Hava Durumu

Başkan Yılmaz; ‘Adım atmaktan imtina etmeyiz!’

Yazının Giriş Tarihi: 29.04.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 14:21

Yerel seçimler sonrası belediye başkanlarının yükü daha da arttı.

Çünkü sırada vaat edilen projelerin yerine getirilmesi var.

Tabii ilçe belediyelerinde işlerin devamı için Bursa Büyükşehir Belediyesi ile koordineli olunması gerekiyor.

Bu da 47 yıl sonra Büyükşehir’de yönetime gelen CHP ile AK Parti yönetiminde olan ilçeler arasında uyumsuzluk olup olmayacağı sorusunu doğuruyor.

Yıldırım, bahsettiğim ilçelerden biri ve “Yola Başkan Oktay Yılmaz’la devam” kararı alındıktan sonra çalışmaların akıbeti merak ediliyor.

YeniDönem Gazetesi’ni temsilen Genel Yayın Yönetmeni Burhan Kaya, Köşe Yazarı İlker Hüseyin Sakalar ile Başkan’ı ziyaret ettik ve sorularımızı sorma fırsatımız oldu.

***

‘Kentsel dönüşüm’ başlığı seçim süreci boyunca hiç gündemden düşmedi. Deprem gerçeği ile lüks değil, zaruri olan bu çalışma için de çoğunlukla Yıldırım’ı konuştuk.

Alan dar, yapılar eski ve nüfus fazla.

Vatandaşın beklentisi yalnızca binaların yenilenmesi değil, sosyal donatı alanlarının da hizmetlerinde olması.

Sosyal medyada, ‘park, yürüyüş parkuru, basketbol sahası istiyoruz’ gibi mesajları yaptığımız paylaşımların altına yazılan yorumlarda görüyoruz elbette.

Yapılan spor merkezleri, tematik parklar yetmiyor, herkes uzak bir noktaya gitmeden, yaşadığı mahallede istiyor bunları.

Bitişik nizam evlerde bunu yapmak mümkün değil, geriye tek bir seçenek kalıyor:

Kentsel dönüşüm!

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’a da ilk önce bunu sorduk:

Ne olacak ilçede yapıların durumu; Büyükşehir’deki değişim, süreci nasıl etkileyecek?

Başkan; “Biz seçim öncesinde ne vaat ettiysek yerine getirmeye gayret edeceğiz, dönüşüm Bursa için önemli; Yıldırım’da bilhassa. Sadece binaları dönüştürmekle kalmıyoruz, yeni yaşam alanları kazandırıyoruz. Bizim yaptığımız kentsel dönüşüm projeleri ne parsel bazlı ne ada bazlı, bölge bazlı bizim yaptıklarımız. Samanlı Caddesi’nden Gürsu’ya kadar içinde Mevlâna, Ulus, Arabayatağı, Çınarönü, Hacivat, Şirinevler, Demetevler olan bir plan yaptık. Bütün bölgeyi ilgilendiren plan bu. Yaptığımız işlerde hem binaları yenilemeyi hedefliyoruz hem de geniş alanlar oluşturmayı hedefliyoruz; sağlık, okul, spor alanları oluşturmak istiyoruz. Milli Emlak’ın, Büyükşehir Belediyesi’ne devrettiği alanlar var. Bizim Büyükşehir’den beklentimiz buralarda proje üreterek, konut üreterek geniş yolların bulvarlara açılmasını sağlamak. Biz de vatandaşa ulaşarak dönüşüm süreçlerini yürüteceğiz.

Yani bu anlamda birbirimize destek vererek süreçleri yürütmemiz gerekiyor. Çift taraflı adım atılması gerekiyor, biz sıcak bakıyoruz, kentin, vatandaşımızın iyileşmesini önemsiyoruz. Biz adım atmaktan imtina etmeyiz, aynı adımı Büyükşehir’de attığı takdirde dönüşüm süreçlerini yürüteceğiz.”

***

Bir diğer konu ise, benim çok önem verdiğim kadın girişimcilerin desteklenmesi.

Bunun yolu da kadın kooperatiflerinden geçiyor. Bursa’da sayıları en çok Yıldırım’da ve hem şehre hem de Marmara Bölgesi’ne örnek teşkil edecek başarılara imza atılıyor.

‘Güçlü kadın, güçlü toplum’ mottosuyla Başkan Yılmaz’ın her zaman gündeminde olan kooperatiflerden bir de sürpriz var.

Ne olduğunu, Başkan’ın açıklamalarıyla aktarayım:

“Bursa’da en çok kadın kooperatifi Yıldırım’da var. Hem tarımsal hem de ticari kadın kooperatiflerimiz bulunuyor.

Bu anlamda ticari kadın kooperatifleri ile ilgili olarak Güney Marmara Bölgesi'nin (Bursa, Balıkesir, Bilecik) ilk ve tek üst birliğini biz kurduk:

Gülçiçek Hatun Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifleri Birliği!

Biz bundan sonraki süreçte hem Bursa’daki hem de çevre illerdeki ticari kadın kooperatiflerine ev sahipliği yapacak bir birlik oluşturmuş olduk.

Ayrıca hepsini bir çatı altında toplama projemiz mevcut. Oluşturulacak merkezde hem ürünler satılabilecek hem kadınlar e-ticaret hakkında bilgilendirilip, desteklenecek. Pazar, çarşı oluşturulması için desteklerimiz olacak.”

Yapılacak iş çok, süreç yeni başladı…

Şehirde neler olacağını merakla takip ediyor olacağız!

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.