Hava Durumu

Özer: Cinsiyet eşitliği içselleştirilmeli

Yazının Giriş Tarihi: 24.04.2023 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.04.2023 08:57

Kadınların varlıklarını kanıtlamak için verdiği çabanın son bulabilmesi için Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer, “Kadın da erkek de aynı hayat mücadelesini veriyor. Bu zihniyette siyasetçilerin, yöneticilerin olması lazım” mesajını verdi.

Kadın deyince durup bir düşünüyoruz. Toplumda yerini, saygınlığını, başarılarını konuşmamız gerekirken hemen akla öldürülen, şiddete uğrayan, iş hayatından koparılan kadınlar geliyor. Basın olarak belki biraz da rol model olan, toplum içinde eğitimiyle, başarılarıyla, halka hizmetleriyle yükselen kadınlarımızı ön plana çıkartmak iyi olur diye düşündük ve Nilüfer Belediyesi’nin de bu alana katkılarını öğrenmek adına Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer ile görüştük. Sosyal politika alanında ciddi emekler sarf eden Özer, kadınların sosyal hayatta var olabilmesi için önemli projelerin üretilmesini sağlıyor. Yaşadığımız tüm sorunlar söylemlerimizle eylemlerimizin örtüşmemesinden kaynaklanıyor. Zaten o yüzden kadın siyasette daha etkin olmalı derken, listelerde son sıralarda yer bulabiliyor!

Kendinizi tanıtır mısınız? Kariyer yolculuğunuz nasıl başladı?

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunuyum. Doktora asistanıyken Nilüfer Belediyesi’ne geçiş yaptım, iki yıl belediyede mühendis olarak çalıştım. Yirmi yıl Park ve Bahçeler Müdürlüğü, beş yıl Başkan Koordinatörlüğü görevlerini üstlendim. Şu anda Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısıyım. Bana bağlı altı müdürlük bulunuyor. Gençler, kadınlar ve yaşlılarla ilgili projeler bana bağlı müdürlükler tarafından üretiliyor. Nilüfer Belediyesi’nde mühendis olarak işe başladığımda 2 tane park bulunuyordu. Yirmi yıl boyunca yaptığım Park ve Bahçeler Müdürlüğü görevini 273 parkla devrettim. Her bir çalışma çok değerli, çok kıymetli.

Şimdiki görevimde beni en çok heyecanlandıran ise sosyal destek hizmetleri. Yaşlılara, kadınlara, çocuklara, engellilere yönelik çalışmalar beni çok mutlu ediyor. Bir asfalt, bordur, tretuvar, park her zaman yapılabilir ama huzur evindeki yaşlıların sorunlarını çözebilmek, engelliler birimine gelen katılımcılarımızla ilgilenmek veya şiddete maruz kalmış kadınların yoldaşı olabilmek vb. bunlar çok daha güzel ve önemli işler diye düşünüyorum. Ayrıca kadın kooperatifleri de bana bağlandı. Yoğun bir iş temposunun yanı sıra bir anneyim, iki oğlum var.

LİYAKAT ŞART!

Başarılı bir kadın profili oluşturabilmek sizce nelere bağlı?

Tamamen isteyerek, severek çalışınca başarmamak gibi bir durum söz konusu değil. İşe odaklanmak, başka şeylerle ilgilenmemek ve zaman kavramı olmadan çalışmak önemli noktalar. Müdürlük yaptığım yıllarda da işim bitmiyordu, bir telefonla işe koşuyordum. Su tankerinde patlama oldu, sular kesildi vb. haberleri geliyordu. Yani mesai saati yoktu. Başarı özveri gerektiriyor. Tabii ki çalışmak önemli ama bir de bunun fark ediliyor olması da şart! Çalıştığınız kurumda liyakat olmalı. Ben bu konuda da çok şanslıyım!

SİYASETİN MANTIĞINI ÇÖZEMEDİM

Milletvekili aday listeleri açıklandı. Tüm partiler kadınların listede üst sıralarda olabilmesi için çabaladı ancak sonuçlar iç açıcı değil. Kadınlar kendilerine yer bulabilmek için neden mücadele etmek zorunda kalıyorlar?

