Hava Durumu

ADDress FOR FUTURE

Yazının Giriş Tarihi: 22.09.2022 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.09.2022 21:41

Başlığa bakıp İngilizce devam edeceğim diye korkmayın! ADDress for Future; Coşkunöz Eğitim Vakfı’nın Avrupa çapında Endüstri 4.0 üretimi alanında yaptığı iş birliği projesinin adı. Uzun süredir Endüstri 4.0, teknoloji, yapay zeka, 3 boyutlu yazıcı, üretimde verimlilik, sürdürülebilirlik vb. kavramlardan bahsediyordum. En sonunda bu kavramlar çerçevesinde Türkiye ve Bursa sanayisinden örnekler paylaşmak nasip oldu. Coşkunöz projesini ayrıntılı olarak aktarmak için basın ile bir araya geldi.

Projenin ortakları arasında çok sayıda önemli kuruluşlar var ve İspanya, İtalya’dan da akademisyenlerin geldiği basın toplantısında süreç hakkında bilgi sahibi olduk. Mesleki ve teknik eğitim alanında global ölçekte öncü kuruluş olmayı misyon edindiğini her fırsatta vurgulayan Coşkunöz Eğitim Vakfı (CEV), Avrupa Birliği iş birliğiyle yürütülecek projede 3 boyutlu baskı alanında eğitimler verecek ve katmanlı üretim alanında Avrupa çapında bir eğitim bölgesi oluşturacak. 30 ay sürecek projede ortak müfredatla fırsatı olmayanlar da katmanlı üretim eğitimlerine dâhil edilerek nitelikli eğitim almaları sağlanacak. İmalat sanayinin bu teknoloji için farkındalığının artırılması ve uygulamanın yaygınlaştırılması projenin öncelikli hedefleri arasında.

Coşkunöz Holding ve Coşkunöz Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Aktaş; “Sanayide dijital dönüşümle geleceğin en önemli teknolojilerinden olan ve 3 boyutlu yazıcılarla üretim yapılan katmanlı üretimi hem Türkiye’de hızlandırmak hem de Avrupa çapında eğitim projesini hayata geçirmek için çalışıyoruz.  Katmanlı üretim otomotivden medikale, makine üretiminden savunma ve havacılığa kadar pek çok sektörde kullanılıyor” dedi.  Firmamız sadece makine üreticisi olarak biliniyor ama endüstri 4.0 adına çok sayıda çalışmamız var diye de ekledi.

Bahsedilen teknoloji çok pahalı! Bunu vurgulamakta fayda var ama getirisi de çok yüksek. İşletmelerde” ilk seferde sıfır hata” üretim esası vardır! Sıfır hata kalitenin temelidir ve bir malın fiyatının uygun olabilmesi için asıl rekabet üretim girdileri esnasında oluşur. İşte bu pahalı denilen teknoloji bu maliyetleri düşürecek, hatayı en aza indirecek “belki ortadan kaldıracak”, kalıp kullanımına gerek bırakmayacak.

Peki, katmanlı üretim teknolojisi nedir?

Sanal üç boyutlu bir CAD model üçgensel kafes yüzeyli bir modele (STL) dönüştürülür. Model, özel yazılımlarla katmanlara dilimlendikten sonra 3 boyutlu yazıcı vasıtası ile tabandan başlanarak katman katman fiziksel bir modele dönüştürülmektedir. Yani sisteme plastik ya da ana malzeme neyse onu yerleştirip, istediğimiz ürünün modellemesini yüklediğimiz de her şeyi kendisi yapacak ve 3 boyutlu tam da ne istiyorsak onu elde etmiş olacağız. Şu anda birçok okulda, belediyelerin gençlik ve inovasyon merkezlerinde çocuklar tarafından bile kullanılıyor. Sanayi için tabii ki daha gelişmişi, daha profesyonelinden bahsediyoruz. Ayrıca Oya Coşkunöz Aktaş; ana madde olarak plastik kullanılıyor fakat çelik ve titanyum için de çalışmalar olduğunu söyledi. Otomotiv, tasarım, mimari, savunma, uzay sanayisinde de yakında daha çok rastlayacak gibiyiz. Çok zaman alacak mı? Emin değilim ancak mağazalarda beğenilen şeyler sadece tasarım olacak; yaratıcılığa ve üretilen bilgiye paha biçilip, ücret ödenecek. Sonra evde herkes kendi 3 boyutlu yazıcısında üretecek.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın hazırladığı “Üretimde Paradigma Değişikliği, Artırımsal Üretim, Üç Boyutlu Yazıcılar” raporu bunun için hazırlandı. “İnternet üzerinden ulaşabilirsiniz.”  

Rapor şu paragrafla başlıyor; “Teknolojideki yenilikler sanayide dönüşümü tetiklemiş ve Dördüncü Sanayi Devrimi (Sanayi 4.0) kavramını ortaya çıkarmıştır. Üretimdeki bu değişimin bir aşaması da dijitalleşmenin geleneksel üretim yöntemleriyle buluştuğu “akıllı üretim” olarak görülmektedir. 3 Boyutlu Baskı (3BB), üretime esneklik, verimlilik ve yenilik fırsatları getirmiştir. Katmanlı üretim olarak da bilinen 3BB; tasarım dosyalarındaki verilerin 3 Boyutlu Yazıcı (3BY) sistemleri tarafından işlenip uygun malzemelerin katmanlar hâlinde, üst üste yığılarak nesnelerin üretilmesini ifade etmektedir.”

Bu cümleler 2019 yılına ait!

Uygulamaya girmesi için gereken süre ne kadar?

Coşkunöz yöneticilerinin ifade ettiği gibi; “Dünyada başladı. Biz de bunu kullanırken öğrenmek zorundayız. Yoksa geri kalacağız!”

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.