Hava Durumu

‘Nilüfer’in en yüksek vergisini biz ödüyoruz!’

Yazının Giriş Tarihi: 14.03.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.03.2024 18:19

Bursa’nın en yeni mahallelerinden biri olan 23 Nisan Mahallesi, aynı zamanda Nilüfer ilçesinin en yüksek vergisini ödeyen bölgesi. Kültürel ve sanatsal etkinliklere ihtiyaç olduğunu belirten Mahalle Muhtarı Sevda Bayraktar, “Yerel seçimler sonrası 23 Nisan’a hizmet bekliyoruz” dedi.

 

Bursa’da yeni oluşumlarıyla dikkat çeken ve yüksek binalarla çevrelenen Nilüfer bölgesinde en çok tartışılan mahallelerden biri 23 Nisan! Nüfusun hızla arttığı hem şehir içinden hem de başka illerden göç alan ilçede en önemli sorun:

Yapı stokunun ve zeminin depreme dayanıklı olup olmadığı. 23 Nisan Mahallesi yeni olmanın verdiği avantajla yönetmeliğe uygun ama diğer değişkenlerin durumu ne? Bu ve diğer sorunları, mahalle hakkında genel bilgiler aldıktan sonra 23 Nisan Mahallesi Muhtarı Sevda Bayraktar ile konuştuk. Diğer gündem maddesi de okul olmaması. Bazı iddialara göre konuyla ilgili dernek kurulacağı, kamu ya da özel okulun derhal yapılması için çağrıda bulunulacağıydı. Ancak mart ayı başında okul için ilk adım atıldı ve sosyal medyadan yapılan bazı karalama kampanyalarına Muhtar Bayraktar haklı olarak tepki gösterdi.

Her ilin, ilçenin olduğu gibi mahallelerin de farklı farklı sorunları ve yaşayanların talepleri bulunuyor. 23 Nisan’da yaşayanların beklentileri arasında kültürel ve sosyal faaliyetler var. Hem bunları yapabilecekleri bir park bekliyor hem de milli bayramları coşkulu kutlamak istiyorlar. Dışarıdan bakıldığı zaman soğuk ve yalnız görünen devasa sitelerde yaşayanlar, komşu olma geleneğini sürdürmek için Muhtarlıkta yapılan atölyelerde buluşuyor, gezilere katılıyorlar. Ayrıntılarıyla her sorunu Sevda Bayraktar ile irdelediğimiz röportajımızda en dikkat çekici bilgi ise; Nilüfer bölgesinde en yüksek vergiyi ödeyen mahallenin 23 Nisan olması. Haklarını istiyor, vergilerinin karşılığını görmeyi bekliyorlar…

 

NÜFUS HIZLI ARTIYOR

Mahallenin profili hakkında bilgi verir misiniz?

Burası resmiyette 10 yıllık bir mahalle. Ben buranın 2. muhtarıyım. Altınşehir’den ayrılarak bir mahalle olduk. Eksiğimiz de haliyle fazla. Son 2,5-3 yıldır şantiye havasından çıkmaya başlasa da yapılacak çok iş var. Nüfus da hızla artıyor. Burası yaşayan bir mahalle. Geçen dönem 11 bin kişi yaşarken, son açıklanan verilerde rakamın 20 bin 195 olduğunu gördük. Yaş dağılımına bakacak olursak; dörtte biri ilkokul-lise arası yaş grubundan oluşuyor. Öğrenci sayısı çok ancak 23 Nisan Mahallesi’nin adını ‘okul yok’ söylemiyle duyuyor olmalısınız!

 

23 NİSAN, OKULA KAVUŞUYOR

O halde ’23 Nisan Mahallesi’nde okul yok’ bilgisi doğru mu?

Son gelişmeler neler?