Aslında herkes siyasette kadın sayısının artması gerektiği konusuna gelince aynı görüşte. Erkekler de savunuyorlar. Ben bir bürokratım. Yıllardır siyasetçilerle birlikte çalışıyorum. Meclis üyelerimiz var, muhtarlar, siyasetçiler var etrafımda. Gözlemlediğim kadarıyla siyasette bir mantık yok. Adaylar neye göre belirleniyor anlayamıyorum. Kadın arkadaşlarımız milletvekili aday adayı oldu gururlandık, inşallah başarırlar dedik. Meclise girer ve kadınların sesi olurlar diye düşündük. Maalesef sayı çok yetersiz kaldı. Umuyorum şu an listede olan kadın arkadaşlar meclise girebilirler.

KADINLAR ÇOK BAŞARILI

Pozitif ayrımcılık konusunda ne düşünüyorsunuz? “Kadınlara da yer verdik” cümlesi rahatsız edici değil mi? Kadınlar zaten varlar!

Kadın erkek ayrımı söz konusu olmamalı. İnsan olarak değerlendirilmesi lazım. Maalesef erkek hegemonyası var. Sürekli hakkımızı aramak zorunda hissediyoruz kendimizi. Toplumsal cinsiyet eşitliğinden bahsediyoruz. Biz bunu içselleştirmeliyiz. Toplumsal cinsiyet eşitliği uygulamaya gelince savunulduğu gibi olmuyor. Oysa kadın da erkek de aynı hayat mücadelesini veriyor. İllaki kendimizi kanıtlamak zorunda değiliz. Her alanda kadınlar çok başarılı. Siyasette, politikada, sporda, sanatta başarılıyız. Mesela iş makinesi kullanan çok sayıda kadın var. Tabii ki bu zihniyette siyasetçilerin, yöneticilerin olması lazım. Toplumun genelinde bu tarz düşünen erkeklerin de sayısı artarsa o zaman ümit ediyorum biz de kendimizi ifade etmek için uğraş vermek zorunda kalmayız.

 

SÜREÇLERİ TAKİP EDİYORUZ

Nilüfer Belediyesi olarak kadınlarla ilgili projeleriniz neler?

Nilüfer Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezimiz var. Psikolog, sosyolog arkadaşlarımız burada hizmet ediyor. Şiddete, tacize uğrayan kadınlar, çocuklar ya da herhangi bir sorunu olan kadınlara yönelik psikososyal hizmet veriyoruz. Adli hukuk süreçlerinde kendilerine yol gösteriliyor. Yönlendirme yapıp bırakmıyoruz, süreci takip ediyoruz. Süreci sonuçlanana kadar kadının yanında bulunuyoruz. Bu projemiz zaten devam ediyor. Bunun dışında toplumsal cinsiyet eşitliği için farkındalık eğitimleri veriyoruz. STK’lara farklı kurum kuruluşlara eğitimler veriliyor. İhtiyaç sahibi olan kadınlara destek ekonomik anlamda da mevcut. Ayrıca kırsal alanda yedi tane Kadın Çocuk Akademisi bulunuyor. Burada bulunan kadınların toplum içinde kendilerini ifade etmeleri için farklı alanlarda eğitimler verilmekte. Hijyen eğitimi, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi, olası bir taciz durumunda yapılması gerekenler eğitimi gibi çalışmaları kapsıyor. Buraya kadınların rahatlıkla gelebilmesi için çocuklara yönelik oyun alanları da mevcut.

Kadın Sığınma Evi’nin son durumu nedir?

Nüfusu 100 bini geçen ilçelerde kadın sığınma evi açılması yasal bir zorunluluk. Daha önce de vardı ama yerinin bilinirliliği arttığı için kapatıldı. Şimdi yeni bir yer bulduk. Projeleri hazırlandı. Çok yakın tarihte inşaatına başlanacak.

 

DAYANIŞMAYLA İYİLEŞECEĞİZ!

Tabii ki cinsiyet eşitsizliği ile mücadele dışında daha pek çok sorunumuz var. Son dönemde yaşadığımız depremin yıkımı ve buna bağlı kayıplarımız hepimizin ruhunda derin yaralar açtı. Bölge için yardımlar toplandı, Bursa’ya gelen depremzedeler için Bursalılar seferber oldu. “Nilüfer Belediyesi’nin süreçte katkıları neler oldu? Sunulan hizmetler neler?” sorularını da Dr. Sibel Özer’e yönelttik ve depremi masaya yatırdık.

