Hava Durumu

Hak verilmez, alınır!

Yazının Giriş Tarihi: 12.04.2023 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.04.2023 17:28

Şu anda hepimizin en büyük sıkıntısı nedir?

‘Geçim kaygısı’ndan başka seçenek üretmeye gerek yok gibi.

Uzun süredir arkadaş sohbetlerimiz bile bunun üzerine kurgulu.

İster istemez konu en son alınan ürüne verilen paraya geliyor.

Başka şeylerden bahsetmek istiyoruz ancak bilinçaltımız buna müsaade etmiyor. Şikâyet etmek, söylenmek biraz olsun rahatlık veriyor.

Başkalarının da aynı şekilde zorlandığını bilmek, düşüncelerini duymak iyi hissettiriyor belki de.

Yalnız olmadığımızı görüyoruz hayatta!

Doğasında bu olan sendikalar, STK’lar, dernekler de bu amaçla varlar aslında.

Kendilerine üye olan kişilerin ortak çıkarları doğrultusunda kamuoyu oluşturmak, hakları savunmak için faaliyet gösteriyorlar.

Bunlardan biri kurulduğu günden beri çalışmalarını takip ettiğimiz SAVDES-SEN.

Yeni nesil sendikacılık mottosuyla kısa sürede üye sayısını artıran Savunma, Büro ve Destek Hizmetleri Sendikası pazartesi günü Bursa Sosyal Güvenlik Kurumu binası önünde eylem gerçekleştirdi.

SAVDES-SEN üyeleri son dönemde SGK memurlarının iş yüklerinin artmasına ve buna karşın ücretlerinde artış olmamasına dikkat çekmek için Bursa’dan seslendi.

Genellikle kamuya bağlı iş yerlerinde bu tip eylemlere cesaret edilmez ya da gerek görülmez.

Ancak SAVDES-SEN üyeleri, haklarını alma konusunda kararlı olduklarını göstermiş oldular!

Basın açıklamasını sendika adına Genel Başkan Tuncay Cengiz yaptı.

“Hak verilmez, alınır. Bizler de haklarımız için buradayız” cümleleriyle başlayan açıklamasına çok sayıda SGK çalışanı alkışlarla destek verdi.

***

Metinde dikkat çeken tespitlerin bazıları şöyle:

Halihazırda, üçte bir oranında eksik personel ile çalışılmakta, her geçen gün artan iş yüküne rağmen, personele hiçbir mali iyileştirme yapılmamış, personelin maaşı, yoksulluk sınırının üçte biri oranında, Cumhurbaşkanlığı Bütçe ve Strateji Başkanlığınca açıklanan ortalama memur maaşının altında, neredeyse açlık sınırı civarında kalmış, ev kirasına dahi yetmeyecek duruma gelmiştir.

Hatta, kamuda, ana görevlere yardımcı görevleri yapmak üzere şartsız ve sınavsız bir şekilde kadroya alınan ilkokul mezunu taşeron bir işçinin aylık ücreti dahi, devlete yıllarını ve emeğini vermiş üniversite mezunu Sosyal Güvenlik Kurumu personelinin ücretinden oldukça fazladır!

Bu sorun, fazla çalışma saat ücretinin artırılması ile çözümlenebilecek ve tazmin edilebilecek bir sorun değildir. Fazla çalışma ücreti ile sorun çözüldü düşüncesine kapılmak, personele yapılmış en büyük haksızlıktır, personeli yok saymaktır.

***

‘Artık bıçak kemiğe dayanmış, söz bitmiştir’ diyen Başkan Tuncay Cengiz istenilen iyileştirmeleri şu şekilde sıraladı:

Öncelikle, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kaldırılan ikramiyelerin yeniden ödenmesini istiyoruz.

Sosyal Güvenlik Kurumu kadro ve kuruluşunda yer alan personelin özel veya ek özel hizmet tazminatlarının 100 puan artırımlı ödenmesini ve yüzde 50 oranında Sosyal Güvenlik Tazminatı ödenmesini istiyoruz.

Sosyal Güvenlik Hizmetleri Uzmanı ve Sosyal Güvenlik Hizmetleri Uzman Yardımcısı kadrosu istiyoruz.

3600 ek gösterge adaletsizliğinin giderilmesini, birinci dereceye gelmiş tüm memurlara kadro ve sınıf ayırımı yapılmaksızın 3600 ek gösterge verilmesini, ayrıca 5510 sayılı Kanuna göre işe alınan memurlar ile 15 Ekim 2008 tarihinden sonra işe alınan 5434 sayılı Kanuna tabi memurların emekli maaşı bağlama sisteminin eşitlenmesini istiyoruz.

Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı, Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü, Şube Müdürü ve Sosyal Güvenlik Merkez Müdür Yardımcılarına yetki ve sorumluluklar çerçevesinde Makam ve Görev Tazminatı” verilmesini istiyoruz.

Teknik Hizmetler Sınıfında “Programcı” ve “Çözümleyici” ünvanlı kadrolarda görev yapan kamu bilişim çalışanlarının, kariyer kadrosu olarak ihdas edilecek “bilişim uzmanı ve uzman yardımcısı” kadroları altında toplanarak ek göstergelerinin yükseltilmesini ve mali haklarının iyileştirilmesini istiyoruz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Personeline, “ücretsiz öğle yemeği” verilmesini istiyoruz. Kamu mühendislerinin; ek göstergelerinin ve tazminat yansıtma oranının, özel ve ek özel hizmet tazminatlarının artırılmasını, ayrıca 5434 sayılı Kanuna eklenecek Ek-85’inci Madde kapsamında 15.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarın emekli olan mühendis unvanlı personele ödenmesini istiyoruz.

***

Başkan Cengiz basın açıklamasını “Görmezden gelinmelere, yok sayılmalara karşı üretimden ve haklılığımızdan aldığımız güçle, sesimizi yetkililere duyurmak için iş yavaşlatma, iş bırakma, bordro yakma vb. eylem kararımızı aldık. Sonuna kadar bu kararımızın arkasındayız. Rehavete kapılmadan, sonuç alınıncaya kadar eylemlerimize devam edeceğiz!” sözleriyle tamamladıktan sonra sendika üyeleri tarafından sembolik olarak bordro yakma eylemi gerçekleştirildi.

Seslerini duyurabilmek için çalışmalarına devam edecek olan SAVDES-SEN ve diğer hak arayışındaki sendikaların seçim arifesinde yanıt bulup, bulamayacaklarını merakla bekliyoruz!

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.