Benden önceki muhtarımız da bu konu için çok mücadele etti. Okul yapılabilecek arsa için her seferinde olumsuz cevaplar alıyorduk çünkü bunun için ayrılan arazide çok sayıda şahıs hissesi vardı. Belediye de Milli Eğitim’de kamulaştırmada zorlandı. Nilüfer Belediyesi Başkanı Turgay Erdem bir bağışçı ile okul sorununu çözdü. Bu ayın başında okul alanında jeolojik zemin etütü ile ilgili sondaj çalışması başladı. Sosyal medyada bazı olumsuz yorumlar görüyorum. En kötü ihtimalle çocuklarımız bir sene daha Ataevler’e eğitim için gitmek zorunda kalacak. Süreçle ilgili sorun bulunmuyor!

YAPILAR YÖNETMELİĞE UYGUN

Kendi çocukluğumdan da hatırladığım kadarıyla; ‘Eskiden buralar tarlaydı’ cümlesi en çok bu mahalleye yakışıyor. Dere yatağında bulunan bu bölgede yaşayanlar deprem konusunda muhakkak endişelidir. Zemin ve bina kontrolleri yapıldı mı? Risk durumu nedir?

Biz yaşanılan depremlerle bir uyanış yaşadık. ‘Binalar ve bulunduğumuz zemin güvenli mi?’ diye herkes sorgulamaya başladı. Belediyenin de çalışmaları oldu.

Konuyla ilgili ayrıntılar mahalle halkı ile paylaşıldı. Ücretsiz analizler yapıldı.

‘Taşıyıcı kolonların durumu nedir?’ diye de merak ediliyor tabii. Mahallemizde çok büyük çıkma katlı denilen, altı dükkân olan bina sayısı az. Kolon kestirecek boyutta büyük iş yerleri de açılmadı. Zaten depremden sonra da yöneticiler olsun, site sakinleri olsun kendi kendilerine kontrol başlattı. Herkes bilinçlendi. Bir şey usulüne göre yapılınca güvenli oluyor. Yeni bir mahalle olduğumuz için binaların yönetmeliğe uygun olup olmadığına dair şüphe yok!

 

ÇÖP KONTEYNERLERİ SORUN

Peki, en başında ‘yeni bir mahalleyiz ve çok sayıda eksiğimiz var’ demiştiniz. Sorunları sıralar mısınız?

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden cadde ve sokakların bakımı, altyapı çalışmaları noktasında dönem dönem beklentilerimiz oluyor. BUSKİ, en düzenli çalışan birimlerden biri bize göre. Çok büyük bir sel felaketi yaşadık bu mahallede. Fatma Kadın Deresi, tıkanıklık nedeniyle taştı ve birinci katlar tamamen zarar gördü. 3 yıl önce ciddi maddi zarar oldu. Yağmur yağdığı zaman otoparkları ve birinci katları su basacak korkusu yaşıyorduk. Altyapısı yapıldı ve sorun çözüldü. Yine bir sorun yaşanırsa çözülmesi için başvuracağımız adresi iyi biliyoruz.

Nilüfer Belediyesi’nden isteğimiz ise yeraltı çöp konteynerleri sorununu çözmeleri! Temizlik yapılsa bile çöpler etrafa dağılıyor. Yeraltı konteynerleri için henüz Nilüfer hazır değil. Çok sıkıntılarını çektik. Tamamen kullanılmaz hale gelene kadar kullanılıp, peyderpey kaldırılacak. Yazın koku ve sinek yapıyor. Kilitler yapıldı, bir gecede o kilitler kırılıp atıldı. Mahallede gezip, bakın tüm çöplerin kapakları açık. Bunun çözümü için biz de bir şeyler önerdik. Ancak sorun devam ediyor.

2. problemimiz de parklarımızın yapımı.