NAK 22 KİŞİYİ KURTARDI

Deprem bölgesinde belediye olarak hangi hizmetler sağlandı? Buraya gelen depremzedeler için yaptığınız çalışmalar neler?

2019’dan bu yana çok sayıda afet yaşandı. Deprem, yangın, sel, Ukrayna Rusya savaşı vb. Afet ve kriz yönetimi alanında tecrübe sahibi olduk. Deprem sonrası Nilüfer Kent Konseyi’yle bir çağrıya çıktık. Tüm Bursa’dan yardımlar geldi. Nilüferlilerle özellikle gençlerle gelen yardımları kolileyip bölgeye yaklaşık 300 TIR yardım ulaştırdık.

Nilüfer Kurtarma Ekibi-NAK yardıma gitti. Ebrar sitesinden 22 depremzedenin sağ çıkarılmasını sağladılar. Araçlar gönderildi. Kısa süre sonra deprem bölgesinden göç başladı. Bursa’ya gelenler için Üçevler Spor Tesisi’ni deprem dayanışma marketi haline getirdik. Battaniye, ısıtıcı, su, mama, bebek bezi vb. aklınıza gelen tüm ürünleri Üçevler Dayanışma Marketi’yle depremzedelere ulaştırdık. Haftada bir erzak kolisi ayda bir hijyen kolisi verdik.

 

SÜREKLİLİK GEREK

Deprem bölgesinde ve Bursa’da depremzedeler için yardımlar ne durumda? Halkımızın duyarlılığında bir değişim var mı?

Nilüfer Belediye marketi hala açık. Yardımlar maalesef azaldı. Biz belediye bütçesinden satın alma yaparak eksikleri tamamlıyoruz.

Bir çağrı yapalım: Yardımlarda süreklilik çok önemli!

Hatay Samandağ ve Maraş’ta deprem bölgesine destek sunuyoruz. 110 konteyner kenti oluşturduk. Bu sayı iki yüzü bulacak. Aş evi oluşturduk. Müdürlüklerden spor sanat kültür müzik gibi farklı farklı alanlarda deprem bölgesindeki çocuklara atölye çalışması yapılmakta. Kütüphane Müdürlüğü kütüphane oluşturdu. Çocuklara tablet dağıttık. Dayanışma gösterince daha çabuk iyileşeceğiz! Bunun için yardımların devam etmesi gerekli.

NİLÜFER YENİ BİR İLÇE

Olası bir Bursa depreminde Nilüfer ilçesinde büyük bir yıkım olacak tespitini doğru buluyor musunuz?

Deprem ile insanları çok korkutmamak lazım. Çok büyük sorun olacağını düşünmüyorum çünkü Nilüfer yeni bir ilçe. İMO ile protokol imzalandı. Binalarda kolon kesilip, kesilmediğini kontrol ediyorlar. Birçok mahallede depremle ilgili bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

Nilüfer Afet Eylemi hazırlıyoruz. Büyük bir lojistik depo yapılmasıyla ilgili Başkan Turgay Erdem hemen bir aksiyon istedi. Şu an projesi hazırlanıyor. Bu depoda çadır, jeneratör, delici aletler, battaniye, bozulmayacak gıdalar olacak. Olası bir depremde en azından ilk müdahale için gerekli olan araçları oradan temin edeceğiz. 27 yerde mahalle afet istasyonu var. Mahalle afet gönüllü ağı oluşturuyoruz. Ayrıca organizasyon koordinasyon anlamında eğitimler veriliyor.

Eklemek istedikleriniz neler?

İnsanları ayrıştırmadan, ötekileştirmeden hizmet sunuyoruz. Hak temelli hizmet sunuyoruz. Kimsenin siyasi görüşü, inancı bizi ilgilendirmiyor. İhtiyacı var mı yok mu ona bakıyoruz! Nilüfer gerçekten bir dayanışma kenti. Bizlerle dayanışma gösteren tüm Nilüferlilere yürekten teşekkür ediyorum.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.