olamayan partiler ana muhalefet partisine salvo yapmaya devam ediyor.

2018 Nisanında İYİ Parti'nin Meclis’te nasıl grup kurduğu da hafızalarımızda. Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla CHP'den istifa edip İYİ Parti saflarına katılan 15 milletvekili sayesinde, 2018 seçimlerine katılma hakkını elde etmişti.

Aradan geçen süre içerisinde saflarını kuvvetlendirme faaliyetine devam eden CHP, İYİ Parti de içinde olmak üzere diğer oy oranı küçük partilerin de desteğiyle liderlik ettiği 6'lı masa ile girdiği Mayıs 2023 seçiminde de umduğunu bulamamış ve Kılıçdaroğlu son hezimet karşısında koltuğunu kaybetmişti.

AK Parti iktidarını devirmek için her türlü taktiği uygulayan ama bir türlü istediği başarıyı yakalayamayan bir muhalefet partisi ve onun altı okuna umut bağlamış fakat bu konuda da derin tereddütleri olan seçmen kitlesi.

Yaşadığı bu acı tecrübelerin ardından eski ortaklarının birçoğunun desteğini alamadan gireceği yaklaşan bir yerel seçim. Öyle bir parti ki temeli Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılmış, Türkiye siyasi hayatında yüzyılı geride bırakmış altı ok prensibi ile uzun yıllar sağlam durmuş, ama son hali ile içler acısı olan bir parti var karşımızda.

Kendi içerisinde yaşadığı gruplaşma ve iç çekişmelerin ayyuka çıktığı, Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel, Ekrem İmamoğlu gruplarının koltuk kapma mücadelesine girdiği, bu kısır döngüden kurtulamayıp Türkiye'nin sorunları için çözüm fikri üretemeyen hatta bırakın bunu kendi iç sorunlarını çözemeyen bir parti haline gelmiş CHP.

Son yaşanan Gürsel Tekin istifası da temeli Atatürk tarafından sağlam bir şekilde atılmış olan partinin duvarlarında büyük çatlaklar oluşturdu. Gürsel Tekin 40 yılını Cumhuriyet Halk Partisi'ne adamış milletvekilliği de dahil olmak üzere parti içinde önemli görevler üstlenmiş, hem partinin gençlik teşkilatlarının hem de seçmenlerinin gözünde duayen bir isim. Üstelik bu sessiz sedasız bir istifa da olmadı.

Genel başkan Özgür Özel ve yönetimine tepki göstererek istifa eden Tekin,  "CHP' de Türkiye'de iktidar mücadelesi yerine parti içi iktidar mücadelesinin yeğ tutulduğunu partideki emekçilerin haklarının yok sayıldığını, ahbap, çavuş, eş, dost, akraba ilişkilerinin ön planda olduğunu ve en önemlisi de CHP'nin Atatürkçü ve sosyal demokrat bir parti kimliğinden uzaklaşmış olduğunu" dile getirerek yolları ayırdı.

Fakat CHP'de yaşanan istifa depremi bununla da kalmadı. Genel Başkan Yardımcısı Koza Yardımcı da istifasını verdi ve yaptığı açıklamada en can alıcı noktalardan bir tanesi de parti örgütlerinin emeklerinin gözetilmediği, liyakatın esas alınmadığı, belirlenen kurallara uyulmadığı, tüm uyarılarına rağmen değişen bir şey olmadığı ve bunun da seçmenlerin vicdanını yaraladığı şeklindeydi. Yerel seçimlere günler kala CHP içinde yaşananlar ona gönül veren seçmenin güvenini derinden sarsarken temelini Mustafa Kemal Atatürk'ün attığı yüz yıllık partinin bu temel üzerine son genel başkanlar tarafından yapılan binanın sağlam olmadığını gösteriyor ya da diğer bir tabirle CHP bir ayağı ile öbür ayağına çelme takmaya devam ediyor.

KALIN SAĞLICAKLA….

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.