Hava Durumu

Bozbey’den ‘Engelsiz Fabrikam’

Yazının Giriş Tarihi: 02.03.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 16:10

Günlerden; perşembe.

Adres; BAOB Sahne.

Orada bulunma amacımız ise Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey’in projelerini öğrenmekti.

Salona girişte görevli:

“Yer kalmadı, sizi alamayız” dese de yaka kartlarımızda ‘basın’ ibaresini görünce kapıyı açtı.

O andan itibaren ‘Neden küçük bir salon tercih edildi ve basına ayrılan koltuklarda neden başkaları oturuyor?’ diye söylenmeye başladık.

Kendimize yer bulmayı başardıktan sonra program startı için Başkan Adayı Mustafa Bozbey’i, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i bekledik.

O sırada sahneden yapılan anonslarda protokol bölümünün boşaltılması, görevli dahi olunsa arka tarafa doğru gidilmesi istendi.

Yerleşme sıkıntısı Bozbey ve Özel’in salona girmesi ile son buldu.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, BAOB Nilüfer Salonu’nda gerçekleştiren programın aslında Merinos AKKM’de yapılmasını talep ettiklerini ancak Büyükşehir Belediyesi’nin salonların dolu olması gerekçesiyle tahsis etmediğini iddia etti.

Salonu dolduran CHP’liler alkışlarıyla Yeşiltaş’a destek olurken, açıklama şu şekilde devam etti:

“Birazdan açıklanacak projeler Bursalıların ihtiyaçları doğrultusunda profesyonel kadrolar ile hazırlanmış, her biri üzerine uzunca düşünülmüş, yoğun bir çalışmanın ve emeğin sonucudur. Eminim ki Bursalı hemşehrilerimiz partisi ve dünya görüşü ne olursa olsun doğrunun yanında birleşecek…

Evladı tok yatsın diye aç yatan onurlu anneler babalar birleşecek. Kendilerine yük muamelesi yapılan emekliler, iş bulamadığı için boğazında bir yumruğuyla gezen gençler birleşecek. Emekçiler birleşecek ve aydınlık bir yarın kuracak.”

Millet İttifakı dağıldı, yeniden siyaset arenasında sağlanacak gibi de durmuyor. Ancak vatandaşın bu ittifak ruhunu sürdürmesi arzu ediliyor.

***

Sıra projelerin tanıtımı için Bozbey’e geçtiğinde, ekranda ‘Bursa’da 5G Zamanı’ sloganı belirdi.

Her ne kadar bunun internet altyapısı ile ilgili olduğunu düşünsek de açılımı:

Gelişen, Güçlenen, Güvenli, Geçinen, Gülümseyen” şeklindeymiş öğrendik!

İçerik akışı takip edilebilir, her bir başlığın projeleri ayrı ayrı listelenmiş, teknoloji kullanılmış ve başarılı bir sunumdu, hakkını yiyemem.

Hele bugüne kadar söylemlerden bunalmış ve sorunları sıralayan adaylara sürekli ‘Çözüm önerileriniz nelerdir?’ diye sormuş biri olarak somut projeler görmek güzeldi.

Ama dikkat; uygulanabilirliği için yorum yapmadım!

Konuşmalar, sıralanan tüm projeler haberlerde, pek çok yazarın sayfasında ayrıntılarıyla mevcut.

Ben dikkatimi çekenleri paylaşmak istiyorum.

Elbette öncelikle trafik sorununa çözüm için kapsamlı hazırlanan ulaşım projeleri ön plana çıktı.

Toplu ulaşım sisteminin entegre ve ulaşılabilir hale getirilmesi için kentli hareketlerini ve ihtiyaçlarını belirleyebilmek amacıyla ‘Ulaşım Master Planı’ yapılacağını belirten Bozbey; “Bursa’da herkes artık yürüme mesafesinde toplu ulaşıma ulaşabilecek. Gelişen Bursa için Bursa’yı Metro ile tanıştıracağız. Şehri demir ağlarla öreceğiz” dedi.

Dağıtılan kitapçıkta ayrıntılarına baktığım çalışmada; çok sayıda metro, tramvay, füniküler hattı planı bulunuyor.

Ayrıca 12.6 km’lik metrobüs hattı, 30 km’lik Yeni Kuzey Bulvarı Karayolu, Kesintisiz Kent İçi Güney Bulvarı Karayolu, Mustafakemalpaşa ve Karacabey arasında banliyö tren hattı, körfez içi deniz ulaşımı planları da mevcut.

D1 diye isimlendirilen deniz ulaşımı; Mudanya, Kurşunlu, Gemlik, Kumla, Armutlu arasında hizmet sunacak.

D2 ise; Mudanya, Kumyaka, Zeytinbağı, Eşkel, Karacabey Malkara, Karacabey Kurşunlu arasında sefer yapacak.

Bursa raylı sistemler haritasına bakınca, proje sanki 50 yıllık hazırlanmış gibi duruyor ve ‘Yapılsa güzel olur ama ütopya mı?’ dedirtiyor.

Trafik sorunun çözüm önerileri ‘Gelişen’ başlığı altında kendisine yer bulurken, ‘Geçinen’ kategorisinden bahsetmek istediğim bir çalışma da:

Engelsiz Fabrikam-Korumalı İş yeri!

Burada iş dünyasına kazandırılmaları güç olan engel gruplarındaki bireylere istihdam oluşturulacağı belirtildi.

Engelsiz fabrikada üretilecek ürünler üniversite öğrencilerine, anne adaylarına, askerlere verilecek olan ücretsiz destek paketlerinde yer alacağı bilgisi de eklendi.

Oyun Geliştirme Fabrikası, Bölgesel İstihdam Ofisi, Mesleki Eğitim Kampüsü uygulamalarıyla devam eden vaatler listesi uzayıp gidiyor.

***

Bugün ise mevcut Başkan ve Cumhur İttifakı Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Alinur Aktaş’ın vizyon projelerini aktaracağı toplantıya katılacağız.

Tüm bu süreç boyunca sıralanan projelerin halka ne kadar yansıdığı bence asıl önemli olan.

Vatandaş neye göre karar verecek?

Gözlemlediğimiz kadarıyla ekonomideki gidişat tüm konuları geride bırakmış durumda!

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.