Sadece bir tane park alanımız mevcutken oraya da müteahhit satış ofisi yapmıştı. Şimdi orası gençler için kayıt stüdyosuna dönüştürülüyor. Gençlerin bestelerini kaydetmesi için kullanılacak. Mahalleli de bundan memnun değil çünkü herkese hitap etmiyor. Pancar Deposu gibi bir proje neden 23 Nisan Mahallesi’nde de olmasın? Kültür-sanat adına bir şey yok mahallemizde.

Son olarak durak sıkıntısından bahsedebilirim.

Metronun Küçük Sanayi İstasyonu’nda inip mahallemize adım atıyorsunuz. Ancak durak çıkışında inşaat var ve onların güvenlik bölgesi kaldırıma kadar çıkmış durumda. Yanında da dere bulunuyor. Makineler çalışıyor diye yayaların geçebileceği yerler kapandı. Yürümek güvenli olmuyor.

ÖLÜMLÜ KAZA YAŞANDI

Güvenlik ile ilgili şikâyetleriniz var mı?

Bir dönem oldu. Sığınaklardan bahçelerden bisikletler çalındı. Bu biraz da oturanların dikkatsizliği; zil çalınca kim olduğuna bakmadan kapıyı açıyorlar. Şu anda sitelere girdiğinizde yabancı iseniz çıkamazsınız, çıkınca da giremezsiniz. Güvenlik önlemleri had safhada. Yine de mahallede insanlar kendilerini güvende hissedip, markete girerken bisikleti dışarda bırakıyor, arkadan gelen alıp kaçabiliyor. Aslında güvenliğe trafiği de eklemeliyiz. Trafikte de drift atan çok oluyor. Ölümlü kaza yaşadık. Komşumuz vefat etti. Caminin önünden dönerken araç, çok hızlı olduğu için kaldırımdaki vatandaşın ölümüne sebebiyet verdi.

Aynı cadde üzerinde bir anne-kız da yaralandı. Hız keslerle bunları önlemeye çalışıyoruz. Gecede motosikletle drift atanlar için emniyetle görüştük.

 

ÖN YARGILARI YIKTIK!

Genellikle yüksek binalarla çevrili sitelerle dolu olan bu bölgede sosyal ilişkileri de merak ediyoruz. Komşuluk bağının kurulamadığı ön yargısı mevcut. Durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Pandemi döneminde evlere hapsolduğumuz için sonrasında düzenlenen etkinliklere rağbet çok oldu. Bölge insanı çok duyarlı ve Muhtarlık talep noktasına dönüştü. Bakıcı, personel vb. arayan buraya geliyor. Aynı sitede oturup birbirini tanımayanlar burada karşılaşıp, kaynaşıyor. Kültürel geziler düzenliyoruz. Halk Eğitim’den öğretmen geliyor ve binamızda bulunan salonda atölyeler düzenleniyor. Adımız 23 Nisan olduğu için en çok 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutlamayı seviyoruz. Konserler ve fener alayı düzenliyoruz. Bence biz ön yargıları yıkan bir mahalleyiz!

‘HİZMET BEKLİYORUZ’

Yerel seçimler öncesi bağlı olduğunuz belediyenin başkan adayına mesajınız nedir? Eklemek istedikleriniz neler?

En genç mahalle olmamızdan dolayı hizmetlerin bir an önce gelmesini bekliyoruz. Başkanlar göreve gelince, başlarını çevirip bize baksınlar. Çünkü Nilüfer’in en yüksek vergisini ödeyen mahalle biziz! Bunu belediye de onaylıyor. Çok bilinçli insanlar yaşıyor burada ve verdikleri vergilerin karşılığını sorguluyorlar. Örneğin asfalt vergisi alınıyor ancak işlem yapılmıyorsa itiraz ediyor mahalleli. Her mahallenin kendine göre karakteri var, talepler de buna göre değişiyor. Burası kültürel etkinlik istiyor, milli bayramlarda coşkulu kutlamalar bekliyor. Bir an önce 23 Nisan’ın toparlanmasını bekliyoruz!

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.