Hava Durumu

Çocuklara ‘Molla Yegân’ müjdesi

Yazının Giriş Tarihi: 25.04.2023 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.04.2023 20:10

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Yıldırım Belediyesi’nden çocuklara büyük bir hediye geldi.

Uzun süredir çalışmaları devam eden Molla Yegân Çocuk Üniversitesi açılışı gerçekleştirildi.

Açılış programına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan ve basın mensupları katılım sağladı.

Ramazan Bayramı tatilinin sonu ile 23 Nisan’ın aynı güne denk gelmesi ve pazar olmasına rağmen Molla Yegân’ın bahçesi çok kalabalıktı. Çocuğunu kapan soluğu açılışta aldı.

Bu kadar ilgi görmesine sebep bana göre GUHEM’e benzer bir konsepte sahip olması.

Fatih Sultan Mehmet’in hocalarından Molla Yegân’ın ders verdiği, karşılıklı iki bloktaki 12 oda ve bir ders alanından oluşan ve toplam 2 bin 407 metrekarelik alan üzerinde bulunan Çocuk Üniversitesi’nde, yenilenen konseptiyle çocukların eğitimine katkı sağlamanın yanı sıra özellikle Uzay ve Dünya Atölyesi ile küçük kaşiflerin yetişmesine imkân sağlayacak.

Geleceği uzayda arıyor oluşumuz yeni nesil için oldukça dikkat çekici. Zaten astronot kıyafetini andıran giysileriyle Bakan Varank’ın yanında yer alan minikler de en az merkez kadar popüler oldular.

İnsan, bu manzara karşısında ileride biz de uzay yolculuğuna çıkabiliriz duygusuna sahip oluyor!

Neden olmasın?

Es-Sufi'nin gök küresi ve Piri Reis'in haritasının, Güneş, Ay ve Dünya'nın küçük modellerinin, artırılmış gerçeklik uygulamalarının bulunduğu çocuk üniversitesinde ayrıca Canlılar Âlemini Keşfediyorum, Maddenin Dünyası, Enerji Bizimle, Elektriğin Gizemi, Sanal Gerçeklik, Oyuncak Kütüphanesi, Kitap Zamanı, Hayal Tasarım, Sanat Atölyesi, Matematik Elimde, Benim Sahnem, Küçük Şefler Mutfakta, Robotik Kodlama ve Teknoloji atölyesi yer alıyor.

Ayrıca çocukların aileleriyle vakit geçirebileceği anne-çocuk etkinlik mutfağı ile Yıldırımlı çocuklar yemekler yapabilecekler.

Bir ‘keşke’ duyar gibiyim sizlerden.

Evet keşke hepimiz şu anda çocuk olsaydık.

Tüm bu imkânlarla, teknolojiyle, bilimle büyüyebilseydik!

***

Açılış konuşması için kürsüye ilk projenin merkezi Yıldırım ilçesinin Belediye Başkanı Oktay Yılmaz çıktı. Yılmaz, “Açılışını gerçekleştirdiğimiz Molla Yegân Çocuk Üniversitesi Türkiye’nin son 20 yılda geldiği noktayı özetleyen bir eserdir. Burası bir hayal, bilim, teknoloji ve sanat üniversitesidir. Yarınlarımızın hayallerini ve hedeflerini arşa ulaştıracak, evlatlarımızı Türkiye Yüzyılı vizyonuna hazırlayacak bir üniversitedir. Burası; babalarının hayallerini aşacak çocukların mekânı, Türkiye yüzyılının filizidir” dedi.

Başkan Oktay Yılmaz sözlerini şöyle devam ettirdi:

Molla Yegân Medresesi, Fatih Sultan Mehmet Han’ın hocası Molla Yegân’ın da ders verdiği tarihi bir medrese. Yıldırım Belediyesi olarak, bir dönem atıl kalmış daha sonra ise farklı amaçlarla kullanılmış olan bu medreseyi aslına uygun biçimde ihya ederek Molla Yegân Çocuk Üniversitesi’ne dönüştürdük. Biz bir hayal kurduk. Medrese bugün aynı konsept ile eğitimine devam ediyor olsaydı nasıl olurdu sorusundan yola çıktık.

‘Köklerden-geleceğe’ diyerek, yeni Fatihlerin yetişeceği bir mekânı kentimize kazandırdık.

Evlatlarımızın yatkınlık ve yeteneklerine göre çok yönlü bir eğitim ortamı tesis ediyoruz. Bu ekosistemde; bilim, sanat, teknoloji ve değerlerimiz açısından donanmış çocuklar yetişecek. Ülkemizin dünya üzerinde merhamet dağıttığı bir dönemde yetişen bu çocuklar, dünyaya adalet dağıtan Fatih’in vizyonu ile kendi yarınlarına yürüyecekler. İnanıyorum ki Molla Yegân Çocuk Üniversitemiz, evlatlarımızın ufkunu açacak, onların hayal dünyasını zenginleştirecek ve yeni Fatihlerin yeni Aziz Sancarların yeni Selçuk Bayraktarların yetişmesine vesile olacak!

***

Konuşmalar Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursa Valisi Yakup Canbolat ile devam etti ve verilen mesaj çocukların arasından yeni bilim insanlarının çıkması için çalışıldığıydı.

Alana TOGG ile giriş yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise medeniyet değerleri, kültürel zenginlikleri, mimari eserleriyle Türkiye’nin örnek şehirlerinden Bursa’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek söze başladı.

Bakan Varank aynı zamanda Bursa 2. bölge 1. sıra AK Parti Bursa milletvekili adayı. Seçime az bir süre kala bu sebeple kendisini şehirde daha çok görüyoruz!

Bakan Varank, “Bizim hizmet anlayışımızın merkezinde Bursa’ya ve Türkiye’ye değer katmak var. 21 yıldır bu hedef doğrultusunda çalışıyoruz. Taş üstüne taş koymak için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Bizim yaptıklarımızı hayata geçirdiğimiz projeleri birilerinin hayalleri dahi yetmez” diyerek bir nevi seçim konuşması da yapmış oldu.

Dünyada en anlamlı ve doğru yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu da hatırlatan Bakan Varank, “Bizim birincil önceliğimiz çocuklarımıza ve gençlerimize yatırım yapmak. Geçmiş ile geleceği buluşturan bu mekânda dünyanın geleceğini inşa edecek nesiller yetişecek. Burada öğrendikleri ile dünyaya meydan okuyacaklar. Bugün nasıl burada sergilediğimiz Türkiye’nin otomobili TOGG ile gurur duyuyorsak yarın buradan yetişen çocuklarımızın yapacağı hidrojen ile çalışan otomobiller yapacak olan çocuklarımızın başarılarıyla gurur duyacağız. Bu şehri sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın örnek şehri haline getireceğiz. Bizim vizyonumuz; Bursa’yı üretim, teknoloji, turizm, tarım denilince ilk akla gelen şehirlerinden birisi haline getirmek…” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Program, protokolün kurdele kesmesi ve tesis ziyareti ile sona erdi.

Bazı çalışmaların seçime doğru hayata geçirilmesi bir propaganda gibi gelse de sonuçta hepsi birer hizmet ve de çocuklar için çok güzel birer hediye!

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.