Hava Durumu

Annelere hediye LÖSEV’den alınır!

Yazının Giriş Tarihi: 09.05.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.05.2024 17:07

Mayıs ayının ikinci pazarı ‘Anneler Günü’ olarak kutlanıyor ve herkes hediye alma telaşına düşüyor.

Şüphesiz en kıymetlimiz; annemiz!

Ne alırsak alalım hakları ödenmez; zaten mutlu olmamız dışında bir beklentileri de yok.

Yine de bir alternatif sunacağım bugün sizlere.

Hem de manevi değeri çok yüksek, hediyelerin en anlamlısı.

Bir çocuğun hayatına da dokunmuş olacaksınız böylece.

LSV Dükkân adresiniz olsun; gönüllü annelerin de yüzü gülsün!

LÖSEV hakkında bilginiz olduğuna eminim, Ramazan Bayramı’nda da yardımları teşvik için bir yazı kaleme almış ve orada da belirtmiştim.

Yine de bir hatırlatma olsun:

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV); 1998 yılında Pediatrik Hematolog, Onkolog Dr. Üstün Ezer tarafından Ankara'da kurulan, lösemili ve kanser hastası çocuk ve yetişkinlere yardımda bulunan ve birçok ihtiyacını karşılayan bir vakıf.

İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Adana, Antalya, Samsun ve Kayseri’de şubeleri bulunan vakfın yardımlarından Eylül 2023 itibarıyla 75.000'den fazla kişi yararlanmış olup gönüllü sayısı 6,5 milyonu aşkın kişiye ulaşmış durumda.

Vakfın 2024 itibarıyla sloganı ise: Mücadele!

Anneler Günü öncesi LÖSEV yetkilisi Gamze Keskin sayesinde LÖSEV Sosyal Hizmetler Binası’nı, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Burhan Kaya ile ziyaret ettim.

Burada kendisi ya da evladı hastalık sürecini yaşamış olan anneler çalışıyor.

El emeği ile her şeyden önce maneviyatı işliyorlar…

Yorumlarımla boğmadan sözü ‘Anne Atölyesi’ ile ilgilenen Sosyal Hizmetler Yetkilisi Duygucan Uyar’a bırakıyorum:

“Şu anda ‘Bursa Anne Atölyemiz’de 12 annemiz var. 12 annemizin ya çocukları bu hastalık sürecinden geçtiği için burada ya da kendileri hastalığı atlatmış durumdalar. Çok sayıda aile var; kimisi dört senedir, kimisi yedi senedir burada. Bursa’da anne atölyesi başladığından beri burada olanlar da var.

Amacımız bizim şu; maalesef tedavi sürecinde çok fazla izole halde kalınıyor. İzole halde kaldıkları için de sonrasında sosyal yaşama adaptasyonları zor oluyor. İstiyoruz ki anne atölyesinde, ailelerimiz hem kendi ailelerine ekonomik destek olsun, hem kadın istihdamı sağlansın. Aynı derdi paylaşan kadınlar bir arada olsun ve rehabilite olsunlar. Bu sebeple böyle atölye yaptık.

LSV, bizim markamız.

İnternet üzerinden, Ankara’daki merkezden, İzmir’deki dükkânımızdan satışlar gerçekleşiyor. Her dönem çıkan ürünler de değişiyor, yılbaşı ürünleri gibi.

Birçok bağışçımızın destekleriyle büyüyen bir mağaza.

Bursa’da da bir köyümüz açılacak ve orada LSV Mağazamız da olacak.”

Ve şimdi sırada ‘Anneler Günü’ var.

Elinde kırmızı kalp tutan bebekleri muhakkak görmüşsünüzdür.

Her günün özel yastığı, bebeği vb. bulunuyor.

Sadece maddi olarak katkı sunulacak diye de bir kaide yok:

Gönüllü olun, farkındalık yaratın!

Bunun için el emeklerini sunan annelerle de tanıştık, konuştuk.

Gülten Yücel: “Ben 2013 yılında rahatsızlandım, tedavi gördüm. Birkaç sene sonra LÖSEV ile tanıştım, anne atölyesinin olduğunu öğrendim ve çocuklar için buradayım, onlara destek olabilmek beni mutlu ediyor.”

Seher Kartal: “2001 yılında oğlum rahatsızlandı. Tedavi sürecinde LÖSEV’i öğrendim. Maddi manevi her türlü desteği gördük. Oğlum geliyordu hep, gençlik komitesinde de yer aldı. Ben de 2016 yılından beri bu atölyede çalışmalara devam ediyorum. Çok güzel işler yapıyoruz birlikte. Bize de moral oluyor.”

Nuray Yıldırım: “Ben de çiçek yapıyorum. LÖSEV’in en son gönüllüsüyüm, 6 ay oldu geleli. Arkadaşlarım sayesinde tanıştım. Hasta çocuklara yardım etmek istedim. Yaptığım bir oyuncakla birinin hayatına dokunabiliyor olacağımı bilmek beni mutlu ediyor.”

Mine Acar: “2014’te rahatsızlandım. 3 ay içinde ameliyat oldum, hastanede otururken konuşmalar sırasında LÖSEV’i duydum. Atölyeyi öğrendim. 9 senedir burada çalışıyorum, çok memnunum. Katkısı olanlara çok teşekkür ediyorum, bizim de az da olsa katkımız oluyorsa ne mutlu bize.”

Annelerin sözleri üzerine söz söylemek doğru değil.

Haklarını ödeyemeyiz.

Bu sene hediyeler LÖSEV’den…

Bu vesile ile ben de tüm annelerin, anne adaylarının ve kendini anne gibi hisseden her kadının anneler gününü kutluyorum…

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.